Προς το περιεχόμενο

Slow and Easy


hyperpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι σιγά και "εύκολα", όπως αυτά που μας κάνουνε  ;)

 

Υ.Γ. Φίλε  Σταύρο εαν μπορείς πες μου εαν ακούγεται καλύτερος ο ήχος σε αυτό  :-\

Slow_And_Easy.mp3

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε Πανο τον Satch τον εχεις.Ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος απ το προηγουμενο.

Ισως λιγο στεγνος για τα γουστα μου αλλα so what?

Παντως θυμαμαι τα πρωτα και τα τωρινα και ποσο καλυτερα πατας-ελπιζω να το νιωθεις κι εσυ(η γνωμη μου μονο).

Πανε τα δικα σου λεμε. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε Πανο τον Satch τον εχεις.Ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος απ το προηγουμενο.

Ισως λιγο στεγνος για τα γουστα μου αλλα so what?

Παντως θυμαμαι τα πρωτα και τα τωρινα και ποσο καλυτερα πατας-ελπιζω να το νιωθεις κι εσυ(η γνωμη μου μονο).

Πανε τα δικα σου λεμε. ;) ;D

Ευχαριστώ φίλε  :). Πες μου πως το εννοείς το "στεγνός" γιατί προσπαθώ να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου μου, λέμε τώρα  ;D και όταν τον πετύχω θα ξαναανεβάσω κάτι δικό μου ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παιξεις με το μπαλανς μπασων-πριμων για να "ανοιξει" λιγο ο ηχος,να βγει πιο εξω δηλ.Αυτο ομως οπως ειπα ειναι και θεμα γουστου-μπορει να σου αρεσει αυτος ο ηχος

αρα πασο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Φίλε  Σταύρο εαν μπορείς πες μου εαν ακούγεται καλύτερος ο ήχος σε αυτό  :-\

Πανο,οχι. :-[

Δεν ειναι βεβαια τοσο ''αιχμηρος'' οσο ηταν,αλλα αυτο δεν εχει να κανει με eq(του ενισχυτη ή του tone της κιθαρας ή του μαγνητη bridge-neck).

Ξερεις ανοιγουμε μια κουβεντα(και γιατι οχι)που εκτος απο τεχνικους ορους εχει μια αλλη σημαντικη παραμετρο:Το γουστο του καθενος.

Νομιζω οτι η αγαπη σου για τον Σατριανι εχει ποτισει και το ηχητικο σου γουστο.

Ο,τι εχεις ανεβασει,δεν απεχει -ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- απ τον ηχο του Σατριανι...

Αυτο ειναι καλο,για σενα,γιατι κανει το παιξιμο σου να ερχεται ''πιο κοντα'' στον Τζο,κατι ου νομιζω ειναι το ζητουμενο σου.

 

Να ξερεις οτι το λαιν αουτ του ενισχυτη,ακομα και σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ενισχυτες,κανει τον ηχο λιγο ''ηλεκτρονικο παιχνιδι''(pacman ;D).

O ηχος που ακουω στερειται τραγικα απο συχνοτητες.Απ αυτες που θα τον εκαναν πιο ''ζεστο'',πιο ''ανθρωπινο''.Σε κανει ν ακουγεσαι τραχυς,χωρις δυναμικες(ολους θα μας εκανε).Επισης ειναι ''στενος'' και αυτο ενα delay δεν το σωζει.

Πιστευω πως οι σημερινοι προσομοιωτες(guitar rig ,amplitube) εχουν κανει θαυματα στον τομεα ''πειστικοτητα ζεστης ενισχυτη''αν ξερεις να τους χειριστεις σωστα.

Για να σε βοηθησω,αν μπορω,χαρα μου,θα σου πω οτι δυστυχως ΟΣΟ και να προσπαθησεις(ακομα και ο καλυτερος παραγωγος του κοσμου)μ αυτον το τροπο δε θα παρεις πανω απο 10% αυτου που καταφερνεις τωρα και σε παιρνει τουλαχιστον ενα 40% πανω.

Στο λεω για να μην παλευεις αδικα αν θες να αλλαξεις τον ηχο σου.

Απο κανα προγραμμα ηχογραφησης γνωριζεις κατι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παιξεις με το μπαλανς μπασων-πριμων για να "ανοιξει" λιγο ο ηχος,να βγει πιο εξω δηλ.Αυτο ομως οπως ειπα ειναι και θεμα γουστου-μπορει να σου αρεσει αυτος ο ηχος

αρα πασο.

 

Κατάλαβα, απλά στο συγκεκριμένο το tone της κιθάρας ήταν τέρμα κάτω, για να προσεγγίσω περίπου τον τόνο του αυθεντικού.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανο,οχι. :-[

Δεν ειναι βεβαια τοσο ''αιχμηρος'' οσο ηταν,αλλα αυτο δεν εχει να κανει με eq(του ενισχυτη ή του tone της κιθαρας ή του μαγνητη bridge-neck).

Ξερεις ανοιγουμε μια κουβεντα(και γιατι οχι)που εκτος απο τεχνικους ορους εχει μια αλλη σημαντικη παραμετρο:Το γουστο του καθενος.

Νομιζω οτι η αγαπη σου για τον Σατριανι εχει ποτισει και το ηχητικο σου γουστο.

Ο,τι εχεις ανεβασει,δεν απεχει -ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- απ τον ηχο του Σατριανι...

Αυτο ειναι καλο,για σενα,γιατι κανει το παιξιμο σου να ερχεται ''πιο κοντα'' στον Τζο,κατι ου νομιζω ειναι το ζητουμενο σου.

 

Να ξερεις οτι το λαιν αουτ του ενισχυτη,ακομα και σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ενισχυτες,κανει τον ηχο λιγο ''ηλεκτρονικο παιχνιδι''(pacman ;D).

O ηχος που ακουω στερειται τραγικα απο συχνοτητες.Απ αυτες που θα τον εκαναν πιο ''ζεστο'',πιο ''ανθρωπινο''.Σε κανει ν ακουγεσαι τραχυς,χωρις δυναμικες(ολους θα μας εκανε).Επισης ειναι ''στενος'' και αυτο ενα delay δεν το σωζει.

Πιστευω πως οι σημερινοι προσομοιωτες(guitar rig ,amplitube) εχουν κανει θαυματα στον τομεα ''πειστικοτητα ζεστης ενισχυτη''αν ξερεις να τους χειριστεις σωστα.

Για να σε βοηθησω,αν μπορω,χαρα μου,θα σου πω οτι δυστυχως ΟΣΟ και να προσπαθησεις(ακομα και ο καλυτερος παραγωγος του κοσμου)μ αυτον το τροπο δε θα παρεις πανω απο 10% αυτου που καταφερνεις τωρα και σε παιρνει τουλαχιστον ενα 40% πανω.

Στο λεω για να μην παλευεις αδικα αν θες να αλλαξεις τον ηχο σου.

Απο κανα προγραμμα ηχογραφησης γνωριζεις κατι?

 

Φιλε Σταύρο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο το έγραψα με την παραμόρφωση του ενισχυτή και όχι το satchurator πάλι από την γραμμή line out΄. Εγκατέστησα ένα πρόγραμμα με ενισχυτές της peavey και όντως έχει αρκετούς και καλούς ήχους, αλλά καθόσον από πρόγραμμα εγγραφής γνωρίζω μόνο το audacity, δεν μπορούσα να γράψω. Οπότε πρέπει να μάθω και κανένα άλλο προγραμμα ηχογράφησης.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου