Προς το περιεχόμενο

Dell precision 3520 15,6" ψοφά και ανασταίνεται


MGs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LK είπε

Ναι....αλλά με κινήσεις αρχαιολόγου.....μην σπάσει.... (πολυ ευκολο ειδικά τα κλιπς)

Και τα laptop πριν 20 χρόνια είχαν διαφορετικό compartment για κάθε υλικό που ηθελες να έχεις πρόσβαση ...και πολυ πιο στιβαρα. 

 

Οχι, οχι, δεν κανω πλακα, αυτα βγαινουν μονοκοματα. Λυνεις βιδες και πεφτει το πισω κάλυμμα.

 

Δεν θέλει ουτε πένες (λολ, χρηση πένας έτσι?) για να τα ξεκουμπωσεις ουτε τίποτα...

 

Επαναλαμβάνω μιλάω για τα συγκεκριμένα μοντέλα και αυτά πάντα σε περιπτωση που δεν έχω χάσει επεισοδια, γιατι περισυ αγορασα laptop αλλά πλέον το ειχα πει απο την αρχή οτι Dell δεν παιρνω, υπερεκτιμημένα πλεον (κατα την ταπεινή που γνωμη) για τις προδιαγραφές τους.

 

Σε χρηστες που δεν θελουν να ασχολουνται και πολυ αν γινει η στραβή, ακομα προτεινω Dell μονο και μονο για την εγγυηση και την after sales υποστηριξη (στην Ελλάδα τουλαχιστον).

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Να σου πω.

Αν όσο είχες επάνω τον φορτιστή, ήταν και η μπαταρία μέσα, μπορεί όταν δεν έπαιρνε ρεύμα από τον φορτιστή, να έπαιρνε από την μπαταρία, γι' αυτό να μην το καταλάβαινες ότι υπάρχει πρόβλημα.

Σωστός αλλά σκεφτομαι και ανάποδα.Για να εχει φουσκώσει,την είχε παίξει και δεν το είχα παρει χαμπάρι.Δεν επιβεβαίωσα ποτέ,γιατί ανοιξα για ένα τυπικο καθάρισμα,την είδα,την εβγαλα και τέλος.Δεν τσεκαρα αν λειτουργεί.Το λαπτοπ οπως είπα και πρίν,είναι μονιμα με τον φορτιστή του στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να σου πω.

Αν όσο είχες επάνω τον φορτιστή, ήταν και η μπαταρία μέσα, μπορεί όταν δεν έπαιρνε ρεύμα από τον φορτιστή, να έπαιρνε από την μπαταρία, γι' αυτό να μην το καταλάβαινες ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

+1

 

Για αυτό έκανα 2 σελιδες πριν και τις συγκεκριμένες ερωτήσεις γιατι κατα εκει μαλλον πηγαινε το πραγμα:

 

1 ώρα πριν, Freedom είπε

Με μονο την μπαταρία (εφόσον δεν ειναι ξεφόρτιστη) ανοιγει το λαπτοπ πάντα?

 

Με την μπαταρία και τον φορτιστή στην πρίζα, ξεκινάει το λαπτοπ πάντα?

 

Ο φορτιστής σου φορτίζει κανονικά την μπαταρία πάντα και χωρίς διακοπές?

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Οχι, οχι, δεν κανω πλακα, αυτα βγαινουν μονοκοματα. Λυνεις βιδες και πεφτει το πισω κάλυμμα.

 

Δεν θέλει ουτε πένες (λολ, χρηση πένας έτσι?) για να τα ξεκουμπωσεις ουτε τίποτα...

 

Επαναλαμβάνω μιλάω για τα συγκεκριμένα μοντέλα και αυτά πάντα σε περιπτωση που δεν έχω χάσει επεισοδια, γιατι περισυ αγορασα laptop αλλά πλέον το ειχα πει απο την αρχή οτι Dell δεν παιρνω, υπερεκτιμημένα πλεον (κατα την ταπεινή που γνωμη) για τις προδιαγραφές τους.

 

Σε χρηστες που δεν θελουν να ασχολουνται και πολυ αν γινει η στραβή, ακομα προτεινω Dell μονο και μονο για την εγγυηση και την after sales υποστηριξη (στην Ελλάδα τουλαχιστον).

Τι να πω.

Εγω έχω το DELL  inspiron  15 5000 και ram ήθελα να βάλω και σκεφτόμουν ποια ήμερα θα είμαι εντελώς ζεν να το ανοιξω.😁

Οκ το άνοιξα....αλλά ήθελε προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Freedom είπε

Οχι, οχι, δεν κανω πλακα, αυτα βγαινουν μονοκοματα. Λυνεις βιδες και πεφτει το πισω κάλυμμα.

Και αυτό έτσι είναι.Πανεύκολα αλλάζουν τα περισσότερα,μέσα.Αν είσαι προσεκτικός.Γι αυτό τον είχα πάρει τοτε και εκανα και djing με αυτόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Τι να πω.

Εγω έχω το DELL  inspiron  15 5000 και ram ήθελα να βάλω και σκεφτόμουν πια ημερα θα ειμαι εντελώς ζεν να το ανοιξω.😁

Οκ το άνοιξα....αλλά ήθελε προσοχή.

 

Latitude E7250, βγαζεις μπαταρια (1 δευτερολεπτο), λυνεις 8 βιδάκια (τα οποια αν θυμαμαι καλά, δεν θα τα χασεις ποτέ, γιατι μενουν παντα επανω στο καπακι, εχουν στοπ απο την αλλη μερια) και εχεις προσβαση άνετα.

 

Inspiron 3542 καπως έτσι (πλην της μπαταριας). Δύο αρχαια Inspiron σειρά 5χχχ το ίδιο.

 

Latitude 5550 του 2015 το ίδιο κοκ.

 

No worries.

 

(τα Inspiron πλεον τα εχουν κανει σαν τα vostro, οποιαδηποτε απλη αναβαθμιση = καλη τυχη, εγω δεν βαζω χερι σε αυτα, τουλαχιστον σειρες 5χχχ και 7χχχ από το 2020 τουλαχιστον και μετα, δεν ξερω τι γινεται πλεον ούτε με τις σειρες 3χχχ)

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το 5567, το έχω ανοίξει τουλάχιστον 4 φορές, για αλλαγή ssd και μνήμες.

Δεν είναι το καλύτερο για άνοιγμα κλείσιμο, θέλει μεγάλη προσοχή.

Τα ανοίγματα που μπορεί να δεχτεί είναι σίγουρα μετρημένα.

 

Καλα λάπτοπ είναι, εκτός από το ότι τρέχουν ένα σωρό δικά τους διαγνωστικά κλπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MGs είπε

Και αυτό έτσι είναι.Πανεύκολα αλλάζουν τα περισσότερα,μέσα.Αν είσαι προσεκτικός.Γι αυτό τον είχα πάρει τοτε και εκανα και djing με αυτόν.

 

Αν δεν ηταν τα precision ετσι αδερφέ MG, που ειναι workstation, τότε την ειχαμε κάτσει.

 

Μαζί σου.

  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Εγω έχω το DELL  inspiron  15 5000 και ram ήθελα να βάλω και σκεφτόμουν ποια ήμερα θα είμαι εντελώς ζεν να το ανοιξω.😁

Στο 3520 θες 2 λεπτα ακριβως.Εκανα djing με αυτον,διάλεξα τη πήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και εγώ έχω ένα Dell laptop που κόλλαγε έτσι κάποια στιγμή και δεν άναβε ότι και να έκανες. Το πρόβλημα ήταν στην εσωτερική μπαταρία CMOS. Το πήγα κάνα δύο φορές για σέρβις όπου απλά έβγαζαν τη μπαταρία και την ξαναβάζαν, και μετά από μέρες/εβδομάδες γινόταν το ίδιο. Οπότε είδα πως ανοίγει στο Google (γιατί χρειαζόταν να το διαλύσεις για να βγει η Cmos) και την έβγαλα. 

 

Από τότε δουλεύει έτσι χωρίς πρόβλημα, απλά έχω συνέχεια την μπαταρία πάνω, η οποία δεν κρατά εδώ και χρόνια αλλά δε με νοιάζει. Αν βγάλω μπαταρία απλά πρέπει να ξανά σετάρω μέρα ώρα.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου