Προς το περιεχόμενο

Kustom defender vs Epiphone Valve junior



Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα ενας λαμπάτος τελικός που παιζει πολύ χαμηλα δε διαφερει σε τιποτα απο ενα τρανζιστορατο τελικο.

 

και επίσης εγώ το θεωρώ μεγάλο ψέμα το οτι θα "απογειωθει" η πεταλιέρα επειδη την εβαλες σε ενα ενισχυτακι των 100 ευρω, εστω και λαμπατο.

 

αν δεν ειχα πουλησει προσφατα τον βαβλ τζουνιορ μου θα σε φωναζα για καφεδακι και τεστ. Να το ακουσεις και μονος σου.

 

επισης νομιζω παιζεις μεταλ, επομενως η πεταλιερα σου θα σου δινει το 100% του ηχου και ο τελικός θα ειναι μαλλον η τελευταια τρυπα του ζουρνα, εκτος και αν παιζεις σε ικανες εντασεις ακαταλληλες για σπιτι

 

 

αυτη ειναι η αποψη μου, τουλαχιστον αυτά εχω καταλάβει απο ό,τι δοκιμες και σεταπ εχω δοκιμασει. Μπορει να ειμαι και λάθος, αλλά ΔΡΑΜΑΤΙΚΕΣ διαφορες δεν περιμενω με τετοιες αναβαθμισεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο ηρακλης εχει απολυτο δικιο

διαβασα καποιες "μη ολοκληρωμενες αποψεις " απο μερικους

παιδια......χαλαρωστε λιγο με τους λαμπατους....λενε ολοι λαμπατο και λαμπατο....

ενας ενισχυτης τρανζιστορ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απολυτως απο εναν λαμπατο που θα παιζει σε ενταση δωματιου.....η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ακουσεις οταν εχεις παιξει με τον πιβι και βαλεις να παιξεις με εναν απο τους 2 σε ενταση δωματιου θα ειναι η διαφορα που εχουν στο ηχοχρωμα τους......αλλο το ενα αλλο το αλλο

οταν τσιτωνεις ομως τον λαμπατο κομπρεσαρει αλλα δεν λασπωνει οπως θα εκανε ο τρανζιστορ.....αυτες οι διαφορες κατα κυριο λογο παιζουν αναμεσα στους 2

μη νομιζετε οτι επειδη περνετε εναν ενισχυτη λαμπας οτι πηρατε και την ουτοπια της ενισχυσης..........χαλαρα (που λενε και στην θεσσαλονικη)

 

φιλικα  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ηρακλης εχει απολυτο δικιο

διαβασα καποιες "μη ολοκληρωμενες αποψεις " απο μερικους

παιδια......χαλαρωστε λιγο με τους λαμπατους....λενε ολοι λαμπατο και λαμπατο....

ενας ενισχυτης τρανζιστορ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απολυτως απο εναν λαμπατο που θα παιζει σε ενταση δωματιου.....η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ακουσεις οταν εχεις παιξει με τον πιβι και βαλεις να παιξεις με εναν απο τους 2 σε ενταση δωματιου θα ειναι η διαφορα που εχουν στο ηχοχρωμα τους......αλλο το ενα αλλο το αλλο

οταν τσιτωνεις ομως τον λαμπατο κομπρεσαρει αλλα δεν λασπωνει οπως θα εκανε ο τρανζιστορ.....αυτες οι διαφορες κατα κυριο λογο παιζουν αναμεσα στους 2

μη νομιζετε οτι επειδη περνετε εναν ενισχυτη λαμπας οτι πηρατε και την ουτοπια της ενισχυσης..........χαλαρα (που λενε και στην θεσσαλονικη)

 

φιλικα  :D :D

Με 5 watt για τα δεδομένα του rodeo και του An βγαίνεις και Live οπότε καλό είναι να υπάρχει μία διαφοροποίηση... Στα δικά μου αυτιά που δεν παίζω κιθάρα αλλά απλά ακούω, ο κιθαρίστας μας έχει καλύτερο ήχο:

Α) Με την πεταλιέρα στο Input του ΛΑΜΠΑΤΟΥ ενισχυτή

Β) Με την πεταλιέρα κατευθείαν στην κονσόλα (με cab sim)

Γ) Με την πεταλιέρα σε τρανζιστοράτο ενισχυτή...

Το Α και το Β είναι πολύ κοντά σε ήχο.. Το Γ απέχει ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ... Οπότε αν θες έναν ενισχυτή που να σε καλύπτει και σε μικρά/μεσαία Lives τότε παίζει διαφορά το λάμπα - τρανζίστορ... Με αυτό το κριτήριο και με δεδομένο ότι είναι ελάχιστα τα λεφτά του Kustom είπα ότι είπα πριν... Απλά ξαναλέω ότι μιλάω καθαρά σαν ακροατής και δεν έχω ασχοληθεί έμπρακτα με το θέμα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται οτι και η πεταλιερα θα απογειωθει αν συνεργαστει με λαμπατο...

 

Γιατί "υποτίθεται", ποτέ δεν το έχεις δοκιμάσει;;;

 

αν είναι έτσι τι σε εμποδίζει να το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χωρίς να θέλω να ανοίξω πόλεμο μεταξύ λάμπας-τρανζίστορ, παραθέτω την άποψή μου.

Είχα marshall avt50 και έχω vht special6 combo. Η διαφορά στον ήχο είναι πολύ μεγάλη κατά την γνώμη μου (συγκρίνοντας πάντα τα καθαρά). Εγώ βέβαια δεν παίζω με πεταλιέρα αλλά με ένα od και ένα κομπρεσοράκι μόνιμα ανοικτό και ο ήχος μου φαίνεται πολύ γεμάτος και ζεστός. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς αλλά ο ήχος είναι πιο "macho" και μιλώντας πάντα για εντάσεις δωματίου. Και μην ξεχνάμε ότι ο marshall είχε 12'' μεγάφωνο ενώ ο vht 10'' και παρ' όλαυτά ο δεύτερος είναι πολύ καλός και με ΜΕΓΑΛΟ headroom. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλοί τρανζιστοράτοι που ίσως να τρώνε τον vht αλλά βεβαίως ανεβαίνει πολύ και η τιμή.

 

Τον εχω κατα νου αλλα εχει eq και δεν θελω να μπλεξω με πολλα κουμπακια και να χρωματιζει τον ηχο το eq...

Φίλε μου δεν μπλέκεις με πολλά κουμπάκια, ένα vol και ένα tone, όλος ο ενισχυτής είναι η απλότητα η ίδια.

Και για να μην μακρυγορώ αν θες ένα πολύ καλό καθαρό κανάλι, ο συγκεκριμένος είναι πραγματικά πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη δεν θα διαφωνησω καθολου με τους φιλους που ισχυριζονται οτι οι διαφορες αναμεσα σε ενα φτηνο λαμπατο και σε ενα συγχρονο καλο τραντσιστορ σε εντασεις δωματιου δεν ειναι σημαντικες. Υπαρχουν αξιοπρεπεστατοι  ψηφιακοι ενισχυτες σε καλες τιμες που ειναι καταπληκτικοι ακομη και στα καθαρα, οι οποιοι μπορει να ειναι και πιο φιλικοι και ευχρηστοι για καποιον που δεν εχει μεγαλη εξοικείωση με τον ηχο.

Παρολα αυτα και επειδη τελικα ενας καλος λαμπατος ενισχυτης ειναι ο στυλοβατης του ηχου για εναν ηλεκτρικο κιθαριστα , προχωρα στην αγορα ενος τετοιου. Απλα επειδη ειδα σε προηγουμενο σου post οτι διαθετεις ακριβες κιθαρες και ξοδευεις και επιπλεον χρηματα για βελτιωσεις (soloist jackson και αλλαγη μαγνητων, αν δεν κανω λαθος), δεν θα σου προτεινω καποια απο τις κεφαλες που ψαχνεις. Παρε κατι πιο ποιοτικό με λιγα watt αν παιζεις μονο στο σπιτι σου και ας ειναι και μεταχειρισμενο απο τις αγγελιες και ξεκινα σιγα-σιγα να φτιαχνεις τον ηχο σου.

Παντως γενικα τον ογκο στον ηχο απο ενα ηχειο ακομη και 12αρι δεν θα το παρεις ποτε. Μονο μια 4χ12 καμπινα (την οποια φυσικα δεν την προτεινω για δωματιο) θα δωσει    

τον ογκο που απαιτειται για metal ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekim δε μιλάμε για ηχο λαμπατων vs τρανζιστορατων ενιχυτων, μιλαμε για τη διαφορα που θα δεις αν παιρνεις τον ηχο σου απο την πεταλιερα και απλά τον ενισχυεις για να οδηγησεις τα ηχεια σου με τον ενα η τον αλλο τροπο.

 

το αν θα καταφερεις να εχεις καλυτερο αποτελεσμα με το μικρο λαμπατο σε ενα λαιβ παντως ειναι μια πολύ εξειδικευμενη περιπτωση οπου η ενταση εχει καθοριστικό ρόλο. Σε ενα σημειο θα ακουγεται καλυτερα (ισως) λιγο παρακατω ή παραπανω όμως όχι.

 

επίσης υπαρχει και το θεμα της ευκολιας. Τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα οταν φτιαχνεις τον ηχο σου και τον βαζεις στο return του bandit και δεν ξαναασχολεισαι με τον ενισχυτη. Και μαλιστα οι ηχοι που φτιαχνεις πανε μια χαρα και στην κονσολα χωρις πολλες αλλαγες.

 

Αντε τωρα να φτιαχνεις τα levels της πεταλιερας για να μην υπεροδηγησουν την προενισχυση, τα eq για να αντισταθμισουν το χρωματισμο της προενισχυσης του defender και αναλογα την ενταση να σου αλλαζει και το ηχοχρωμα και οι δυναμικες επειδη ετσι συμπεριφερεται ο λαμπατος ενισχυτης.

 

και όλα αυτα, παλι εγώ τα θεωρώ μηδαμινης σημασιας ειδικα αν παιζεις μεταλ. Επομένως ειτε καλυτερα ειναι είτε χειροτερα, η διαφορες θα ειναι πολυ μικρες.

 

πάντως εγώ σου προτεινω αρη να παρεις την πεταλιερα σου και να πας να ακουσεις πως θα βγει το αποτελεσμα. Μη ψαχνεις απαντησεις σε θεωρητικο επιπεδο, υπαρχουν ανθρωποι που εχουν φτιαξει ηχαρα με πεταλιερα στο ινπουτ του λαμπατου και αλλοι με πεταλιερα στο ριτερν του τρανζιστορατου

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ειστε καλα για τις απαντησεις σας... ετσι οπως πλεον εχει εξελιχθει το μοντελινκ στις πεταλιερες , εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις πολυ καλους ηχους καθως και να ηχογραφησεις... Ειδικα αν ξερεις να την ρυθμησεις πιστευω οτι μπορεις ευκολα να σταθεις και σε συναυλιουλες και στο στουντιο φυσικα , ποσο μαλλον στο σπιτι... Επι πλεον οι πεταλιερες σου δινουν πολλες ευκολιες που δεν εχει ενας απλος ενυσχητης...

 

Ολα τα παραπανω τα εγραψα , ενω φυσικα τα ξερετε πολυ καλα... Θελω ομως να συνεχισω λεγοντας οτι το ζητουμενο μου ειναι να παρω το μαξιμουμ απο την hd300 εφοσον πλεον εχει γινει ο βασικος τροπος παραγωγης του ηχου μου... Πολλες φορες οπου συζηταμε εδω στο φορουμ και κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με διαφορα προβληματα που εχω με την ρυθμηση του ηχου , παιρνω πολλακις την απαντηση οτι καλη η πεταλιερα αλλα στο ριτερν του μπαντιτ μην περιμενις να δεις και πολλα....

 

Οποτε με τον καιρο θεωρησα οτι ενας λαμπατος τυπου bugera 333xl ειναι μονοδρομος...

Απο την αλλη με δεδομενο οτι αυτηντην περιοδο ειμαι χωρις συγκροτημα και λαιβ μαλλον δεν μου ειναι απαραιτητος... η μαλλον σιγουρα μου ειναι απαραιτητος αλλα λογω της εποχης και του δεδομενου βουλιαγματος της Ελλαδας δεν θελω να προχωρησω στην αγορα ενος ενυσχητη της ταξης των 450 ευρω , διοτι αν και λιγα για ενυσχητη , πολλα για την εποχη και την αβεβαιοτητα...

 

Απο την αλλη θα ερθουν χριστουγεννα... καποιο δωρο θελω να κανω στον εαυτο μου... Με δεδομενο λοιπον οτι θελω να κανω τον ηχο μου λιγο πιο λαμπατο και να μπω δειλα δειλα στο κοσμο της λαμπας οπου μεχρι τωρα δεν εχω εξερευνησει σκεφτηκα αυτα τα μικρα κεφαλακια με το σκεπτικο βεβαια οτι θα βελτιωθει αισθητα ο ηχος μου... Γιατι ο μπαντιτ ειναι καλος ενυσχητηςκαι εχει και καλο καθαρο καναλι αλλα και μια χαρα λουπα... Οποτε μονο για αισθητη διαφορα θα εδινα εστω και τα 90 ευρω.

 

Συγνωμη για την εκταση απλα προσπαθω να σας περασω το σκεπτικο μου , για να μου πειτε τι θα κανατε εσεις στην θεση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου