Προς το περιεχόμενο

Live με backing track: DAW ή looper pedal;


kapsenstein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί/ες,

Χρόνια πολλά! Εδώ και 1-2 χρόνια παίζουμε ένα ντούο (δεν ξέρω, αναφέρουμε ονόματα με λινκ ή θεωρείται... διαφήμιση; 😍). Το ύφος είναι dream pop, dark pop με ολίγη από new wave και shoegaze. Φωνή και πλήκτρα η μία και εγώ κιθάρα, μπάσο και drum programming (ezdrummer και μετά masking με άλλους ήχους κατά την ηχογράφηση). 

Έχουμε ήδη βγάλει δύο κομμάτια και θα βγουν και άλλα σύντομα. Το ερώτημα είναι το τι κάνουμε στα λάιβ.

Εγώ είχα την αίσθηση ότι μπορούμε να έχουμε drums και μπάσο σε looper και να τα κάνω Trigger με το πόδι κλπ. Ο ηχολήπτης μας όμως μας είπε ότι είναι καλό να το κάνουμε με υπολογιστή, μέσω DAW, καθώς θα μπορούμε έτσι να έχουμε καλύτερο ήχο (πχ να χαμηλώνει λίγο μπάσο). Με το DAW, αν κατάλαβα καλά, η σκέψη είναι να υπάρχουν σε ένα track όλα τα κομμάτια που θα παίξουμε και να πηγαίνεις στο επόμενο. 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;  Το έχει δουλέψει κανείς; Ευχαριστώ πολύ! 

 

ΥΓ: αν είναι για μεταφορά σε άλλη ενότητα (πχ live ή daw) παρακαλώ να γίνει. 🎄

 

Επεξεργασμένο από kapsenstein

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • kapsenstein changed the title to Live με backing track: DAW ή looper pedal;
  • Guru
Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Μανώλης Χναράκης απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Γίνεται και με τους δύο τρόπους. Daw και Looper.

 

Απλά στην περίπτωση του Daw θες υπολογιστή και κάρτα ήχου με τουλάχιστον 3 audio εξόδους. Μία stereo έξοδο για τα τύμπανα και μία mono για το μπάσο. Εκτός κι αν στείλεις και τα τύμπανα μονοφωνικά. Οπότε με μία απλή κάρτα stereo στέλνεις τα τύμπανα στο ένα κανάλι και το μπάσο στο άλλο κανάλι. Και τα δύο μονοφωνικά.

 

Επίσης στην περίπτωση του Daw μπορείς να τα στείλεις όλα από μία απλή κάρτα με 2 audio εξόδους (stereo), με την μόνη διαφορά πως θα πρέπει στο live να κάνει ο ηχολήπτης την μίξη -εντάσεις- μέσα από το Daw εκείνη τη στιγμή.

 

-Σχετικά με Looper και ανάλογα τις δυνατότητες του Looper.-

Στην περίπτωση του Looper θα πρέπει να έχεις ένα Looper που να υποστηρίζει παραπάνω από ένα track και παραπάνω από δύο audio εξόδους. Όπως και στην περίπτωση του Daw, θα παίζουν τα τύμπανα από το ένα track  και το μπάσο από το άλλο track. Το ηχητικό σύνολο θα βγάνει από δύο κανάλια stereo και θα κάνεις την ρύθμιση των εντάσεων από το Looper. Υπάρχουν τέτοια Looper αν ψάξεις. Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω νέων κανονισμών.

 

Επίσης με απλό stereo Looper μπορείς να στείλεις μονοφωνικά τα τύμπανα από το ένα κανάλι και μονοφωνικά το μπάσο από το άλλο κανάλι. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα είναι δύο μονοφωνικά κανάλια.

 

Επίσης υπάρχουν Loopers που διαθέτουν MIDI και μπορείς να συγχρονίσεις δύο ίδια Looper Pedal και να διπλασιάσεις τα tracks.

 

Τέλος, γιατί δεν κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις από πριν και να παίξουν στο live όλα μαζί (τύμπανα &  μπάσο) από ένα απλό stereo Looper ?

 

Στην περίπτωση των Loopers, υπάρχουν διάφορα multi output Loopers γι'αυτήν ακριβώς την δουλειά.

 

Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω των νέων κανονισμών. Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

 

Ερώτηση, έχετε ήδη κάποιο Looper ?

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω των νέων κανονισμών. Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Aν δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε/προτείνουμε μοντέλα μουσικών οργάνων-ηλεκτρονικών συσκευών, για τι θα μιλάμε εδώ μέσα? Για τον καιρό? Γράψε του ανθρώπου τα μοντέλα που έχεις υπόψη σου, δεν λένε αυτό οι νέοι κανονισμοί. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως, ειδικα στα pop live, ειναι πολυ συνηθισμενο να παιζουν με synced πολυκαναλα απο πισω.

 

 Δηλαδη οχι απλα να εχεις καποια drums και ενα μπασο σε ενα looper, αλλα να εχεις κανονικα την ενορχηστρωση με ολους τους εξτρα ηχους, τα εφε κλπ, και να εχεις αφαιρεσει τα tracks που θα παιζεις live, δηλαδη την πρωτη φωνη, τη lead κιθαρα και καποια πληκτρα ξερω γω στην περιπτωση σας.

 

 Φυσικα αυτο προυποθετει οτι θα πηγαινετε by the book, με μετρονομο και τη δομη του κομματιου ακριβως κλπ. Για πιο ελευθερο παιξιμο, με το looper μπορεις να κρατησεις ξερω γω καποια μερη παραπανω και τετοια.

 

 Θα μπορουσατε και να τα συνδυασετε, δηλαδη να εχετε καποια κομματια στο πρωτο στυλ, και να κανετε και ενα break με κατι πιο ελευθερο.

 

 Παντως σε ενα σχημα pop στο στυλ το δικο σας, οπου υπαρχουν πολλα περισσοτερα tracks απο παιχτες 😆 ο κανονας ειναι να υπαρχουν συγχρονισμενα tracks, πρεπει να ειναι σε πολυ minimal στυλ η μουσικη η/ και djκαπως η φαση για να δουλεψει αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Γίνεται και με τους δύο τρόπους. Daw και Looper.

 

Απλά στην περίπτωση του Daw θες υπολογιστή και κάρτα ήχου με τουλάχιστον 3 audio εξόδους. Μία stereo έξοδο για τα τύμπανα και μία mono για το μπάσο. Εκτός κι αν στείλεις και τα τύμπανα μονοφωνικά. Οπότε με μία απλή κάρτα stereo στέλνεις τα τύμπανα στο ένα κανάλι και το μπάσο στο άλλο κανάλι. Και τα δύο μονοφωνικά.

 

Επίσης στην περίπτωση του Daw μπορείς να τα στείλεις όλα από μία απλή κάρτα με 2 audio εξόδους (stereo), με την μόνη διαφορά πως θα πρέπει στο live να κάνει ο ηχολήπτης την μίξη -εντάσεις- μέσα από το Daw εκείνη τη στιγμή.

 

-Σχετικά με Looper και ανάλογα τις δυνατότητες του Looper.-

Στην περίπτωση του Looper θα πρέπει να έχεις ένα Looper που να υποστηρίζει παραπάνω από ένα track και παραπάνω από δύο audio εξόδους. Όπως και στην περίπτωση του Daw, θα παίζουν τα τύμπανα από το ένα track  και το μπάσο από το άλλο track. Το ηχητικό σύνολο θα βγάνει από δύο κανάλια stereo και θα κάνεις την ρύθμιση των εντάσεων από το Looper. Υπάρχουν τέτοια Looper αν ψάξεις. Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω νέων κανονισμών.

 

Επίσης με απλό stereo Looper μπορείς να στείλεις μονοφωνικά τα τύμπανα από το ένα κανάλι και μονοφωνικά το μπάσο από το άλλο κανάλι. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα είναι δύο μονοφωνικά κανάλια.

 

Επίσης υπάρχουν Loopers που διαθέτουν MIDI και μπορείς να συγχρονίσεις δύο ίδια Looper Pedal και να διπλασιάσεις τα tracks.

 

Τέλος, γιατί δεν κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις από πριν και να παίξουν στο live όλα μαζί (τύμπανα &  μπάσο) από ένα απλό stereo Looper ?

 

Στην περίπτωση των Loopers, υπάρχουν διάφορα multi output Loopers γι'αυτήν ακριβώς την δουλειά.

 

Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω των νέων κανονισμών. Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

 

 

Ερώτηση, έχετε ήδη κάποιο Looper ?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι έχω ένα Jamman mono και ένα NuX JTC Drum loop Pro, το οποίο βγάζει και stereo (και γενικά είναι το βασικό μου looper). Κι εγω με το δικό σου σκεπτικό πήγαινα. Ουσιαστικά κάναμε ξανά export σε wav το μιξ της ηχογράφησης και κόψαμε τις κιθάρες, τα πλήκτρα και τη φωνή. 

Νομίζω η λογική του ηχολήπτη είναι ότι αν πας σε κάποιον λίγο ιδιαίτερο χώρο, αν του πάμε ένα wav δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά ο εκεί ηχολήπτης. Από την άλλη, το δικό μου ερώτημα είναι και πώς πχ παίζει ένας δίσκος/Stream; Ούτε εκεί σε ένα κλαμπ μπορεί να κάνει πολλά ο ηχολήπτης. Ένα equaliser έχει για τα πάντα ουσιαστικά. Να πω επίσης ότι με τα DAW δεν έχω καλή εμπειρία, δεν το χω πολύ, γι αυτό και ανησύχησα με αυτή την προοπτική. 

 

Φυσικά στην περίπτωση του looper θα υπάρχει και backup looper σε περίπτωση που κάτι στραβώσει με το ένα. Και θα ήμουν και οκ στην αγορά ενός πιο δυνατού looper. :) 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, kapsenstein είπε

έχω ένα Jamman mono και ένα NuX JTC Drum loop Pro

Το "θέμα" είναι πως αυτά τα δύο δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, με την έννοια δεν μπορούν να συγχρονιστούν. 

 

Το συγκεκριμένο Jamman είναι μονοφωνικό οπότε το ξεχνάς. Αν και τα Jamman διαθέτουν JAM SYNC γι'αυτήν ακριβώς την δουλειά, αν βρείς άλλο ένα το ίδιο αλλά stereo.

 

Το συγκεκριμένο NUX που είναι stereo μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως δύο mono.

Δηλαδή, το αριστερό κανάλι θα έχει τα τύμπανα μονοφωνικά και το δεξί κανάλι θα έχει το μπάσο μονοφωνικά.

Εσύ θα έχεις τον πλήρη έλεγχο επιλογής και start/stop. Θα στείλεις και τις δύο audio εξόδους στον ηχολήπτη και αυτός θα ρυθμίσει τα απαραίτητα από την κονσόλα (volume - eq - κλπ). Απλά θα είναι δύο μονοφωνικά κανάλια, το λέω ειδικά για τα τύμπανα.

 

1 ώρα πριν, kapsenstein είπε

Και θα ήμουν και οκ στην αγορά ενός πιο δυνατού looper. :) 

Όπως σου είπα πιό πάνω, υπάρχουν διάφορα που είναι και για τέτοιες περιπτώσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Το συγκεκριμένο NUX που είναι stereo μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως δύο mono.

Δηλαδή, το αριστερό κανάλι θα έχει τα τύμπανα μονοφωνικά και το δεξί κανάλι θα έχει το μπάσο μονοφωνικά.

Δυστυχώς η μόνη δυνατότητα για δύο mono είναι αν έχεις τα δικά του τύμπανα, όχι λούπα ή άλλο wav δικό σου. Δλδ στέλνει το rhythm (ντραμς του looper) στο R και ο,τι γράφεις στο L. Η μόνη δυνατή λύση με αυτό είναι όλα στέρεο. 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, kapsenstein είπε

Δυστυχώς η μόνη δυνατότητα για δύο mono είναι αν έχεις τα δικά του τύμπανα, όχι λούπα ή άλλο wav δικό σου. Δλδ στέλνει το rhythm (ντραμς του looper) στο R και ο,τι γράφεις στο L. Η μόνη δυνατή λύση με αυτό είναι όλα στέρεο. 

Ετοίμασε ένα stereo wav στον υπολογιστή σου. Στο L channel γράψε έναν ήχο μονωφωνικά και στο R channel γράψε άλλον ήχο μονοφωνικά. Σώσε και τα δύο κανάλια σε ένα αρχείο ως wav stereo. Κάνε import το αρχείο στο looper και βάλε να παίξει stereo δίχως να παίζουν τα δικά του pattern. Λογικά θα πρέπει να ακούσεις από την L έξοδο το ένα όργανο και από την R έξοδο το άλλο όργανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκίμασε αυτό το αρχείο (αφού το αποσυμπιέσεις) είναι έτοιμο για δοκιμή. Στο ένα κανάλι έχει τύμπανα και στο άλλο μπάσο. Και τα δύο μονοφωνικά.

test.zip

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω παίξει πολλά χρόνια σε dream pop μπάντα και synthwave κλπ, με πολλά προηχογραφημένα. 

 

Η σωστή λύση για μένα είναι Ableton ή Bitwig. Τα έχεις όλα premixed σε λούπες και δε χρειάζεσαι πολλά πολλά. Έναν υπολογιστή, μια απλή κάρτα ήχου κι ένα midi controller, πλήκτρο η συμβατή midi πεταλιέρα.

 

Από την εμπειρία μου θα αντιμετωπίσεις κάποια challenges:

 

Το πρώτο είναι πώς πρέπει να μάθεις καλά το Ableton ή το Bitwig. Αυτά έχουν μια τελείως δική τους λογική σαν προγράμματα και δε μοιάζουν καθόλου με άλλα DAWs.

 

Μετά θα πρέπει να μάθετε να συγχρονίζεστε στο click για να μπορούν τα live όργανα να παίξουν με τις λούπες. Αυτό δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γίνει πολύπλοκο αν πχ θέλετε να "σκατε" όλοι μαζί απ' την αρχή ή να έχετε ατμοσφαιρικά κενά χωρίς ρυθμικό περιεχόμενο και μετά να ξαναμπαίνετε. Εκεί θα πρέπει να φορέσετε in ear ακουστικά για τους μετρονόμους και προϋποθέτει κατάλληλη κάρτα ήχου. Αλλά μπορείτε και να το παρακάμψετε αυτό το βάσανο διαμορφώνοντας κατάλληλα arrangements.

 

To δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις δεν έχει να κάνει με τα προηχογραφημένα. Το αναφέρω όμως γιατί μου έτυχε πολλές φορές (μάλλον όλες). Αυτές οι φάσεις με τα τεράστια βάθη και τα layers δεν ξέρεις πως θα μεταφράζονται στους χώρους που θα παίξεις. Αν τα έχεις ρυθμίσει στο μικρό σου dead studio και βγείτε σε έναν μεγαλύτερο χώρο με ανακλάσεις, κλαφτα Χαράλαμπε. Το ίδιο και το αντίθετο...

 

Σε αυτό η λύση είναι να τα έχεις όλα σε wet/dry set-up  και να τα μιξάρει ο ηχολήπτης. Που σημαίνει ότι χρειάζεται ηχολήπτης που να ξέρει τα κομμάτια. Που σημαίνει ότι πάει μακριά η βαλίτσα.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 4
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου