Προς το περιεχόμενο

Έφυγε ο Lucio Dalla


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφυγε τελείως ξαφνικά από τη ζωή ο Lucio Dalla, ένας από τους μεγαλύτερους Ιταλούς τραγουδοποιούς. Ήταν 69 χρονών, χθες έδωσε στην Ελβετία την τελευταία του συναυλία και στο πρόγραμμά του ακολουθούσαν και άλλες. Απίστευτο!

 

Οι πιο πολλοί πιθανά τον γνώρισαν σαν συνθέτη του Carouso που γνώρισε πολλές και πολύ εμπορικές διασκευές, αλλά το έργο του είναι πολύ μεγάλο.

 

Για μένα το Anna E Marco θα μου τον θυμίζει πάντα.

 

Καλό ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:'(

Όπως είχα γράψει και σε μια άλλη νεκρολογία, είμαστε στην ηλικία, που θα βλέπουμε μουσικά και μη είδωλά μας, να "φεύγουν" ένας-ένας.

 

"ο χρόνος που περνάει, σε λίγο δε θα'ναι εδώ/θα τον φάω ή θα με φάει/αυτά είχα να σας πω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ .κακκη ποιοτητα εικονας και ηχου αλλα τιμης ενεκεν ...στο τελος ρε παιδια θα μεινουμε μονοι μας ...σαν να παραμεγαλωσαμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν απίθανος!!!Ευχαριστώ τους γονείς μου που τον άκουγαν και τον έμαθα απο μικρή ηλικία και εγώ!!!Πράγματι είχε δώσει πολλά....Καλό του ταξίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ...

Θυμάμαι ακόμα μια κασέτα του αδερφού μου που μου είχε κολλήσει και την άκουγα συνέχεια όταν είχα αρχίσει να καταλαβαίνω από μουσική.

Riposa in pace Lucio...

 

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχοντας ζησει για 10 χρονια στην χωρα καταγωγης του και ακουγοντας τον σε piazze, σε σπιτια, live, ακουγοντας τους στιχους του στην πιο μουσικη γλωσσα του κοσμου, ειναι σαν να εχει φυγει καποιος γνωστος μου.

 

Lucio Dalla - Piazza grande

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεναχωρήθηκα. Άλλος ένας από το soundtrack της εφηβείας μου έφυγε. Το παρακάτω, το είχε διασκευάσει ο Σαββόπουλος:

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου