Προς το περιεχόμενο

Les Paul Chambered/Weight Relieved


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χαιρετώ..

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του γιατί είχα μία συζήτηση με ένα φίλο..

Ο φίλος μου είπε πως η Gibson Les Paul Standard κυκλοφορεί πλέον chambered ενώ στο παρελθόν κυκλοφορούσε Weight Relieved. Γνωρίζουμε τη μορφολογική διαφορά ΟΜΩΣ ξέρει κάποιος εκ πείρας τη διαφορά στον ήχο και το βάρος μεταξύ των δύο αυτών τύπων κατασκευής?

Γνωρίζετε αν όντως ισχύει αυτή η τροποποίηση στα μοντέλα που κατασκευάζονται τώρα?

Γνωρίζετε μήπως γιατί η Gibson μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας του πιο διάσημου μοντέλου της έκανε αυτή την αλλαγή?

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει πολλα threads πανω σε αυτο το θεμα. Κανεις δεν ξερει σιγουρα γιατι το εκανε η gibson. Παντως οι φανατικοι αμερικανοι les paulακιδες αγοραζουν μονο απο custom shop που ειναι solid body. Κατα την ταπεινη μου αποψη ετσι ειναι, οταν πληρωνεις για solid body les paul θες solid body, αλλιως περνεις και μια es335.

 

chambered ειναι η bfg, weight relieved(swiss cheese) ειναι η standard. Για τις studio & classic δεν ξερω.

 

Αμα θες μπες στα mylespaul.com και lespaulforum.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλαγη φανταζομαι την εκανε για 2 λογους.

Ο πρωτος για να συμβαδισει με τη "μοδα" των ελαφρων κιθαρων που "υπερισχυει" στην εποχη μας (αντιθετα με τη μοδα των βαριων που υπερισχυε στα 70s & 80s) & ο δευτερος οτι το ελαφρυ μαονι κοστιζει πανακριβα (και δυσκολα βρισκεται σε μεγαλες ποσοτητες για μαζικη παραγωγη τυπου Gibson)

 

Προσωπικα προτιμω chambered κιθαρες και οσες Les Paul προσφατης παραγωγης εχω παιξει ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ μου φαινονται πολυ πιο "ζωντανες" απο τις αθλιοτητες των 80s & 90s....

 

Tωρα αν βαλεις πλαϊ -πλαϊ μια chambered & μια weight relieved & με ΚΛΕΙΣΤΑ ματια ακουσεις διαφορα στον ηλεκτρικο ηχο εγω θα σου τις χαρισω και τις δυο! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, δεν ξέρω πως τους πέτυχε η συνταγή, αλλά όλες οι νέες στάνταρντ LP, πραγματικά έχουν 100% Gibson LP tone! Και ας είναι Ελβετικά όπως λένε τυριά. Φυσικά άμα παίξεις με μία vintage 57 ή 59 reissue, υπάρχει διαφορά ποιότητας ηχοχρώματος αλλά έχεις δώσει και από την πορτοφόλα τα διπλά σχεδόν... και που δεν θα υπήρχε αντίστοιχη διαφορά.... στο κάτω κάτω πλέον όταν αγοράζεις strd παίρνεις αυτό που υπόσχεται η εταιρεία Gibson. Αυτό που έχεις ακούσει σε χιλιάδες δίσκους.

Πάντως και η Fender & η Gibson έχουν κάνει πραγματικά στροφή στην ποιότητα την τελευταία 5ετία. Όπως και να το έχουν πετύχει αυτό, με οποιοδήποτε τρόπο, σε μαζικής παραγωγής όργανα, σπανίως θα πέσεις πάνω στην εξαίρεση.. :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chambered ειναι η bfg' date=' weight relieved(swiss cheese) ειναι η standard. Για τις studio & classic δεν ξερω.

[/quote']

 

Εχω την εντυπωση πως απο την αρχη αυτου του ετους τα swiss cheese μας τελειωσαν και η standard chambered ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα αν βαλεις πλαϊ -πλαϊ μια chambered & μια weight relieved & με ΚΛΕΙΣΤΑ ματια ακουσεις διαφορα στον ηλεκτρικο ηχο εγω θα σου τις χαρισω και τις δυο! :lol: :lol:

 

Ακριβώς το ίδιο πράγμα είπα στον φίλο μου το λεσπολάκια..Όταν όμως αποφασίζεις να κάνεις μία τέτοια αγορά αρχίζει το ψύρισμα, που δεν οδηγεί και πάντα στο σωστό δρόμο.

Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι πως εκτός από το να εξοικονομεί βάρος (κάτι που είναι όντως της μόδας όπως λέει ο Superfunk) κάνει και ένα σαφή διαχωρισμό των standard και custom αναβαθμίζοντας έτσι τη φήμη των custom λιγο περισσότερο αφού αν θες solid body les paul θα στραφείς εκεί..

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επισης σημαντικο ειναι οτι εχει πεσει αισθητα και

η τιμη της , χωρις να πεσει η ποιοτητα .

Ειναι μεγαλη δουλεια αυτο για μια εταιρεια μαζικης

παραγωγης διοτι τα εξοδα ερευνας και

τεχνολογιας δεν μετακυλησαν στον τελικο αγοραστη

και σε συνδιασμο με αλλες κινησεις κατασκευης οικονομικων οργανων , κατι μαλλον εχει αλλαξει στην στρατηγικη των πωλησεων .

Αυτο φυσικα ειναι υπερ υμων , αρκει βεβαια να μην

"ξεφουσκωσει" σε λιγο καιρο .

Για την ωρα παντως....

Μπραβο στην Gibson

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ιδιαίτερα αξιοσημείωτη είναι η δουλειά που έχει γίνει στην Epiphone Les Paul Ultra, με όχι απλό chambering αλλά μεγάλους θαλάμους, ωραίο καπάκι, λεπτό (λεπτότερο δλδ) και φροντισμένο μπράτσο κλπ.

 

chambered_body.jpg

 

ultrabodycontour.jpg

 

Στα περιοδικά έχει θετικά σχόλια και τους κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι ο σχεδιασμός αυτός (τα τόσο μεγάλα chambers, το contour στο σώμα, ο διαφορετικός σχεδιασμός του μπράτσου κλπ) *δεν* είναι διαθέσιμος σε LP της μαμάς Gibson, και η τιμή - ξεφτίλα για αυτά που προσφέρει (~650 ευρώ)! Βέβαια, στον ήχο ακούγoνται και πινελιές από ES αλλά αυτό φαίνεται ήταν και το ζητούμενο... Eκτός από αυτό το χρωματάκι με τα κροκοδειλέ νερά

 

311371200-03.jpg

 

κοιτάξτε κι αυτό... (πολύ δυσεύρετο)

 

epilpultra.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου