Προς το περιεχόμενο

AKG Rythme Pack...Ευκολη λυση.. αλλα καλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και μπαινω στο ψητο (εχω και μια πεινα)

 

Λοιπον αποφασισαμε με την μπαντα παρα να πληρωνουμε για στουντιο να ολοκληρωσουμε το set up.. και να ηχογραφησουμε τα παντα στο προβοδωματιο!!

 

Προβοδωματιο: πολυ μικρο περιπου 2.5 X 2.5 περιποιημενο με acoustic tiles (απο την δουλεια) και homemade basstraps!

 

To αποτελεσμα που θελω ομως ειναι να ειναι τουλαχιστον decent και να μπορουμε να παρουσιασουμε την δουλεια μας και οχι απλα σαν demo!

Eχω φαει αμετρητες ωρες να διαβαζω περι drum mics... αλλα δεν ειδα καπου να αναφερετε αυτο το ελκυστικο (σε τιμη τουλαχιστον πακετακι)

 

http://www.thomann.de/gr/akg_drum_rhythm_pack.htm

 

γνωμες?... με την προσθηκη του sm57 κανω την δουλεια που προαναφερα?

 

αν ναι... ειναι και το κ***λο budget  που ειναι γυρω στα 600 - 650..

(ξερω οτι θα επρεπε να ειναι παραπανω αλλα..ειναι και τα interface και ολο to set up που με χρεωκοπησε)

 

PS :Οντως τα overhead ειναι οτι πιο σημαντικο στην ηχογραφηση drums?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

PS :Οντως τα overhead ειναι οτι πιο σημαντικο στην ηχογραφηση drums?

 

 

Είναι, μαζί και με το kick mic (κατ'εμέ). Πάντως αν έχεις περιοριστικό budget όπως λες και δεν μπορείς να περιμένεις, go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανεις αλλος? Κανενας που δοκιμασε τα συγκεκριμενα overhead?

http://www.thomann.de/gr/akg_c430.htm

 

Μου ειπε σημερα ενας φιλος οτι χργσιμοποια παντου (snare,toms.floor) τα sm57...

Tι γνωμη εχετε για αυτο...

 

Εχω πελαγωσει...!! Βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και μπαινω στο ψητο (εχω και μια πεινα)

 

Λοιπον αποφασισαμε με την μπαντα παρα να πληρωνουμε για στουντιο να ολοκληρωσουμε το set up.. και να ηχογραφησουμε τα παντα στο προβοδωματιο!!

 

 

Ποσα εχετε σκοπο να ξοδεψετε?

 

Προβοδωματιο: πολυ μικρο περιπου 2.5 X 2.5 περιποιημενο με acoustic tiles (απο την δουλεια) και homemade basstraps!

 

 

Ειναι πολυ μικρο για ηχογραφηση μπαντας!!!

 

To αποτελεσμα που θελω ομως ειναι να ειναι τουλαχιστον decent και να μπορουμε να παρουσιασουμε την δουλεια μας και οχι απλα σαν demo!

 

Το θεωρω λιγο απιθανο να μπορεσεις να το κανεις μαστερινγκ  για να ειναι αξιολογο προς παρουσιαση-πωληση

 

Eχω φαει αμετρητες ωρες να διαβαζω περι drum mics... αλλα δεν ειδα καπου να αναφερετε αυτο το ελκυστικο (σε τιμη τουλαχιστον πακετακι)

 

 

Καλυτερα να ζητησεις απο ενα ηχοληπτη να σας ηχογραφησει

 

 

Ειμαι αρνητικος στην ιδεα γιατι εαν τα οργανα ειναι ακουστικα και οχι ηλεκτρονικα, μια ηχογραφηση σε ενα τετοιο δωματιο με γτηνο εξοπλισμο δεν θα ειναι decent. Σαν εμπειρια θα ειναι ωραια αλλα αν ποτε βρειτε δισκογραφικη να σας υπογραψει δεν προκειται θα σας χρεωσει λεφτα για να κανετε κανονικη ηχογραφηση σε στουντιο.

 

Το κοστος για μια ηχογραφηση σημερα εχει μειωθει απο την πλευρα των στουντιο, οποτε δεν ειναι ανεφικτο να ηχογραφησετε ενα κανονικο αλμπουμ στο οποιο θα σας ανηκουνολα τα δικαιωματα. Το σημαντικοτερο απολα ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι επαγγελματικο και το κοινο σας θα νιωθει οτι σας βοηθα αγοραζοντας το δισκο σας αλλα και οτι του προσφερετε ενα προιον το οποιο αξιζει τα λεφτα του

 

 

Νικος 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε όσα λέει ο FABRICAUDIO

 

αλλά αν θέλετε να γίνει έτσι προτείνω να βάλεις

 

sm57 στο snare και στα tom (στο βαθύ δοκίμασε μήπως σ αρέσει ο ήχος του d112)

d112 στο kick

απο over τα Fostex MC10 ST (πολύ ωραία και σε κιθάρα)

 

βγαίνουν σε πολύ καλή τιμή και είναι ένα σετάκι που αν θ αλλάξεις

ποτέ κάτι αυτό θα είναι τα overheads που θα τ αντικαταστήσεις με

κάτι αρκετά πιο ακριβό (αν τ αντικαταστήσεις)

 

σκέψου πάντως και το θέμα του τριγκαρίσματος και από φυσικά

να κρατήσεις μόνο τα over

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ποσα εχετε σκοπο να ξοδεψετε?

Βασικα καθαρα για μικροφωνα δεν μπορω περισσοτερα απο 1000 ευρω λογο και των υπολοιπων εξοδων για την αγορα του multitrack interface κλπ...

 

 

Ειναι πολυ μικρο για ηχογραφηση μπαντας!!!

 

Βασικα, ειναι λιγο μεγαλυτερο απο οσο ειπα στην αρχη (παλι μικρο ειναι) αλλα απ την στιγμη που δεν θα παιξουμε ολοι μαζι και τα οργανα θα γραφτουν ενα προς ενα (δεν ειναι με αυτο τον τροπο που γραφουν οι περισσοτεροι?) δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα σε αυτον τον τομεα. Oσο για την ακουστικη του χωρου νομιζω οτι εναποκειτε στα γουστα του καθενου.. εχω δει να ηχογραφουν ντραμς σε αρκετα μεγαλα δωματια αλλα και σε πολυ μικρα και isolated booths.

 

Ειμαι αρνητικος στην ιδεα γιατι εαν τα οργανα ειναι ακουστικα και οχι ηλεκτρονικα, μια ηχογραφηση σε ενα τετοιο δωματιο με φτηνο εξοπλισμο δεν θα ειναι decent. Σαν εμπειρια θα ειναι ωραια αλλα αν ποτε βρειτε δισκογραφικη να σας υπογραψει δεν προκειται θα σας χρεωσει λεφτα για να κανετε κανονικη ηχογραφηση σε στουντιο.

 

Oκ οταν μιλησα για decent ηχογραφηση απλα εννουσα  οχι "τενεκοειδες" τυμπανα μπασα και κιθαρες.. Κατι που να ειναι υπερανω του κοινου demo και οχι κατ αναγκη παραγωγη που να μας υπογραψει συμβολαιο με εταιρια..Απλα παιζουμε και γουσταρουμε την μουσικη μας και απο κει και μπρος οτι κατσει ευπροσδεκτο.Εξαλλου ειμαστε και σε μιαν ηλικια που ξεφυγαμε απο το "rockstar wannabes"  :P

Οσο για τον φτηνο εξοπλισμο εχο καταληξει στο περιπου εδω..

http://www.thomann.de/gr/wishlist_4u_8ce9d7c6d98b.html

Τι λες?

 

Καλυτερα να ζητησεις απο ενα ηχοληπτη να σας ηχογραφησει

 

Ειμαι ηχοληπτης και του λογου μου..με την διαφορα οτι δουλευω στην τηλεοραση και με πολυ μικρη εμπειρια στις ηχογραφησεις. Σιγουρα ειναι καλυτερα ενας εμπειρος ηχοληπτης αλλα που θα μου παει..i will get there!

 

Το κουρασα λιγο αλλα τι καλυτερο εχω να κανω η ωρα 05:33 το πρωι? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου πάντως και το θέμα του τριγκαρίσματος και από φυσικά

να κρατήσεις μόνο τα over

 

Περασε και αυτο απ το μυαλο μου αλλα με προβληματιζει το θεμα των dynamics και του ολου feeling γενικοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πίστεψε με αν ο drummer δεν έχει σωστές δυναμικές τότε δε σε βοηθάει τίποτα (αν μπλέξεις με Mics κιόλας ζήτω που κάηκες)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Βασικα καθαρα για μικροφωνα δεν μπορω περισσοτερα απο 1000 ευρω λογο και των υπολοιπων εξοδων για την αγορα του multitrack interface κλπ...

 

 

 

 

1000 ΕΥΡΩ ειναι υπεραρκετα για να γραψετε demo σε στουντιο, αν και εγω ειμαι κατα του demo γιατι εχει νοημα μονο εαν ψαχνει καποιος δισκογραφικη εταιρεια, και στις μερες μας η εταιρειες δεν ειναι απαραιτητες. Εγω παντα ειμαι υπερ της αποψης οτι οταν καποιος παταει REC για κατι και πληρωνει για αυτο να ειναι αξιοπρεπες και μελλοντικα εμπορευσιμο στο κοινο του, cd-singles.

 

 

Σιγουρα ο γνωσεις σου στην τηλεοραση σε βοηθανε αλλα δεν θα ειναι απλα τα πραγματα, συν οτι θα ξοδεψετε ενα σεβαστο ποσο διχως να εχετε εγγυημενο αποτελεσμα σε ενα ''δυσκολο'' ακουστικα δωματιο.

 

 

Η δικια μου γνωμη ειναι προτου κανεις ερευνα αγορας για μηχανηματα, να κανεις ερευνα αγορας για στουντιο. Εξηγησε τους τι θες να κανεις και ποσο κοστιζει. Αλλωστε και η ηχογραφηση ειναι μια υπηρεσια οπως ολες οι αλλες.

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα overhead ειναι οτι πιο σημαντικο στην ηχογραφηση drums?

 

εξαρταται τι ηχο θελεις,τι ΔΩΜΑΤΙΟ εχεις (ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ  παραγοντας για τον ηχο των ντραμς) & ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ο ντραμμερ σου.

 

αν εχεις σωστο παικτη (που θα τον βρεις τωρα θα μου πεις..... ;D),ενα καλο και καλοκουρδισμενο σετ   & καλο ΧΩΡΟ  μπορεις ανετα να γραψεις ντραμς με 2-3 μικροφωνα.

 

προσωπικα τα τελευταια χρονια γραφω τον ντραμμερ μου μονο με ενα mic στην κασα (EV RE20) ,ενα πυκνωτικο 1,5 μετρο πανω απο το...κεφαλι του (Beyer MC740) και μερικες φορες ενα δυναμικο στο ταμπουρο....... ( BEYER M201TG) & ο ηχος μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο παλαιοτερα που ..μικροφωνιαζα ακομα και το.....drum stool... ;D

 

παντως μη νομιζεις οτι ΑΡΚΟΥΝ μονο τα...μικροφωνα για να βγαλεις καλο ηχο ντραμς,χρειαζεσαι και καλους και καταλληλους προενισχυτες,κομπρεσσορες,eq κτλ,κτλ & βεβαια τη γνωση για το ΠΩΣ θα τους χρησιμοποιησεις...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου