Προς το περιεχόμενο

PA και επάρκεια ρεύματος..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που εννούσα με τον να τον πολ/με με 6 είναι ότι τα 5,2Α είναι για το 1/8 της ισχύος. Να το πολ/με με 6 εννοούσα ότι δεν θα έχεις σχεδόν ποτέ φούλ ισχύ με Ρόζ θόΡυβο, αρα οχι επι 8, αλλα επι 6 πες.

 

μετα τα 1250w είναι στην έξοδο, όχι στην είσοδο του τΡοφοδοτικού του ενισχυτή, απο κεί που τΡαβάει Ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννούσα με τον να τον πολ/με με 6 είναι ότι τα 5,2Α είναι για το 1/8 της ισχύος. Να το πολ/με με 6 εννοούσα ότι δεν θα έχεις σχεδόν ποτέ φούλ ισχύ με Ρόζ θόΡυβο, αρα οχι επι 8, αλλα επι 6 πες.

 

:o  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εγχειρίδιο λέει, ο ενισχυτής ζητάει 5,2Α στα 240 volt, όταν τον έχεις στο 1/8 της ισχύος, και παίρνει σαν είσοδο ροζ θόρυβο.

Αρα για φούλ ισχύ με ρόζ θορύβο στην είσοδο θα ζητούσε επι 8, δηλαδή 40+Α. Πολύ σπάνια όμως θα έχεις τέτοια είσοδο ειδικά για live καταστάσεις (δεν θα άφηνες καθόλου headRoom), εώς ποτέ. Για αυτό είπα, ας το πολλαπλασιάσουμε επι 6, που και αυτό ακραίο θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα, ειδικά όταν αυτά καταλήγουν σε τρελά νούμερα.

 

Το περί ισχύος spec sheet της Crown γράφει πως το 1/8 ισχύος με ροζ θόρυβο  αντιστοιχεί σε "Typical of program material just at clip.", δηλαδή στο όριο που κλιπάρει. Θες να το σπρώξεις παραπάνω; Ελπίζω πως όχι.

 

Εκεί, με 4Ω ανά κανάλι, στα 230 βολτ, ο ενισχυτής τραβάει 5.8Α. Με 8Ω ανά κανάλι, τραβάει 3.4Α. Κι αν κανείς θέλει να παίζει με τη φωτιά, του βάζει 2Ω ανά κανάλι, και τραβάει 8.3Α.

 

Αυτά λοιπόν είναι τα μέγιστα ρεύματα, και όχι τα 30Α που έβγαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βιάζομαι να βγάζω συμπεράσματα, και εγω προσπαθώ να βρω την κατανάλωση των ενισχυτών μου για να φτιάξω τo Rack της τροφοδοσία μου.

 

"Typical of program material just at clip"      μαγικές λέξεις

 

Αν μπορείς, εγώ που έχω 2 lab gRuppen fp3400 και 2 qsc plx 3102, τί παροχές πρέπει να φτιάξω ;

Tο πιό ενεργοβόρο setup είναι ο κάθε labgRuppen γεφυρωμένος με φορτίο 4ohm και οι 2 qsc να δουλευουν και τα 2 κανάλια τους στα 8 ohm.

το manual  του lab λέει για τα 240v:

Current Draw @ 4ohms

Quiescent power (no load) 1 Arms

1/8 of full power (–9 dB) 5 Arms

1/3 of full power (–5 dB) 11 Arms

At full power (0 dB)

@1 kHz 1% THD 26 Arms

 

και του QSC λέει:

(1/8 power, pink noise at 4Ω) 9.5 A /120V

 

Μία 32αΡα για τους lab και μία 16άΡα για τους QSC?

 

ευχαΡιστώ εκ των πΡοτέΡων

γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όταν παίζεις έναν ενισχυτή, θεωρείς απαραίτητο να καρφώσεις τα ρυθμιστικά του στο ΤΕΡΜΑ; Εκεί που καταπονείται περισσότερο; Εκεί που παραμορφώνει; Εκει που τα ηχεία σκληραίνουν; Εκεί που ο κόσμος αρχίζει και μορφάζει μ' αυτό που ακούει;

 

Αν ναι, τότε η ασφάλεια που χρειάζεσαι είναι 28Α για τον LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσπαθώ να φτιάξω στο Rack των ενισχυτών μου μια φέτα για την διανομή του Ρεύματος- με αυτήν την λογική, θα την φτιάξω έτσι ώστε να μποΡέσει να με εξυπηΡετήσει και στις πιο απαιτητικές καταστάσεις, όταν βάζω και τα 4 sub κτλπ.

 

μετά, σχετικά με τα Ρυθμιστικά, αυτό που έχουν οι ενισχυτές είναι input attenuatoRs, δλδ έσυ μποΡείς να το έχεις στο 0db και μετα το πόσο θα στείλεις απο την κονσόλα σου είναι δικό σου θέμα - πολλα spl ή όχι, θες να μυΡίσει ο ενισχύτής ή όχι κτλπ.

 

Τεχνική ήταν η εΡώτηση μου, όχι άποψη πεΡι αισθητικής

 

thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lab gruppen και προβλημα με ρευμα ειναι κατι που δε θα δεις ποτε  8)

Τους εχω βαλει να δουλεψουν σε πολυ ασχημες συνθηκες οταν τους κουμπωνα σε ενα συστημα eaw  και του 4 μαζι σε μια 16Α ασφαλεια.

ποτε δεν ειχα προβλημα ρευματος και πιστεψε με τους εχω δουλεψει πολυ, και σε πολους και διαφορετικους χωρους για live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, και εγώ σε ένα πολύπαθο party που μας κοψαν το ρεύμα και αναγκαστήκαμε να βάλουμε μια γεννήτρια τελευταίας στιγμής (πολύ λίγα kva), είχα ενα lab για sub και ένα qsc για ψηλά, και ο qsc έπεφτε καθε πέντε λεπτά, μαλλον λόγω πολύ χαμήλής τάσης. Ο Lab εκει, δεν καταλάβαινε- αν δεν κάνω λάθος αυτό το οφείλει στο καλό switch mode τροφοδοτικό του...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου