Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλλαγή χορδών και κούρδισαμα σε Ibanez rg370dx


dbakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας ibanez rg370dx (η πρώτη μου κιθάρα με τρέμολο τύπου φλοιντ ροσ) και μετά από τρεις μήνες που την έχω σκέφτηκα να αλλάξω χορδές μιας και η πρώτη καντίνι είχε αρχίσει να σκουριάζει. Οι χορδές μπήκαν μία προς μία, οχί όλες μαζί, έβαζα την μία και έβγαζα την παλία χορδή. έκανα όμως ένα λάθος με το που έβαζα την χορδή δεν την κούρδισα  αμέσως :( !το πρόβλημα μου είναι ότι το τρέμολο τύπου φλοιντ ροσ, δεν κάθεται σωστά ή θα είναι πολύ ψηλά ή θα είναι προς το σώμα τισ κιθάρας και όχι παράλληλα σε αυτό? Έχετε κάποια ιδέα ή λύση να μου προτείνετε? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Oταν πάω να την κουρδίσω το τρέμολο πάει πολύ ψηλά όταν χαλαρώνω τις χορδές κατεβαίνει προς το σώμα....δεν ξέρω πως θα μείνει στην σωστή θέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φερνεις ολες τις χορδες στον σωστο τονο, να ειναι δλδ ολες οι χορδες σωστα κουρδισμενες κ το φλοιντ δν ειναι στη σωστη θεση τοτε θελει ρυθμισμα το φλοιν. Χαλαρωμα η σφιξιμο αναλογα με το τι θεση παιρνει σε σχεση με το σωμα. Οι χορδες που εβαλες εχουν ιδιο παχος με αυτες που ειχες? Αν οχι τοτε γ αυτο συμβαινει αυτο.... Κανε το εξης. Βρες ενα Ξυλακι η οτιδηποτε το οποιο οταν το σφηνωνεις κατω απο το τρεμολο να ειναι σε τελειως παραλληλη θεση σε σχεση με το σωμα. Να ειναι δηλαδη στη σωστη θεση το τρεμολο. Μετα σφιξε τα ελατηρια του τρεμολο ετσι ωστε οταν κουρδισεις την κιθαρα να μην εχουν τοση δυναμη οι χορδες ωστε να το σηκωσουν. Μετα αρχισε να χαλαρωνεις σιγα σιγα το τρεμολο κ ταυτοχρονα ελεγχε αν η κιθαρα συνεχιζει να ειναι κουρδισμενη. Οταν δεις οτι αρχιζει να χανει κουρδισμα σημαινει οτι εφτασες στο σημειο που οι χορδες εχουν περισσοτερη δυναμη απο τα ελλατηρια. Βγαλε το ξυλακι κ σφιξε λιγο τα ελλατηρια ωστε να ερθει παλι σε παραλληλη θεση κ να ειναι σωστα κουρδισμενες οι χορδες

 

Edit: Βασικα αυτο δειχνει κ στο βιντεο. Αν το εκανες σωστα δν γινεται να μην δουλεψει... Καντο παλι σωστα οπως σ λεω κ εγω κ οπως δειχνει το βιντεο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου λεω να το κανεις διαφορετικα.Παρε ενα κουταλι/ξυλο κ.ο.κ (κουταλι βαζω εγω) κ βαλε το απο την ΑΡΧΗ, ωστε να κραταει το floyd παραλληλο με το σωμα.Βγαζεις ΟΛΕΣ τις χορδες, και μετα περνας μια-μια τις καινουριες.Κουρδιζεις στον ιδιο τονο και το κουταλι φευγει μονο του,μενωντας το floyd οπως ηταν.Τα ελλατηρια του floyd δεν χρειαζεται να τα πειραξεις  εφοσον σε ολη τη διαρκεια του set up το floyd ειναι παραλληλο με το σωμα.

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση κάνε ότι σου είπε ο jimskeet2002 καθώς είναι σίγουρο ότι έχεις πάρει μεγαλύτερο νούμερο χορδές απο αυτες που φόραγε πρίν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου