Προς το περιεχόμενο

Dell precision 3520 15,6" ψοφά και ανασταίνεται


MGs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κυριοί,πριν λίγες μέρες αφαίρεσα την εσωτερική μπαταρία απο το εν λόγω λαπτοπ και απο τότε το δουλεύω με τον φορτιστή πρίζας.

Κάποιες φορές δέν ανοίγει καθόλου,κανένα σημάδι ζωής,ούτε φως στο power button και κάποιες άλλες,συνηθως αν το αφησω μία μέρα,ανοίγει κανονικότατα σαν να μην τρέχει τίποτα.

Εχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Ο φορτιστής έχει φως,το δοκιμασα και με δεύτερο απο αλλο λαπτοπ,με χαμηλότερα watt οπου όταν δουλευει το ανοιγουν και οι 2,οταν δεν ανοιγει κανένας απο τους 2.οποτε δέν πρέπει να είναι θέμα φορτιστή.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MGs είπε

Ο φορτιστής έχει φως,το δοκιμασα και με δεύτερο απο αλλο λαπτοπ,με χαμηλότερα watt οπου όταν δουλευει το ανοιγουν και οι 2,οταν δεν ανοιγει κανένας απο τους 2.οποτε δέν πρέπει να είναι θέμα φορτιστή.

 

Καλησπέρα, συγνώμη, δεν καταλαβαίνω ακριβώς το troubleshooting που έκανες με τα τροφοδοτικά και τα λαπτοπς.

 

Με μονο την μπαταρία (εφόσον δεν ειναι ξεφόρτιστη) ανοιγει το λαπτοπ πάντα?

 

Με την μπαταρία και τον φορτιστή στην πρίζα, ξεκινάει το λαπτοπ πάντα?

 

Ο φορτιστής σου φορτίζει κανονικά την μπαταρία πάντα και χωρίς διακοπές?

 

Αν το τροφοδοτικό του είναι ΟΚ, μέχρι στιγμής το μυαλό μου πάει στο jack της τροφοδοσίας (απο την μεριά του λαπτοπ) ή και στο κύκλωμα που υπάρχει εκει πέρα (ναι, το ειδα και αυτο προσφατα στην κτηνιατρο του Τζίνο, πηγα να τον καταχωρήσω και ειχε κλασει το λαπτοπ του. Δεν ανοιγε, ανοιγε και εκλεινε, τελικα αποδειχτηκε οτι κάποιος είχε επισκευασει το jack της τροφοδοσιας και το κυκλωματακι και ήταν όλα κουκουρουκου).

 

Εχω και αλλη μια ιδέα αλλά δεν κάνεις πρώτα ένα diagnostic test? Οσα Dell τουλάχιστον από Latitude και πανω εχουν περασει απο τα χέρια μου, εχουν αυτο το feature (ακομα και το αρχαιο μου Latitude). Την επομενη φορά που θα καταφέρει το λαπτοπ να ανοιξει (δες στο manual ποιον συνδυασμο πληκτρων ή πληκτρο πρεπει πατησεις όταν κάνει post), τρέξε το full diagnostic test, τσεκαρε το και το παιρνεις από εκει...μπας και.

 

ΥΓ: κανε και ενα γκουγκλαρσμα για "Dell Precision 3520 intermittent power", ίσως σου φανεί χρήσιμο ακόμα και αν τα αποτελέσματα δεν ειναι για το δικό σου συγκεκριμενο μοντέλο.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μπει χέρι στο laptop στο παρελθόν?

Αν όχι, το jack όπως είπε ο Νίκος @Freedom είναι η πρώτη σκέψη.

Ελπίζω να είναι αυτό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά λειτουργουν και χωρις την μπαταρία όσα μοντέλα όσων κατασκευαστών το επιτρέπουν.

 

Ισα ισα που ειναι best practice όταν το λαπτοπ δεν το χρησιμοποιείς ως λαπτοπ* (=ως desktop replacemet που αρα ειναι συνεχεια στην πριζα και δεν χρειαζεσαι καν την μπαταρία). Η μπαταρια παντα στο 100% και τον φορτιστη συνδεδεμένο (αρα αναλογως το λαπτοπ, το τροφοδοτικό και το consumption μπορει ουσιαστικα να φορτιζει συνεχεια απο το 99 στο 100%) είναι τοσο επιζημιο όσο να φτανεις την μπαταρια στο 0% ξανά και ξανά.

 

Μπαταριες ιοντων λιθιου...θεωρητικά 20-80% ειναι το "τέλειο". Τα αποτελεσματα των παραπάνω δεν θα τα δει κανεις την πρωτη μερα, εβδομαδα ή μηνα. Στο τέλος όμως θα τα δεί, ότι συσκευή να ειναι και αυτή.

 

*εξαιρεση όσα laptops ερχονται με bios ρυθμισεις για τον τυπο της φορτισης, π.χ. στο στο Lenovo μπορώ να ορισω να μην φορτιζει ποτέ πανω από χ%, στο Latitude υπαρχουν αν θυμαμαι καλά 4 modes φορτισης, ενα απο αυτά λιγο πολύ κάνει το ίδιο με άλλον τρόπο.

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

Μια χαρά λειτουργουν και χωρις την μπαταρία όσα μοντέλα όσων κατασκευαστών το επιτρέπουν.

 

Το μόνο πρόβλημα όταν δεν υπάρχει η μπαταρία, είναι μην γίνει διακοπή ρεύματος.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Το μόνο πρόβλημα όταν δεν υπάρχει η μπαταρία, είναι μην γίνει διακοπή ρεύματος.

 

Σωστοτατος Στράτο, οποτε δυστυχως οι περισσοτεροι που τα χρησιμοποιουν ως desktop replacements και που δεν εχουν UPS, θεωρουν οτι η μπαταρία θα παιξει αυτόν τον ρολο.

 

Θα τον παιξει, αλλά με τι κόστος μακροπρόθεσμα.

 

Πάντα αν δεν εχουν λαπτοπ με εξτρα παραμετροποιηση φορτισης ή αν έχουν, δεν έχουν ασχοληθεί.

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, Freedom είπε

τρέξε το full diagnostic test, τσεκαρε το και το παιρνεις από εκει...μπας και.

Αυτό θα κάνω.Βλακεία που δέν το εκανα τις προηγούμενες φορες που ανοιξε.Πιστευα οτι μπορεί να είναι στατικός ηλεκτρισμός και δέν θα ξανασυμβεί.Ευχαριστώ!

 

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Δεν ενδείκνυται να λειτουργει χωρις την μπαταρια

Εχει γούστο.

Εδω δίπλα εχω το Macbook Pro v1.1 και του έχω βγάλει τα σωθικά και παίζει ακόμη και η μαλάκες της dell να θέλουν απαραιτήτως και την μπαταρία πάνω.

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Έχει μπει χέρι στο laptop στο παρελθόν?

Αν όχι, το jack όπως είπε ο Νίκος

Μονο εγώ τα ανοίγω για κανα καθάρισμα και μνήμες η αλλαγή δίσκου.Απο πάνω γράφω οτι έχω δίπλα το macbook pro V1,1 απο το 2006 και παίζει αξιοπρεπέστατα ακόμη.Γενικά προσέχω,δεν πειράζω οτι δέν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MGs είπε

Εχει γούστο.

Εδω δίπλα εχω το Macbook Pro v1.1 και του έχω βγάλει τα σωθικά και παίζει ακόμη και η μαλάκες της dell να θέλουν απαραιτήτως και την μπαταρία πάνω.

 

Δεν ξέρω για το μοντέλο σου αλλα με το Latitude μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οπως και δεν υπαρχει προβλημα με 2 διαφορετικής εποχής και διαφορετικών προδιαγραφών Inspiron. Της "οικογένειας" πάντα, δεν μιλάω θεωρητικά.

 

Αν έχεις second thoughts, κάνε μια ερώτηση στην Dell για το μοντέλο σου MGs, να ξέρεις τουλάχιστον.

 

ΥΓ: για το Lenovo και να θελω δεν μπορώ να σου πω, είναι απο τα νεας κοπής που η μπαταρία δεν βγαίνει εκτος και αν βαλεις κατσαβίδι.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου