Προς το περιεχόμενο

Action ? Flat Radius ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου, γνωριζω το προβλημα σου γιατι εχω διαβασει παλαιοτερα θεματα που εχεις ποσταρει.

 

Αυτο που δυσκολευει την κατασταση ειναι οτι δεν εκφραζεις σωστα αυτό που θέλεις και δεν εχεις κατανοηση την γεωμετρια της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Πάμε λίγο να ξεμπλεξουμε το κουβαρι:

Η ταστιερα εχει απο μονη της μια καμπυλότητα. Αυτη η καμπυλοτητα μετριεται με το radius και ειναι μετριεται οπως ειναι τα ταστα (δηλαδη καθετα). Οσο μεγαλύτερο το radius τοσο πιο επίπεδη η ταστιέρα (οχι τα ταστα). Οπότε μια επίπεδη ταστιέρα έχει άπειρο radius. Τα τάστα ακολουθούν την καμπυλότητα της ταστιέρας.

Το floyd ειναι επιπεδο οποτε οτι και να γινει δεν μπορει να "μιμηθει" την καμπυλοτητα της ταστιερας ετσι ωστε να πετυχεις παρα πολυ χαμηλο action. Δηλαδη η ταστιερα ειναι ετσι ) και το floyd ειναι  έτσι Ι

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορουν να φαγωθουν τα ταστα στο κεντρο τους και ενω η ταστιερα ειναι ) τα ταστα να ερθουν κοντα στο Ι, αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να εχεις ψηλά τάστα.

 

Διαφορετικα θα πρεπει να φας "ξυλο" από την ταστιερα (για να μεγαλώσει το radius) και να γινει και αντιστοιχο leveling στα ταστα (ίσως και αλλαγη στα ταστα).

 

Ολα τα παραπανω (εκτος απτο leveling στα ταστα) ειναι ακριβες διαδικασιες και θελουν ακριβείς μετρήσεις, τις οποιες αμφιβάλω ότι μπορεί να στις κάνει ενας απλός τεχνικός. ΕΠΙΣΗΣ υπαρχει ενα κακο: οταν κανεις τοσο "χειρουργικες" επεμβασεις στη κιθαρα ειναι πιο ευκολο να χαθουν οι ρυθμισεις. Τι εννοω: εχεις δωσει λεφτα, εχεις φτιαξει τα ταστα, ολα κομπλε. Αλλαζει ο καιρος και "παίρνει" λίγο το μπράτσο, αντε παλι να πρεπει να το φτιαξεις και να κουνήσεις την βέργα για να έρθει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. ή παίζεις κιθάρα, τρωγονται τα τάστα σε κανα χρόνο αρχίζουν πάλι τα τριξίματα κλπ = παλι ρυθμίσεις, πάλι έξοδα.

 

Τι κανεις είναι το θέμα,

Πιθανές λύσεις:

1. Βαζεις shims http://www.guitarpusher.com/wp-content/uploads/2017/02/Floyd-Rose-Saddle-Shims-AXFRSDLSHMA-demo.jpg στο floyd. Αυτα ανεβάζουν τα saddles και το floyd αντι για Ι γίνεται ) (περίπου) οποτε μιμούνται την κλίση της ταστιέρας.

2. Αγοράζεις κιθάρα tele, strat που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος των saddles ξεχωριστά οπότε και πάλι μιμούνται την κλίση της ταστιέρας. Γιαυτο καποιες strat με μικρό radius (7,5) μπορούν και έχουν χαμηλό action.

 

Εκει που πρέπει να εστιάσεις είναι στο πως η γεφυρα (floyd) θα μπορέσει να ματσάρει καλύτερα με την καμπύλη της ταστιέρας και οχι το αντίστροφο = πως τα κανεις την ταστιέρα πιο επίπεδη για να ματσάρει τη γεφυρα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης μπορεις να βαλεις και πολυ ελαφριες χορδες,υπαρχουν μεχρι και 7αρες,συνηθως αυτη ειναι η καλυτερη λυση.

 

https://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2225.htm

 

https://www.jimdunlop.com/product/rwn0738-7-10137-04759-4.do?sortby=ourPicks&refType=&from=Search&ecList=6&ecCategory=

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω θεμα με τα χερια μου εδω κ χρονια κ για αυτο κ παιζω με πολυ χαμηλο action ετσι ωστε να μη βγαινω off για μερες λογω κουρασης. Σχετικα με το flat ειμαι στη φαση να φτιαξω ενα custom οργανο για αυτο κ ρωταω...

 

και εδω να πω..2 πραγματα...εχω μαθεις να παιζω ετσι κ δεν μπορω να το αλλαξω και επισης αν καποιος δεν εχει σοβαρο θεμα τενοντιτιδας - χρονιο εννοω δε μπορει να καταλαβει τη σοβαροτητα της καταστασης αλλα κ της σημασιας ολου αυτου

Μήπως θα πρεπε να σκεφτείς να παίξεις πρώτα με κάποιο όργανο με μικρότερο nut width από της Ibanez?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ επισης να αναφερω οτι παιζω με 9αρες κουρδισμενος σε d αλλα κ σε e με τα ιδια θεματα.

 

Οι 9άρες σε Ρε είναι τόσο χαλαρές που παίζει να'χεις buzz καθαρά επειδή πηγαίνουν πέρα-δώθε σαν χαλαρά μπουγαδόσχοινα.

 

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να παίξεις σε πιο χοντρό μανίκι;

 

Ακόμα μια πρόταση, δοκίμασε καμιά framus αν βρεις σε κανένα μαγαζί και πες μου πως σου φαίνεται το σύνολο μανίκι-ταστιέρα-τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, γνωριζω το προβλημα σου γιατι εχω διαβασει παλαιοτερα θεματα που εχεις ποσταρει.

 

Αυτο που δυσκολευει την κατασταση ειναι οτι δεν εκφραζεις σωστα αυτό που θέλεις και δεν εχεις κατανοηση την γεωμετρια της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Πάμε λίγο να ξεμπλεξουμε το κουβαρι:

Η ταστιερα εχει απο μονη της μια καμπυλότητα. Αυτη η καμπυλοτητα μετριεται με το radius και ειναι μετριεται οπως ειναι τα ταστα (δηλαδη καθετα). Οσο μεγαλύτερο το radius τοσο πιο επίπεδη η ταστιέρα (οχι τα ταστα). Οπότε μια επίπεδη ταστιέρα έχει άπειρο radius. Τα τάστα ακολουθούν την καμπυλότητα της ταστιέρας.

Το floyd ειναι επιπεδο οποτε οτι και να γινει δεν μπορει να "μιμηθει" την καμπυλοτητα της ταστιερας ετσι ωστε να πετυχεις παρα πολυ χαμηλο action. Δηλαδη η ταστιερα ειναι ετσι ) και το floyd ειναι  έτσι Ι

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορουν να φαγωθουν τα ταστα στο κεντρο τους και ενω η ταστιερα ειναι ) τα ταστα να ερθουν κοντα στο Ι, αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να εχεις ψηλά τάστα.

 

Διαφορετικα θα πρεπει να φας "ξυλο" από την ταστιερα (για να μεγαλώσει το radius) και να γινει και αντιστοιχο leveling στα ταστα (ίσως και αλλαγη στα ταστα).

 

Ολα τα παραπανω (εκτος απτο leveling στα ταστα) ειναι ακριβες διαδικασιες και θελουν ακριβείς μετρήσεις, τις οποιες αμφιβάλω ότι μπορεί να στις κάνει ενας απλός τεχνικός. ΕΠΙΣΗΣ υπαρχει ενα κακο: οταν κανεις τοσο "χειρουργικες" επεμβασεις στη κιθαρα ειναι πιο ευκολο να χαθουν οι ρυθμισεις. Τι εννοω: εχεις δωσει λεφτα, εχεις φτιαξει τα ταστα, ολα κομπλε. Αλλαζει ο καιρος και "παίρνει" λίγο το μπράτσο, αντε παλι να πρεπει να το φτιαξεις και να κουνήσεις την βέργα για να έρθει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. ή παίζεις κιθάρα, τρωγονται τα τάστα σε κανα χρόνο αρχίζουν πάλι τα τριξίματα κλπ = παλι ρυθμίσεις, πάλι έξοδα.

 

Τι κανεις είναι το θέμα,

Πιθανές λύσεις:

1. Βαζεις shims http://www.guitarpusher.com/wp-content/uploads/2017/02/Floyd-Rose-Saddle-Shims-AXFRSDLSHMA-demo.jpg στο floyd. Αυτα ανεβάζουν τα saddles και το floyd αντι για Ι γίνεται ) (περίπου) οποτε μιμούνται την κλίση της ταστιέρας.

2. Αγοράζεις κιθάρα tele, strat που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος των saddles ξεχωριστά οπότε και πάλι μιμούνται την κλίση της ταστιέρας. Γιαυτο καποιες strat με μικρό radius (7,5) μπορούν και έχουν χαμηλό action.

 

Εκει που πρέπει να εστιάσεις είναι στο πως η γεφυρα (floyd) θα μπορέσει να ματσάρει καλύτερα με την καμπύλη της ταστιέρας και οχι το αντίστροφο = πως τα κανεις την ταστιέρα πιο επίπεδη για να ματσάρει τη γεφυρα.

 

Αρχικά να πω ένα ευχαριστώ για το τόσο αναλυτικό μυνημα. Σίγουρα δε γνωρίζω πολλά...και στα τόσα όργανα που έχω αλλάξει το κομμάτι του action είναι ένα θέμα που ακόμα με απασχολεί. Πχ σε Jackson όργανα που έχω δοκιμάσει με compound radius έχω χώσει τρέλα λεφτά σε setup χωρίς αποτέλεσμα ενώ τελικά κατάφερα να το πετύχω μόνο με τα prestige ibanez όργανα...λόγω του ότι έχουν 17? Λόγω ότι έχουν λεπτό μπράτσο?? Δεν μπορώ να ξέρω και δεν ξέρω.

 

Τώρα οι κατευθύνσεις που δίνεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες σχετικά με το nut...και ναι !! Το έχω σκεφτεί λέω όπως επίσης κ για το Floyd..για αυτό στο μελλοντικό αυτό όργανο που θέλω να φτιάξω θα μπεί σαν γέφυρα η Schaller vintage και βέβαια κανένα locking nut οπότε πιθανολογω θα αλλάξουν κ οι αποστάσεις. Επίσης το μπράτσο πλέον το θέλω πιο παχύ κ πιο στρογγυλο αναφορικά πάντα με το ποσό ξεκούραστο μπορεί να είναι.

 

Δε γνωρίζω πόσο χαμηλό action μπορεί κάποιος να πετύχει σε οποιοδήποτε ανεξαρτήτως radius..αλλά θεωρώ το 1mm που ζητάω εγώ από τη e μπασσα στο 12 ταστο κάτι όχι τόσο εύκολο και σίγουρα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων.

 

Φυσικά και κόλλησα με όλα αυτά από όσα διαβάζω σε ξένα forums..και εκεί αναφέρθηκε το υψηλό radius η μη άνεση όταν κάποιος παίζει ακορντα αλλά και διάφορες εταιρείες κατασκευής όπως vigier η carvin με υψηλές τιμές στο ποσό επίπεδη είναι η ταστιέρα η το πόσο χαμηλά μπορούν να παίξουν οι χορδές.

 

Δεν θέλω να κουράζω τα χέρια μου, έχω μείνει, off για 2 χρόνια με φρικτούς πόνους και από ένα σημείο κ μετά έμαθα να παίζω έτσι, να παίζω γρήγορα έτσι να αποκτήσω συγκεκριμένη τεχνική έτσι...για αυτό κ ζητάω την πολύτιμη βοήθεια σας. Για να φτιάξω τελικά ένα όργανο που θα κάτσει τέλεια στα χέρια μου και θα είναι οπτικά αυτό που θέλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 9άρες σε Ρε είναι τόσο χαλαρές που παίζει να'χεις buzz καθαρά επειδή πηγαίνουν πέρα-δώθε σαν χαλαρά μπουγαδόσχοινα.

 

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να παίξεις σε πιο χοντρό μανίκι;

 

Ακόμα μια πρόταση, δοκίμασε καμιά framus αν βρεις σε κανένα μαγαζί και πες μου πως σου φαίνεται το σύνολο μανίκι-ταστιέρα-τάστα.

 

Αρχικά. Σε ευχαριστώ. Έχω παίξει ναι με πιο χοντρό μανίκι και μάλλον θα γίνει κ έτσι το νέο όργανο που ετοιμάζω. Επίσης μέχρι πρότινος έπαιζα σε e κανονικά κουρδισμενος κ πάλι το ίδιο buzz είχα...απλά σε d έχω μικρότερη τάση κ ασκώ μικρότερη πίεση και έτσι είδα ότι αυτό με βολεύει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω να δοκιμάσεις κιθάρα με scalloped ταστιέρα. Πιθανώς να σε σώσει, χωρίς να δώσεις ένα κάρο λεφτά για custom radius.

 

Δεν έχω παίξει.. απλά κ πάλι διαβάζω πολλά που μ έχουν τρομάξει σχετικά γιατί δε σου κρύβω ότι το έχω σκεφτεί. Όλοι για κάποιο λόγο αναφέρουν ότι είναι πιο δύσκολο να παίξει κανείς...αλλά έστω ότι το δοκιμαζω ...που να το δοκιμάσω και ακόμα κ αν βρω κάποιο όργανο θα πρέπει πάλι να ρυθμίσει τις χορδές όσο χαμηλά γίνεται για να δω τι κ πως...και εδώ να τονίσω κάτι...χαμηλό action για κάποιον με φυσιολογικά χέρια για μένα μπορεί να είναι καταστροφικό....κοινώς πολύ ψηλό....και αντίστροφα...ποιο κατάστημα έχει scalloped που μπορεί να το φέρει στα μέτρα μου στην Αθήνα? Κανένα νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙ'αυτό σου ανέφερα την Malmsteen sig. Ολόκληρη Αθήνα ένα κατάστημα δεν την έχει; Εξήγησέ τους την φάση σου και δεν νομίζω να μην μπορέσουν, έστω και πρόχειρα, να σου χαμηλώσουν το action για να την δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙ'αυτό σου ανέφερα την Malmsteen sig. Ολόκληρη Αθήνα ένα κατάστημα δεν την έχει; Εξήγησέ τους την φάση σου και δεν νομίζω να μην μπορέσουν, έστω και πρόχειρα, να σου χαμηλώσουν το action για να την δοκιμάσεις.

 

Προφανώς με παροτρύνεις να στοχεύσω στο ότι ένα scalloped μπράτσο...θέλει εξαιρετικά light touch...και ναι έχεις ένα point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου