Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση καμπίνας μπάσσου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί αρκετά..Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου οπότε είπα να ζητήσω εκ νέου μία βοήθεια!

 

Αρχικά...Budget max. 300ευρώ(+κανα ψιλό ακόμα)!

 

Δεύτερον...Η χρήση θα γίνει κατα κύριο λόγο στο σπίτι!

 

Ο ενισχυτής που έχω και θα συνδεθεί είναι ο Eden Nemesis NA320!Η σύνδεση θα γίνει στα 8Ohm/200Watt με την προοπτική κάποια στιγμή να μπορώ να προσθέσω μία ακόμα σε παράλληλη σύνδεση!

 

Το σκεπτικό μου μέχρι στιγμής είναι να πάρω μία 1Χ12 και συγκεκριμένα αυτή που μου έχει κάνει ιδιαίτερο κλικ είναι η παρακάτω

http://www.gallien-krueger.com/products_neo_series.html

(αναφέρομαι στην Neo 112ΙΙ)

 

Απο κει και πέρα σκέφτομαι ότι επίσης καλή επιλογή θα ήταν μία 2Χ10, τόσο για το σπίτι όσο και για καμια πρόβα!Το πρόβλημα είναι ότι απ' όσες έχω κοιτάξει μέχρι στιγμής(εκτός από μία Warwick WCA211 αν δεν κάνω λάθος η οποία δεν κυκλοφορεί πλεον) σχεδόν όλες σε αυτή την τιμή βγαίνουν στα 200Watt/8Ohm!Οπότε εδώ μπαίνει το ερώτημα...Να κινηθώ για κάποια από αυτές(άλλωστε στο σπίτι δεν νομίζω να έχω πρόβλημα) και αργότερα(αν είναι να την μεταφέρω σε καμια πρόβα ή κανα liveακι) να αναβαθμίσω τα μεγάφωνα ή να μην το πολυσκέφτομαι;Και όταν λέω να τα αναβαθμίσω κυρίως απο άποψη ισχύος!

 

Παρακαλώ μην προτείνετε άλλο μέγεθος και αριθμό μεγαφώνων!Δεν με παίρνει για κάτι άλλο!Κυρίως απο άποψη χώρου!

Επίσης κατα προτίμηση αν έχει bass reflex, να είναι στο μπροστά μέρος!

 

Κάποιες που μου έκαναν ένα click και θα ήθελα και την γνώμη σας είναι οι εξής:

 

Gallien Krueger 210MBX

Gallien Krueger 210MBE

TC Electronic BC210(το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι rear-ported)

Ampeg SVT-210AV

 

Έχει ακούσει/δοκιμάσει κανένας σας καμία από τις παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αργότερα να αναβαθμίσω τα μεγάφωνα

 

όχι γιατί δεν θα βρεις μεγάφωνα με ίδιες ηλεκτρομηχανικές παραμέτρους ώστε να δέσουν με την υπάρχουσα καμπίνα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι γιατί δεν θα βρεις μεγάφωνα με ίδιες ηλεκτρομηχανικές παραμέτρους ώστε να δέσουν με την υπάρχουσα καμπίνα  ;)

 

Το περίμενα!

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση!

 

Άρα το ενδεχόμενο αναβάθμισης δεν υφίσταται,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το παλέψεις ψάχνοντας κάτι όσο το δυνατόν πιο παρεμφερές, αλλά θα υπάρχει το ρίσκο πάντα. Θα πάρεις κι άλλες απαντήσεις από άτομα που ίσως το έχουν δοκιμάσει, εγώ μιλώ μόνο θεωρητικά

 

Για παραπάνω ισχύ βάζεις δεύτερη καμπίνα παράλληλα, η κεφαλή μάλλον παίζει και στα 4Ω. Αν όχι και παίζει στα 16Ω, τη βάζεις σε σειρά. Αν παίζει μόνο στα 8Ω, πάπαλα!

 

Κι όλα αυτά βέβαια αν σκοπεύεις να έχεις τον ενισχυτή πάνω από το 80% συστηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραπάνω ισχύ βάζεις δεύτερη καμπίνα παράλληλα, η κεφαλή μάλλον παίζει και στα 4Ω. Αν όχι και παίζει στα 16Ω, τη βάζεις σε σειρά. Αν παίζει μόνο στα 8Ω, πάπαλα!

 

Αυτό το γνωρίζω και όπως έγραψα και παραπάνω, ακριβώς επειδή υπάρχει αυτή η δυνατότητα κοιτάζω για 8ohm!

Αυτό που με απασχολεί είναι να είναι η καμπίνα 50-100Watt παραπάνω από την ισχύ του ενισχυτή!

Ξέρω ότι σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα και ίσα Watt να είναι, αλλά δεν ξέρω σε πρόβα τι γίνεται!Πόσο θα χρειαστεί να τον ανοίξω,κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καμπίνα ενός μεγαφώνου ίσως τον ανοίξεις πολύ, με καμπίνα δύο μεγαφώνων και μάλιστα υψηλής ευαισθησίας, αρκετά απίθανο...

 

Οπότε διευκόλυνε τον εαυτό σου επιλέγοντας την καμπίνα έξυπνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Οπότε διευκόλυνε τον εαυτό σου επιλέγοντας την καμπίνα έξυπνα...

 

Δηλαδή ματσάροντας μια καμπίνα 4ohm στα 4ohm της εξόδου που δίνει ο ενισχυτής σου  ;)

 

Μια 12αρα (best of both worlds) γιατί ποιος να κουβαλάει τώρα δύο καμπίνες  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου