Προς το περιεχόμενο

Γιώργος Αβραμίδης//Dj Mestre Feat. Ανδριάνα Μπάμπαλη


g.avram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Moυσικα ωραιο. Στιχουργικα εχω διαφωνιες, εξεζητημενο, με τη γνωστη εντεχνη συνταγη του ντανταιστικου βερμπαλισμου. 😀🤣

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Moυσικα ωραιο. Στιχουργικα εχω διαφωνιες, εξεζητημενο, με τη γνωστη εντεχνη συνταγη του ντανταιστικου βερμπαλισμου. 😀🤣

Γενικά σας άρεσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι σκληρός, αλλά, με όλη την ειλικρίνεια, σεβασμό, και σίγουρα γνωρίζοντας ότι είναι καθαρά προσωπική άποψη, θα πω ότι αυτό με την απαγγελία με κουράζει, πολύ, σε σημείο που δε μπορώ να το ακούσω για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα.

 

Επειδή μου αρέσει σαν παραγωγή, θα προτιμούσα σκέτη τη μουσική, ή κάπως να υπάρχει ένα μελωδικό ρεφραίν για να σπάει αυτό το συνεχόμενο παραλήρημα. Ναι, η φωνή και ο λόγος έχουν δύναμη, δεκτό. Αλλά όταν ακούω μουσική, θέλω να ακούω και μελωδία, αλλίως είναι σαν να ακούω την Greta Thunberg να παραπονιέται για το σύστημα. Μέσα στο χάος της μη-παρθενογένεσης, συνήθως η μελωδική γραμμή είναι αυτή που κάνει ένα "ίδιο" κομμάτι να ακούγεται διαφορετικό, και κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.

 

Το να ακούω απαγγελία ποιήματος πάνω σε μουσική (που να μην είναι μελοποιημένο), το βρίσκω... πώς να το πω... δήθεν? Δε βρίσκω άλλη λέξη. Προσωπικά μπορώ να ακούσω μουσική που δε καταλαβαίνω τι λένε οι στίχοι - από σκληρό μέταλ μέχρι ασιατικό pop. Για μένα αυτό είναι νίκη - να σε ελκύει κάτι χωρίς να το καταλαβαίνεις. Το βλέπουμε άλλωστε συνέχεια, από De Spacito μέχρι La Cucaracha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ίσως είμαι σκληρός, αλλά, με όλη την ειλικρίνεια, σεβασμό, και σίγουρα γνωρίζοντας ότι είναι καθαρά προσωπική άποψη, θα πω ότι αυτό με την απαγγελία με κουράζει, πολύ, σε σημείο που δε μπορώ να το ακούσω για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα.

 

Επειδή μου αρέσει σαν παραγωγή, θα προτιμούσα σκέτη τη μουσική, ή κάπως να υπάρχει ένα μελωδικό ρεφραίν για να σπάει αυτό το συνεχόμενο παραλήρημα. Ναι, η φωνή και ο λόγος έχουν δύναμη, δεκτό. Αλλά όταν ακούω μουσική, θέλω να ακούω και μελωδία, αλλίως είναι σαν να ακούω την Greta Thunberg να παραπονιέται για το σύστημα. Μέσα στο χάος της μη-παρθενογένεσης, συνήθως η μελωδική γραμμή είναι αυτή που κάνει ένα "ίδιο" κομμάτι να ακούγεται διαφορετικό, και κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.

 

Το να ακούω απαγγελία ποιήματος πάνω σε μουσική (που να μην είναι μελοποιημένο), το βρίσκω... πώς να το πω... δήθεν? Δε βρίσκω άλλη λέξη. Προσωπικά μπορώ να ακούσω μουσική που δε καταλαβαίνω τι λένε οι στίχοι - από σκληρό μέταλ μέχρι ασιατικό pop. Για μένα αυτό είναι νίκη - να σε ελκύει κάτι χωρίς να το καταλαβαίνεις. Το βλέπουμε άλλωστε συνέχεια, από De Spacito μέχρι La Cucaracha.

Ενταξει φίλε μου σεβαστή βη άποψη σου. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με τραγουδι. Επίσης στο τραγούδι μια που το αναφέρεις δυστυχώς όλοι οι μουσικοί στεκόμαστε στη μελωδική γραμμή της φωνής και δεν προσέχουμε τους στίχους. Κάτι που το θεωρώ τραγικό. Εδώ λοιπόν έχουμε μουσική συνοδεία  σε απαγγελια. Ας σεβαστούμε τους στίχους. 

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ίσως είμαι σκληρός, αλλά, με όλη την ειλικρίνεια, σεβασμό, και σίγουρα γνωρίζοντας ότι είναι καθαρά προσωπική άποψη, θα πω ότι αυτό με την απαγγελία με κουράζει, πολύ, σε σημείο που δε μπορώ να το ακούσω για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα.

 

Επειδή μου αρέσει σαν παραγωγή, θα προτιμούσα σκέτη τη μουσική, ή κάπως να υπάρχει ένα μελωδικό ρεφραίν για να σπάει αυτό το συνεχόμενο παραλήρημα. Ναι, η φωνή και ο λόγος έχουν δύναμη, δεκτό. Αλλά όταν ακούω μουσική, θέλω να ακούω και μελωδία, αλλίως είναι σαν να ακούω την Greta Thunberg να παραπονιέται για το σύστημα. Μέσα στο χάος της μη-παρθενογένεσης, συνήθως η μελωδική γραμμή είναι αυτή που κάνει ένα "ίδιο" κομμάτι να ακούγεται διαφορετικό, και κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι και το πιο δύσκολο.

 

Το να ακούω απαγγελία ποιήματος πάνω σε μουσική (που να μην είναι μελοποιημένο), το βρίσκω... πώς να το πω... δήθεν? Δε βρίσκω άλλη λέξη. Προσωπικά μπορώ να ακούσω μουσική που δε καταλαβαίνω τι λένε οι στίχοι - από σκληρό μέταλ μέχρι ασιατικό pop. Για μένα αυτό είναι νίκη - να σε ελκύει κάτι χωρίς να το καταλαβαίνεις. Το βλέπουμε άλλωστε συνέχεια, από De Spacito μέχρι La Cucaracha.

Επίσης, επειδή το ξέχασα, το ότι δεν σου αρέσει ένα "είδος" ας πούμε, αυτό δεν το κάνει δήθεν. Εμάς μας εκφράζει και το πιστεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g.avram είπε

Γενικά σας άρεσε;

Εχω δηλωσει φαν. Ωστοσο το συγκεκριμενο δεν συγκαταλεγεται σε αυτα που με εκαναν να σας παρακολουθω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Εχω δηλωσει φαν. Ωστοσο το συγκεκριμενο δεν συγκαταλεγεται σε αυτα που με εκαναν να σας παρακολουθω.

Δεν πειράζει. Σημασία έχει ότι είστε φαν! Χαχα! Και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, g.avram είπε

 Εδώ λοιπόν έχουμε μουσική συνοδεία  σε απαγγελια. Ας σεβαστούμε τους στίχους. 

Επίσης, επειδή το ξέχασα, το ότι δεν σου αρέσει ένα "είδος" ας πούμε, αυτό δεν το κάνει δήθεν. Εμάς μας εκφράζει και το πιστεύουμε.


Το δήθεν σίγουρα δεν είναι η κατάλληλη λέξη, απλά δε βρίσκω άλλη. Καλά κάνετε και κάνετε αυτό που σας εκφράζει, και ακόμη καλύτερα που το πιστεύετε, αλλίως δε θα χε ούτε νόημα, ούτε καλό αποτέλεσμα, δεν είπα ότι είμαι κατά οποιασδήποτε έφρασης. Επίσης, ξεκίνησα με το να αναφέρω ότι είναι καθαρά προσωπική άποψη. Τα γούστα μου είναι ήδη αρκετά περίεργα και εκτός μέσου όρου, οπότε σίγουρα η άποψή μου δεν αντιπροσωπεύει και πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου