Προς το περιεχόμενο

περι speaker cabs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εχω στο σπιτι μια 2x12 καμπινα και μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες γυρω απο το ολο θεμα. Κανοντας ενα search δεν βρήκα τιποτε ουσιαστικο, οποτε καλο πιστευω ειναι να δημιουργηθει ενα σχετικο thread. Ξεκιναω λοιπον με τις αποριες μου:

 

1) Ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε front και rear loaded καμπινες?

 

2) Κατα ποσο παιζει ρολο η αποσταση της καμπινας απο το εδαφος και κατα ποσο αυτο επηρεαζει την αποδοση της σε μπασα-πριμα?Δεν αναφερομαι στην περιπτωση να βρισκεται στο επιπεδο των αυτιων του παιχτη, αλλα ουσιαστικα στο κατα ποσο παιζει ρολο να εχει επαφη ή οχι με το εδαφος.

 

3) Κατα ποσο παιζει ρολο αν υπαρχει τοιχος ή οχι πισω απο την καμπινα, και αν οντως παιζει ρολο ποια ειναι η αποσταση ωστε το αποτελεσμα να ειναι αντικειμενικο?

 

4)Ποιος ειναι ο χωρος που θα πρεπει να υπαρχει μπροστα, δεξια και αριστερα απο την καμπινα ωστε να εχουμε μια σωστη διασπορα? εχω διαβασει αποψεις που λενε πως θα πρεπει να υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος γυρω απο την καμπινα, αλλα παραλληλα σε recording sessions εχω δει να ηχογραφουν σε χωρους οπου η καμπινα χωραει ισα ισα απο δεξια και αριστερα...  ::)

 

Και μια recording απορια, αφου οι χαμηλες συχνοτητες εχουν μεγαλυτερο μηκος κυματος απο την υψηλες (αρα οσο πιο κοντα στο μεγαφωνο τοσο πιο πολλα πριμα σωστα?) πως ειναι δυνατον να αποτυπωθουν σωστα τα μπασσα με close miking?Αρκει η μετακινηση του μικροφωνου απο και προς τον κωνου του μεγαφωνου?

 

Ευχαριστω θερμα οσους απαντησουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε front και rear loaded καμπινες?

 

οι front loaded εχουν πιο "αμεσο",bright,"κρουστο" & σφικτο ηχο,οι rear loaded  πιο ζεστο και γεματο

 

 

2) Κατα ποσο παιζει ρολο η αποσταση της καμπινας απο το εδαφος και κατα ποσο αυτο επηρεαζει την αποδοση της σε μπασα-πριμα?Δεν αναφερομαι στην περιπτωση να βρισκεται στο επιπεδο των αυτιων του παιχτη, αλλα ουσιαστικα στο κατα ποσο παιζει ρολο να εχει επαφη ή οχι με το εδαφος.

 

οσο πιο κοντα στο εδαφος τοσο πιο πολλα μπασα θα εχεις

 

3) Κατα ποσο παιζει ρολο αν υπαρχει τοιχος ή οχι πισω απο την καμπινα, και αν οντως παιζει ρολο ποια ειναι η αποσταση ωστε το αποτελεσμα να ειναι αντικειμενικο?

 

αν η καμπινα ειναι κλειστη δεν εχει καμμια σημασια ,αν ειναι ανοικτη οσο πιο μακρια απο τοιχο τοσο πιο....ανοικτος ;D και ο ηχος (δυστυχως λογο χωρου σπανια γινεται αυτο οποτε θα πρεπει να προσεχουμε τις ανακλασεις οταν χρησιμοποιουμε open back καμπινες ειδικα οταν ηχογραφουμε)

 

4)Ποιος ειναι ο χωρος που θα πρεπει να υπαρχει μπροστα, δεξια και αριστερα απο την καμπινα ωστε να εχουμε μια σωστη διασπορα? εχω διαβασει αποψεις που λενε πως θα πρεπει να υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος γυρω απο την καμπινα, αλλα παραλληλα σε recording sessions εχω δει να ηχογραφουν σε χωρους οπου η καμπινα χωραει ισα ισα απο δεξια και αριστερα...

 

αν η καμπινα ειναι κλειστη ετσι κι αλλοιως δεν εχει μεγαλη διασπορα (οι Marshall π.χ ειναι εντελως κατευθυντικες),κατα την ταπεινη μου γνωμη αν χρησιμοποιεις close miking δεν παιζει κανενα ρολο ο χωρος,η εστω παιζει ελαχιστο,αν ομως κανεις και ambient miking τοτε ο χωρος παιζει ρολο αλλα περισσοτερο παιζει ρολο το ποσο "σωστος και καλός" ειναι παρα το ποσο  "μεγαλος" ειναι.

 

αφου οι χαμηλες συχνοτητες εχουν μεγαλυτερο μηκος κυματος απο την υψηλες (αρα οσο πιο κοντα στο μεγαφωνο τοσο πιο πολλα πριμα σωστα?) πως ειναι δυνατον να αποτυπωθουν σωστα τα μπασσα με close miking?Αρκει η μετακινηση του μικροφωνου απο και προς τον κωνου του μεγαφωνου?

 

οσο πιο ΚΟΝΤΑ πλησιαζεις το μικροφωνο στο μεγαφωνο τοσο πιο ΠΟΛΛΑ μπασα εχεις λογω του proximity effect ;)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω Νικο!

 

Οσον αναφορα το 4)

Παράθεση

4)Ποιος ειναι ο χωρος που θα πρεπει να υπαρχει μπροστα, δεξια και αριστερα απο την καμπινα ωστε να εχουμε μια σωστη διασπορα? εχω διαβασει αποψεις που λενε πως θα πρεπει να υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος γυρω απο την καμπινα, αλλα παραλληλα σε recording sessions εχω δει να ηχογραφουν σε χωρους οπου η καμπινα χωραει ισα ισα απο δεξια και αριστερα...

 

αναφερομουν πιο πολυ σε παιξιμο και οχι σε recording. Παρατηρησα το εξης : Ακριβως μπροστα απο την καμπινα τα μπασσα ειναι πολυ αδυναμα και ο ηχος αρκετα ξερος. Στο 1 μετρο (κοιτοντας την καμπινα παντα) εχουν μια παρουσια ενω στα 2,5 μετρα η παρουσια τους ειναι εντονη και ο ηχος αρκετα πιο γεματος (σε ολο το φασμα, οχι μονο στα μπασσα) , πιο πισω δεν μπορουσα να παω γιατι ειχε τοιχο ;D

Ο ηχος εντελει της καμπινας που ειναι??? οεο?

 

 

Αντιστοιχα αποτελεσματα ειχα τοποθετωντας την καμπινα σε διαφορετικα σημεια σε σχεση με τον τοιχο που ειχε απεναντι της.

 

EDIT : Με λιγα λογια, ποσο χωρο πρεπει να εχει μια καμπινα για να παιξει ''σωστα''?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα αναμενόμενη η παρατήρησή σου για τις χαμηλές συχνότητες. Έχει να κάνει με το μήκος κύματος και το γεγονός ότι χρειάζονται μερικοί κύκλοι (2-4) για να αναπτυχθεί πλήρως το κύμα και να το ακούσεις σωστά.

 

Τυπικά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να υπάρχει αρκετή απόσταση να αναπτυχθούν σωστά όλες οι συχνότητες. Ε, καλό είναι να είσαι στα 3 μέτρα και πέρα όπως παρατήρησες. Πρακτικά σε βλέπω να γκρεμίζεις τον τοίχο  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου