Προς το περιεχόμενο

Fender Modern Player Νέα Σειρά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μπασάτος ιαγουάρος με maple neck με ψήνει ανηλεώς.Έχω 700...θα τσιμπήσω και ένα octaver ή ένα distortion και μετά μαζεύουμε για τερατώδη ampeg και κωλοπείραγμα οργάνου  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marauder δεν είναι άγνωστη λέξη για την Fender.

 

Πρόκειται για επαναφορά του ονόματος μιας κιθάρας που κατασκευάστηκε στα μέσα των 60s όταν η Fender εξαγοράστηκε από την CBS το 1965.

 

marauder.jpg

 

Η συγκεκριμένη κιθαρίτσα διέθετε αρχικά δύο μαγνήτες κρυμμένους κάτω από το pickguard και στη συνέχεια τρεις μονοπήνιους μαγνήτες Jaguar με πολύπλοκο ηλεκτρικό κύκλωμα αποτελούμενο από μικροδιακόπτες.

 

Λέγεται μάλιστα πως οι κρυμμένοι μαγνήτες ήταν ιδέα του Porky Freeman και ότι είχε ξεσπάσει καυγάς ανάμεσα στον ίδιο και την CBS σχετικά με την εν λόγω πατέντα (σύμφωνα με τα λεγόμενα του George Fullerton). Αυτές οι κιθάρες δεν απέφεραν κανένα οικονομικό όφελος για την Fender με αποτέλεσμα η παραγωγή τους να σταματήσει οριστικά το 1967.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπασάτος ιαγουάρος με maple neck με ψήνει ανηλεώς.Έχω 700...θα τσιμπήσω και ένα octaver ή ένα distortion και μετά μαζεύουμε για τερατώδη ampeg και ****πείραγμα οργάνου  ;D

 

...κατασκευασμένος στην Κίνα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα Jag μπάσα που είναι γιαπωνέζικης προέλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

ουδείς?

 

ποιος να τη δοκιμασει ρε αρχηγε?

 

εδω δεν μπορουμε να εισαγουμε αλευρι και ζαχαρη....tele plus θα εισαγουμε? :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κατασκευασμένος στην Κίνα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα Jag μπάσα που είναι γιαπωνέζικης προέλευσης.

 

Τώρα το είδα...εμ τι θες να πεις?Σαφώς και το 'original' αν θες jaguar που είναι στο χιλιάρικο προσφέρει πολύ περισσότερο αλλά νομίζω αυτή η σειρά πρέπει να είναι τρελό value for money απ'ότι ακούω...τουλαχιστόν για τα μπάσσακια της..

 

Αλήθεια έχει δοκιμάσει κανένας κάποιο?Στο youtube έχει 2 βιντεάκια πλέον  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από τον Στόλλα στη Λάρισα και είδα στη βιτρίνα tele plus σε transparent

carchoal και jazz bass HH olympic white, φυσικά μπήκα μέσα να πασπατέψω. Αμφότερα

δεν είχαν jumbo τάστα όπως γράφουν τα specs αλλά medium jumbo, δεν βρήκα κανένα

ψεγάδι όση ώρα τα πασπάτευα.

 

Η tele έχει back contour, εντυπωσιακά νερά, μπράτσο λίγο πιο χοντρό από αυτά των

classic vibe. Το hardware μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο, κλειδιά  ίδια με των CV, τα ίδια

ισχύουν και για το jazz bass το οποίο μάλιστα έχει και χοντρή γέφυρα αλά badass. Οι

μαγνήτες του πρέπει να είναι 2 κανονικοί single coil κάτω από  διπλό καπάκι, οπότε

υποθέτω ότι με splitάρισμα θα ακούγεται κανονικά σαν jazz bass.

 

Και οι δύο μου φάνηκαν άριστες κατασκευές και δείχνουν πολύ πιο ακριβές απ ότι είναι,

αν και μου φάνηκαν λίγο βαριές. Όταν αφήνει η μαμά Fender κάνουν παπάδες οι Κινέζοι.

Τιμές thomann και την επόμενη βδομάδα θα φέρουν και άλλα μοντέλα αλλά φοβάμαι να

πάω μήπως έχουν tele bass ή jaguar bass και με πιάσει κανένα gas, μια χαρά είχα

ησυχάσει για κάνα χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα την Marauder από κοντά, φαίνεται πολύ πιο ωραία από τις φωτό. Αν και πάλι κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτή την κιθάρα. Δεν την πασπάτεψα μιας και ήμουν βιαστικός αλλά πιστεύω ισχύει ότι η Modern Player είναι αξιοπρεπέστατη σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου