Προς το περιεχόμενο

Τι ηλεκτροακουστική κιθάρα να αγοράσω με 1200€;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Παλιότερα είχα ανοίξει σχετικό θέμα, αλλά άλλα ονειρευόμουν, άλλες ανάγκες προέκυψαν...απρόβλεπτη η ζωή, ευτυχώς ή δυστυχώς. Κατάφερα λοιπόν να βάλω στην άκρη ένα ποσό της τάξης των 1200 ευρώ για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας. Το έχω ξαναγράψει ότι μένω επαρχία, οπότε μου είναι πολύ δύσκολο να κατέβω στην Αθήνα για δοκιμές (μεγάλη απόσταση και επαγγελματικές υποχρεώσεις). Θεσσαλονίκη ίσως...

 

Ροκ μπαλάντες, blues τα αγαπημένα μου.

 

Δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις ερωτήσεις για αρχή:

 

Ι) Τί εμπειρία υπάρχει μέχρι τώρα; Με ποιές έχεις παίξει, τί σου άρεσε, υπάρχει κάτι που να απορρίπτεται;

ΙΙ) Πρέπει να είναι οπωσδήποτε "ηλέκτρο";

ΙΙΙ) Είσαι διατεθειμένος για αγορά στα τυφλά δηλαδή;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο όργανο.

 

Ειδικά για ακουστική κιθάρα θα το σκεφτόμουν πολύ θετικά το να κινηθω στα μεταχειρισμένα, υπάρχουν καλοί λόγοι για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη μία ηλεκτροακουστική κιθάρα. Fender CD 140SCE. Την αγόρασα πριν από 9-10 χρόνια. Σκέφτηκα να πάρω ένα πιο ποιοτικό όργανο που να μπορώ να το συνδέω αν χρειαστεί σε κάποιον ενισχυτή ακουστικών οργάνων.

 

Στα ''τυφλά'' έκανα κατά το παρελθόν αγορά από Thomann. Αγόρασα μια Gibson Les Paul. Δεν το μετάνιωσα. Καταλαβαίνω το ρίσκο.

 

Όλα τα όργανα που έχω στο σπίτι, ενισχυτές, πετάλια είναι του κουτιού. Φοβάμαι τα μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cutaway, dreadnaught?

 

Σκέφτηκα να πάρω ένα πιο ποιοτικό όργανο

Τι εννοείς εσύ λέγοντας πιο ποιοτικό? Τι δε σου κάνει σε αυτή που έχεις και τι ψάχνεις?

 

Στα ''τυφλά'' έκανα κατά το παρελθόν αγορά από Thomann. Αγόρασα μια Gibson Les Paul. Δεν το μετάνιωσα. Καταλαβαίνω το ρίσκο.

Στα "τυφλά" μπορείς να κάνεις πιο άνετα αγορές ηλεκτρικών οργάνων, ενισχυτών, εφέ αλλά όχι ακουστικών οργάνων.

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις και τα 1200. Κοίτα και αυτή εδώ:

 

Yamaha CPX700II

https://www.musik-produktiv.com/yamaha-cpx700ii-sdb.html

 

αλλιώς

 

Taylor 214ce

https://www.thomann.de/gr/taylor_214ce_koa_2017.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πιο γεμάτο ήχο να έχει η κιθάρα.

 

Αδιαφορώ αν είναι dreadnought ή OO κλπ. Μόνο μην είναι big jumbo.

Ακριβώς το αν θα είναι dreadnought ή jumbo σίγουρα θα έχει διαφορετικό ήχο άλλα όχι απαραίτητα πιο όγκο η μια από την άλλη.Σε μεταχειρισμένες βρίσκεις καλες σχετικά επαγγελματικές Martin και Taylor.Οι Taylor κατά γενικό κανόνα είναι πιο πριμαριστές ενώ οι Martin πιο μπασσάτες.Διαλεγεις και παίρνεις τι σου αρέσει.Μην ξεχνάς ότι αν παίζεις plugged βελτιώνεται εύκολα αυτο με τον ισοσταθμιστή ήχου.

Τώρα για YAMAHA θα ήταν καλυτερα αν ηθελες κάτι πιο οικονομικό προσωπική μου άποψη σε αυτα τα χρήματα μην πας σε yamaha.Για καινουρια αν σε ενδιαφερει αποκλειστικά μπορείς να δεις τις Blueridge.Φοβερά όργανα και απίστευτη αίσθηση στο παίξιμο.Πολύ καλή είναι η Βr 183 που είναι και copy της martin OM 45 και μιλάμε και για κιθάρα που την εχεις για μια ζωή.Υπαρχουν και οι ovation ηλεκτροακουστικες οι οποίες είναι κατηγορία κιθάρας από μόνες τους οπως λεμε jumbo και dreadnought.Βέβαια επειδή ο καθένας εχει διαφορετικά αυτιά,ο καλυτερος τροπος για να αγορασεις (ηλεκτρο)ακουστική είναι να πας σε καποια κιθαρομάγαζο και να δοκιμάσεις εκεί και αναλογως να κρίνεις και να αγοράσεις.Τώρα οσο για τις μαρκες είναι παρα πολλες και αμα τις αναλυσουμε ολες σε αυτήν τη κατηγορία τιμής δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου