Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλλαγή χορδών και κούρδισαμα σε Ibanez rg370dx


dbakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και κάποιος user από εδώ μέσα, πιθανόν ο Spunky, με έσωσε με το video που σου έδειξε παραπάνω.

Αυτό εδώ, είναι η νέα έκδοση του παραπάνω video.

 

[/url]

 

Συμπληρωματικά, επειδή είχα και πάλι κάποιο θέμα με το κούρδισμα παρόλο που ακολούθησα το video κατά γράμμα, θα σου πρότεινα να κουρδίζεις πάντα τις χορδές ως εξής.

Έστω ότι η μπάσσα χορδή(Μι) είναι η χορδή 1, η από κάτω η 2, κ.τ.λ.

Προτίμησε να κουρδίζεις 1,2  1,2,3  1,2,3,4  1,2,3,4,5  1,2,3,4,5,6

Θα γλυτώσεις αρκετό χρόνο.

Θα σου πρότεινα τα fine tuners να μη τα βάλεις στη μέση ακριβώς αλλά αρκετά πιο κάτω.

Επίσης, αν η κιθάρα σου έχει το Edge III τρέμολο, η γωνία σου πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από την ακριβώς παράλληλη θέση που συνήθως θέλουν άλλα τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φιλε οταν ειχα μια μια ibanez,καλη ωρα,πριν πολλα χρονια,στην αρχη την επαθα οπως κι εσυ!Απλα,οπως τοτε μου ειχε πει ενας γνωστος μαστορας απο Θεσ/νικη,εβαζα μια σβυστρα.Κατι παρομοιο με το φιλο που ανεφερε το κουταλι.Πατας λιγο προς τα κατω το τρεμολο,βαζεις τη σβυστρα απο κατω,βγαζεις τις χορδες και βαζεις τις καινουργιες.Εννοειται οτι θα αρχισεις να ξεκουρδιζεις ΑΦΟΥ εχεις βαλει το οποιο αντικειμενο απο κατω.οταν θα την φερεις παλι στο σωστο κουρντισμα το αντικειμενο θα φυγει απο μονο του και το τρεμολο θα ειναι στη θεση του παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τέλος καλό όλα καλά, και αυτο χάρη στις συμβουλές σας! ;D και ναι έβαλα πιο παχιές χορδές χωρίς να σετάρω το τρέμολο!!χίλια ευχαριστώ!!!!!!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φιλε οταν ειχα μια μια ibanez,καλη ωρα,πριν πολλα χρονια,στην αρχη την επαθα οπως κι εσυ!Απλα,οπως τοτε μου ειχε πει ενας γνωστος μαστορας απο Θεσ/νικη,εβαζα μια σβυστρα.Κατι παρομοιο με το φιλο που ανεφερε το κουταλι.Πατας λιγο προς τα κατω το τρεμολο,βαζεις τη σβυστρα απο κατω,βγαζεις τις χορδες και βαζεις τις καινουργιες.Εννοειται οτι θα αρχισεις να ξεκουρδιζεις ΑΦΟΥ εχεις βαλει το οποιο αντικειμενο απο κατω.οταν θα την φερεις παλι στο σωστο κουρντισμα το αντικειμενο θα φυγει απο μονο του και το τρεμολο θα ειναι στη θεση του παλι.

 

Ή μπαταρια...ο καθενας οπως τη βρισκει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου