Προς το περιεχόμενο

Action ? Flat Radius ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας κ παλι!

 

Θα ηθελα να μαθω τι action εχετε στη κιθαρα σας ? Σε σχεση με την αποσταση της μπασσας Ε απο το 12ο ταστο πχ ?

 

Επιπλεον ειχατε ποτε την ευκαιρια να παιξετε με καποιο οργανο με flat ( Μηδενικο ) radius ??

 

Διαβαζω σε ξενα forum κατι εξωφρενικες τιμες αναφορικα με το ποσο χαμηλο action μπορει να πετυχει καποιος σε ενα οργανο με αρκετα υψηλο - αν οχι flat - radius

 

Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβαζω σε ξενα forum κατι εξωφρενικες τιμες αναφορικα με το ποσο χαμηλο action μπορει να πετυχει καποιος σε ενα οργανο με αρκετα υψηλο - αν οχι flat - radius

 

και τι θα κερδισει (εκτος απο μια ωραια ΚΡΑΜΠΑ οταν παιζει ακκορντα)?

 

εγω ανεβαζω τις χορδες ως εκει που δεν ΤΡΙΖΕΙ η κιθαρα στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και ειμαι οκ. Ποτε στη ζωη μου δεν εχω κατσει να μετρησω action & radius (ουτε ρυθμιζω το radius της γεφυρας με radius gauge απλα χρησιμοποιω το....feel  ;))

 

εχω αρκετες κιθαρες οποτε το action διαφερει,

 

το χαμηλοτερο το εχει αυτη (εχει 12αρι radius / medium frets και φοραει 10αρες flats) 

 

wp_20160910_10_20_43_pro.jpg?w=2592

 

μετα αυτη (εχει 12αρι radius / vintage  frets και φοραει 11αρες) 

 

wp_20160910_10_20_13_pro.jpg?w=614

 

το υψηλοτερο το εχει αυτη (εχει 7 1/4 αρι radius / medium  frets και φοραει 10αρες)

 

wp_20160910_10_19_39_pro1.jpg?w=614

 

πιο....ΕΥΚΟΛΑ απο ολες παιζει η τελευταια  ;D...βουτυρο Ολλανδιας ΛΑΙΜΑΙ  ;D

 

παντως αν θες ...ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλο action να πας σε εναν ΜΑΣΤΟΡΑ να σου κανει ενα ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ

fret  leveling & crowning.....οτι radius & αν εχεις.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα έχεις μπερδέψει..

Όσο μεγαλύτερο το radius τόσο πιο επίπεδη η ταστιέρα.

 

συμφωνω απλα καποια στιγμη οσο μεγαλυτερο γινεται το radius τινει να γινει flat.....Μηδενικο δλ...οπως η vigier του swan lane....εντελως επιπεδη κ με εργοστασιακη τιμη αποσταση 1mm απο τη Ε μπασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέκνικλυ, και σε 7.5" μπορούν οι χορδές να γλείφουν τα τάστα (disclaimer: εφόσον αυτά είναι leveled), απλά σε σηκώματα θα βγάζεις ήχους από του τραγούδι της μπλε φάλαινας μέχρι τον ήχο που κάνει ένα δέντρο όταν πέφτει στο δάσος.

Πάρα πολλοί shredders όντως βολεύονται με μεγαλύτερα radii και ανάλογες κιθάρες, αλλά είναι στο γούστο του καθενός αυτό, οπότε... περί ορέξεως.

 

Είναι γεγονός πάντως πως μπορείς να πετύχεις όντως χαμηλότερο action χωρίς να'χεις fretting out θέματα όσο ανεβαίνει το radius. Απ'την άλλη, το τόσο χαμηλό action έχει και τα κακά του, και δεν είναι τυχαίο που το προτιμούν παίκτες που η διαμονή τους σε μια νότα μετριέται μόνο σε πικοσεκόντ!  ;D

 

Επίσης τέκνικλυ, μια εντελώς επίπεδη ταστιέρα έχει άπειρο radius, όχι μηδενικό. Μηδενικό είναι μάλλον κύκλος. Ή καλύτερα, κουκιδίτσα!

 

Εντελώς flat ταστιέρες έχουν (συνήθως) οι κλασσικές. Εμένα με καραβολεύει να πω την αλήθεια, του SF του δημιουργούν κράμπες απ'ότι φαίνεται. Πάλι, περί ορέξεως. Δοκίμασε μια κλασσική και βγάλε (πάνω-κάτω) συμπέρασμα.

 

Γιατί ρωτάς όμως, αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέκνικλυ, και σε 7.5" μπορούν οι χορδές να γλείφουν τα τάστα (disclaimer: εφόσον αυτά είναι leveled), απλά σε σηκώματα θα βγάζεις ήχους από του τραγούδι της μπλε φάλαινας μέχρι τον ήχο που κάνει ένα δέντρο όταν πέφτει στο δάσος.

Πάρα πολλοί shredders όντως βολεύονται με μεγαλύτερα radii και ανάλογες κιθάρες, αλλά είναι στο γούστο του καθενός αυτό, οπότε... περί ορέξεως.

 

Είναι γεγονός πάντως πως μπορείς να πετύχεις όντως χαμηλότερο action χωρίς να'χεις fretting out θέματα όσο ανεβαίνει το radius. Απ'την άλλη, το τόσο χαμηλό action έχει και τα κακά του, και δεν είναι τυχαίο που το προτιμούν παίκτες που η διαμονή τους σε μια νότα μετριέται μόνο σε πικοσεκόντ!  ;D

 

Επίσης τέκνικλυ, μια εντελώς επίπεδη ταστιέρα έχει άπειρο radius, όχι μηδενικό. Μηδενικό είναι μάλλον κύκλος. Ή καλύτερα, κουκιδίτσα!

 

Εντελώς flat ταστιέρες έχουν (συνήθως) οι κλασσικές. Εμένα με καραβολεύει να πω την αλήθεια, του SF του δημιουργούν κράμπες απ'ότι φαίνεται. Πάλι, περί ορέξεως. Δοκίμασε μια κλασσική και βγάλε (πάνω-κάτω) συμπέρασμα.

 

Γιατί ρωτάς όμως, αν επιτρέπεται;

 

εχω θεμα με τα χερια μου εδω κ χρονια κ για αυτο κ παιζω με πολυ χαμηλο action ετσι ωστε να μη βγαινω off για μερες λογω κουρασης. Σχετικα με το flat ειμαι στη φαση να φτιαξω ενα custom οργανο για αυτο κ ρωταω...

 

και εδω να πω..2 πραγματα...εχω μαθεις να παιζω ετσι κ δεν μπορω να το αλλαξω και επισης αν καποιος δεν εχει σοβαρο θεμα τενοντιτιδας - χρονιο εννοω δε μπορει να καταλαβει τη σοβαροτητα της καταστασης αλλα κ της σημασιας ολου αυτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εντελώς flat ταστιέρες έχουν (συνήθως) οι κλασσικές. Εμένα με καραβολεύει να πω την αλήθεια, του SF του δημιουργούν κράμπες απ'ότι φαίνεται. Πάλι, περί ορέξεως. Δοκίμασε μια κλασσική και βγάλε (πάνω-κάτω) συμπέρασμα...

 

Eγώ παίζω άνετα σε κλασικές αλλά μία Carvin superstrat που δοκίμασα (radius πιθανότατα 20", σίγουρα 16" και πάνω) ήταν τρομερά άβολη για μένα. Μπράτσο οδοντογλυφίδα και flat radius με δυσκόλευαν πολύ στα ακόρντα oπότε επιμένω 9" μέχρι 12" radius στις δικές μου κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω θεμα με τα χερια μου εδω κ χρονια κ για αυτο κ παιζω με πολυ χαμηλο action ετσι ωστε να μη βγαινω off για μερες λογω κουρασης. Σχετικα με το flat ειμαι στη φαση να φτιαξω ενα custom οργανο για αυτο κ ρωταω...

 

και εδω να πω..2 πραγματα...εχω μαθεις να παιζω ετσι κ δεν μπορω να το αλλαξω και επισης αν καποιος δεν εχει σοβαρο θεμα τενοντιτιδας - χρονιο εννοω δε μπορει να καταλαβει τη σοβαροτητα της καταστασης αλλα κ της σημασιας ολου αυτου

 

Τα χέρια μου έχουν χρόνια πρόβλημα αρκετά βαρύτερο απ'την τενοντίτιδα. Οι εντελώς επίπεδες ταστιέρες δεν είναι πανάκεια γι'αυτό. Καταλαβαίνω όμως ότι το χαμηλότερο action ίσως βοηθάει. Αντί όμως να κάνεις κάτι που πιθανώς και να μην σε βολέψει, βρες κανα φεντερομάνικο από Κίνα και δοκίμασέ το. Κάτι τραγικά φθηνά (30-40 ευρώ) είναι συνήθως εντελώς flat και μπορείς να δεις αν όντως σε βολεύει κάτι τέτοιο. Καθαρά ως δοκιμή.

 

Πέραν αυτού, υπάρχουν κι άλλες λύσεις, όπως ψηλότερα τάστα και scalloped ταστιέρες. Δοκίμασε π.χ. καμιά Malmsteen sig και δεν πως σου κάθεται.

Παραμένοντας στις εναλλακτικές, εγώ θα σου'λεγα να δοκιμάσεις και κιθάρες με πιο παχύ μανίκι. Απ'το όνομά σου καταλαβαίνω πως μάλλον έχεις συνηθίσει σε wizard καταστάσεις, πολλές φορές όμως αυτά τα λεπτά μανίκια είναι που κάνουν την ζημιά, κι ένα πιο παχύ πιθανώς να σε ξεκουράζει πολύ περισσότερο.

 

 

Eγώ παίζω άνετα σε κλασικές αλλά μία Carvin superstrat που δοκίμασα (radius πιθανότατα 20", σίγουρα 16" και πάνω) ήταν τρομερά άβολη για μένα. Μπράτσο οδοντογλυφίδα και flat radius με δυσκόλευαν πολύ στα ακόρντα oπότε επιμένω 9" μέχρι 12" radius στις δικές μου κιθάρες.

 

20άρι radius σε Carvin είχε μόνο η Holdsworth, αν θυμάμαι σωστά, οπότε δύσκολο αν μιλάς για παλιότερη carvin και κλασσικό μοντέλο παραγωγής και όχι customized. 16άρι σίγουρα, ναι. Μην ξεχνάς όμως ότι είναι εντελώς διαφορετικές οι διαστάσεις μιας κλασσικής και μιας ηλεκτρικής. Και το παίξιμο, φυσικά.

Η πρόταση ήταν καθαρά ο πιο εύκολος τρόπος (πας σ'ένα μαγαζί και βρίσκεις μια κλασσική) να δει πως είναι το flat radius στο περίπου (εξ'ου και το "πάνω-κάτω").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου ειναι οτι κ εγω παιζω με αποσταση 1,5 mm κ str8 neck κ προφανως εχω buzz που βεβαια σε gain ηχους δεν περναει εξω....

 

ακριβως για αυτο θελω τις ιδιες "τιμες" αλλα χωρις buzz - και καπου εδω να αναφερω οτι εχω παει σε πολλους ειδικους κ καλους κ καλα χωρις ιδανικο αποτελεσμα ....

 

κ επισης να αναφερω οτι παιζω με 9αρες κουρδισμενος σε d αλλα κ σε e με τα ιδια θεματα.

 

το 20 radius το σκεφτηκα κ εγω και θα ηθελα να ρωτησω σε ποια τιμη γινεται flat ? 25 ? 30 ? αν το λεω σωστα δλδ..ουσιαστικα σκεφτομουν ν ξεκινησω μ 20 κ σταδιακα να το ανεβαζουμε με τον τεχνικο αν δω οτι βολευει..

 

επισης σκεφτομουν προφανως κατι πιο πολυ απο 17 που εχω στην prestige αλλα πλεον σε πιο παχυ τυπου U μπρατσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου