Προς το περιεχόμενο

Live με backing track: DAW ή looper pedal;


kapsenstein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δοκίμασε αυτό το αρχείο (αφού το αποσυμπιέσεις) είναι έτοιμο για δοκιμή. Στο ένα κανάλι έχει τύμπανα και στο άλλο μπάσο. Και τα δύο μονοφωνικά.

test.zip 1.2 MB · 0 downloads

Μανώλη σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω (και χρόνια πολλά για τη γιορτή σου παρεμπιπτόντως). 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kpeyos είπε

Έχω παίξει πολλά χρόνια σε dream pop μπάντα και synthwave κλπ, με πολλά προηχογραφημένα. 

 

Η σωστή λύση για μένα είναι Ableton ή Bitwig. Τα έχεις όλα premixed σε λούπες και δε χρειάζεσαι πολλά πολλά. Έναν υπολογιστή, μια απλή κάρτα ήχου κι ένα midi controller, πλήκτρο η συμβατή midi πεταλιέρα.

 

Από την εμπειρία μου θα αντιμετωπίσεις κάποια challenges:

 

Το πρώτο είναι πώς πρέπει να μάθεις καλά το Ableton ή το Bitwig. Αυτά έχουν μια τελείως δική τους λογική σαν προγράμματα και δε μοιάζουν καθόλου με άλλα DAWs.

 

Μετά θα πρέπει να μάθετε να συγχρονίζεστε στο click για να μπορούν τα live όργανα να παίξουν με τις λούπες. Αυτό δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γίνει πολύπλοκο αν πχ θέλετε να "σκατε" όλοι μαζί απ' την αρχή ή να έχετε ατμοσφαιρικά κενά χωρίς ρυθμικό περιεχόμενο και μετά να ξαναμπαίνετε. Εκεί θα πρέπει να φορέσετε in ear ακουστικά για τους μετρονόμους και προϋποθέτει κατάλληλη κάρτα ήχου. Αλλά μπορείτε και να το παρακάμψετε αυτό το βάσανο διαμορφώνοντας κατάλληλα arrangements.

 

To δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις δεν έχει να κάνει με τα προηχογραφημένα. Το αναφέρω όμως γιατί μου έτυχε πολλές φορές (μάλλον όλες). Αυτές οι φάσεις με τα τεράστια βάθη και τα layers δεν ξέρεις πως θα μεταφράζονται στους χώρους που θα παίξεις. Αν τα έχεις ρυθμίσει στο μικρό σου dead studio και βγείτε σε έναν μεγαλύτερο χώρο με ανακλάσεις, κλαφτα Χαράλαμπε. Το ίδιο και το αντίθετο...

 

Σε αυτό η λύση είναι να τα έχεις όλα σε wet/dry set-up  και να τα μιξάρει ο ηχολήπτης. Που σημαίνει ότι χρειάζεται ηχολήπτης που να ξέρει τα κομμάτια. Που σημαίνει ότι πάει μακριά η βαλίτσα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου. 

Να τα πάρω ένα ένα.

Α) Με Ableton/Bitwig είναι όντως challenge γιατί όπως είπα δεν χω πολύ :(

Β) Σε ο,τι αφορά τον συγχρονισμό η πρόβλεψη που έχω κάνει είναι να μετράει ο "ντράμερ" (όχι πάντα μπαγκέτες κλπ, μπορεί να είναι μια μικρή λούπα 2-4 μέτρα). Το πρόβλημα άποψη σύνθεσης και παραγωγής σε αυτές τις φάσεις είναι ότι έχει ρίσκο να κάνεις παύσεις εντός κομματιού. 

Γ) Με πετάλια παίζω αρκετά χρόνια όμως παραδεχομαι ότι μόλις τα τελευταία 4-5 έχω μάθει την αξία του less is more. Χρησιμοποιώ reverb και delays αλλά έχω βάλει όρια γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν. 

Δ) Ο ηχολήπτης σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή αν θες να το κάνεις σωστά (είτε δίνεις dry είτε wet). 

Λες λοιπόν ότι είναι επίφοβη λύση το looper; (ευχαριστώ ξανά) 

Επεξεργασμένο από kapsenstein

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το looper είναι πολύ πιο περιοριστικό. Με το Ableton οι δυνατότητες είναι άπειρες.

 

Εσύ ξέρεις το τι σε εξυπηρετεί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να σου προτείνω κάτι που θα σε κρατήσει πίσω αντί να σε βοηθήσει. 

 

Μιλώντας για μένα, θα προτιμούσα να χάσω ένα μήνα μπροστά από YouTube tutorials και με ένα λαπτοπάκι, μια κάρτα ήχου, πράγματα που ήδη έχω, να αγοράσω κι ένα midi πλήκτρο ή πεταλιερα του 100ρικου να μπορώ να φτιάξω ότι μου ρθει στο κεφάλι παρά να προσπαθώ να συγχρονίσω loopers, drum machines και δεν ξέρω εγώ τί άλλο.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 26/12/2023 στις 2:33 ΠΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Δεν αναφέρω μοντέλα λόγω νέων κανονισμών.

Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε προτάσεις. Αυτό κάνουμε άλλωστε... προτείνουμε πιθανές λύσεις. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kpeyos είπε

Το looper είναι πολύ πιο περιοριστικό. Με το Ableton οι δυνατότητες είναι άπειρες.

 

Εσύ ξέρεις το τι σε εξυπηρετεί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να σου προτείνω κάτι που θα σε κρατήσει πίσω αντί να σε βοηθήσει. 

 

Μιλώντας για μένα, θα προτιμούσα να χάσω ένα μήνα μπροστά από YouTube tutorials και με ένα λαπτοπάκι, μια κάρτα ήχου, πράγματα που ήδη έχω, να αγοράσω κι ένα midi πλήκτρο ή πεταλιερα του 100ρικου να μπορώ να φτιάξω ότι μου ρθει στο κεφάλι παρά να προσπαθώ να συγχρονίσω loopers, drum machines και δεν ξέρω εγώ τί άλλο.

 

 

 

Έχω αγοράσει, και έμεινε στο "ράφι", το Studio One της Presonus. Θα έκανε τη δουλειά; Ομολογώ ότι είχα δει tutorials (προσπαθούσα να γράψω κιθάρες, μπάσα ezdrummer), όμως κουράστηκα και το άφησα. 

Επεξεργασμένο από kapsenstein

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπικο daw είναι.

Όλα ίδια είναι. Το ableton έχει κάπως διαφορετική λογική, ταιριάζει πιό πολύ για το δρόμο.

Τα άλλα όχι τόσο, αλλά ...

 

αλλά δεν βλέπω να θες να κάθεσαι να μάθεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τυπικο daw είναι.

Όλα ίδια είναι. Το ableton έχει κάπως διαφορετική λογική, ταιριάζει πιό πολύ για το δρόμο.

Τα άλλα όχι τόσο, αλλά ...

 

αλλά δεν βλέπω να θες να κάθεσαι να μάθεις

Βλέπω ότι έχει και ειδική ενότητα για shows. Ίσως πρέπει να το δω ξανά. 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To S1 είναι το βασικό μου daw για μίξεις αλλά γι' αυτό που το θέλεις δεν έχει καμία σχέση με τα Ableton/Bitwig.

 

Αν το ήξερες πάρα πολύ καλά το S1 θα έλεγα ΟΚ, να το προσπαθήσεις. Αλλά αν πρόκειται έτσι κι αλλιώς να κάτσεις να το μάθεις, καλύτερα επένδυσε το χρόνο σου σε κάτι που θα κάνει καλύτερα τη δουλειά. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

To S1 είναι το βασικό μου daw για μίξεις αλλά γι' αυτό που το θέλεις δεν έχει καμία σχέση με τα Ableton/Bitwig.

 

Αν το ήξερες πάρα πολύ καλά το S1 θα έλεγα ΟΚ, να το προσπαθήσεις. Αλλά αν πρόκειται έτσι κι αλλιώς να κάτσεις να το μάθεις, καλύτερα επένδυσε το χρόνο σου σε κάτι που θα κάνει καλύτερα τη δουλειά. 

Το λέω και από πλευράς κόστους μήπως αξίζει να το δω με S1.  Παρότι κι εγώ γνωρίζω ότι λένε πως το Ableton είναι φτιαγμένο κυρίως για performances. 

Επεξεργασμένο από kapsenstein

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου