Προς το περιεχόμενο

Dell precision 3520 15,6" ψοφά και ανασταίνεται


MGs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, MGs είπε

 

Μονο εγώ τα ανοίγω για κανα καθάρισμα και μνήμες η αλλαγή δίσκου.

 

Σε ρώτησα για να δω αν μπορεί να έχουν πειραχτεί τα καλωδιάκια που πάνε από το jack στην μητρική, ή και η φύσα που κουμπώνει στην μητρική.

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οτι εχει σχεση με τροφοδοσια, όλα κολλημενα στο βασικό ή σε ξεχωριστό PCB ειναι Στράτο (αλλά που να ξερω και εγω για το συγκεκριμένο, αν δεν το ανοιξεις να δεις, δεν...).

 

Κάτσε να τρέξει ο MGs το diagnostic μπας και δείξει τιποτα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

Συνηθως όλα κολλημενα στο βασικό ή σε ξεχωριστό PCB ειναι Στράτο (αλλά που να ξερω και εγω για το συγκεκριμένο, αν δεν το ανοιξεις να δεις, δεν...).

 

Σε κάποια laptop (μάλλον παλαιότερα), υπάρχει μια "συστάδα" καλωδίων που φεύγει από το jack, και κουμπώνει με 8πινη (αν δεν κάνω λάθος, γιατί μπορεί να είναι 6πινη) φύσα στην μητρική.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Σε ρώτησα για να δω αν μπορεί να έχουν πειραχτεί τα καλωδιάκια που πάνε από το jack στην μητρική, ή και η φύσα που κουμπώνει στην μητρική.

.Πάντως το ξεκίνησε με το που έβγαλα την μπαταρία,ηταν στα τελειώματα της και την πέταξα.

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Σε κάποια laptop (μάλλον παλαιότερα), υπάρχει μια "συστάδα" καλωδίων που φεύγει από το jack, και κουμπώνει με 8πινη (αν δεν κάνω λάθος) φύσα στην μητρική.

 

20231112_183055.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MGs είπε

Πάντως το ξεκίνησε με το που έβγαλα την μπαταρία,ηταν στα τελειώματα της και την πέταξα.

 

Έχω μπερδευτεί. Είσαι τεχνικός υπολογιστών; Οι περισσότεροι απλοί χρήστες δε θα σκεπτόντουσαν ποτέ να το κάνουν αυτό. Εσένα τι σε πείραξε αν "ήταν στα τελειώματά της"; Και γιατί να την αφαιρέσεις (και πετάξεις) αν δεν είχες ήδη προμηθευτεί μία καινούργια;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην είναι κάνα Power button χαλασμένο;

Μανίκι να ανοίξεις το dell..... όσο πάνε κάνουν τα λαπτοπ πιο ηλίθια.

Άντε να βγάλεις όλη την πλαστικουρα για να εχεις πρόσβαση σε μπαταρια, hard drive ...μνήμες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα όρεξη σημερα να ασχοληθώ λίγο με την μουσική και η συγχρονη τεχνολογία που μας παρέχει μεγάλες ευκολίες με κατάντησε πάλι με ένα κατσαβίδη στο χέρι.Μπορεί να μην γίνω γνωστός μέσο της μουσικής μου,αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνω ηλεκτρονικός.

Μόλις τώρα, trolley είπε

Έχω μπερδευτεί. Είσαι τεχνικός υπολογιστών; Οι περισσότεροι απλοί χρήστες δε θα σκεπτόντουσαν ποτέ να το κάνουν αυτό. Εσένα τι σε πείραξε αν "ήταν στα τελειώματά της"; Και γιατί να την αφαιρέσεις (και πετάξεις) αν δεν είχες ήδη προμηθευτεί μία καινούργια;

Δεν είμαι απλος χρήστης αλλά ουτε τεχνικός.Καθε 6 μήνες το καθαρίζω απο την σκόνη μέσα.Βρηκα σημείο που είχε ξεκινήσει να φουσκώνει η μπαταρία,γι αυτό εφαγε σουτ.Εφ όσον λειτουργουσε για 2 μερες χωρίς καινούργια είπα να την παραγγείλω αργοτερα,το λάπτοπ δεν εχει κουνησει απο την θέση του 1 χρόνο τώρα και τροφοδοτείται παντα με τον φορτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μανίκι να ανοίξεις το dell..... όσο πάνε κάνουν τα λαπτοπ πιο ηλίθια.

Άντε να βγάλεις όλη την πλαστικουρα για να εχεις πρόσβαση σε μπαταρια, hard drive ...μνήμες.

 

 

Συνηθως τα latitude και τα precision είναι πολύ ευκολο να τα συντηρήσεις (μπορεί να έχω μείνει πισω και να εχει κανει αλλαγές η Dell), μερικες βιδουλες, ολο το πισω καπακι και εχεις προσβαση σε ότι θα ήθελες να έχεις ως απλός ή power user.

 

Μεχρι και πριν απο μερικά χρόνια και τα φθηνα Inspiron έτσι ήταν. Τα καινουρια όχι δυστυχώς (το 2019 και το 2022 πήρα για φιλους).

 

XPS και Vostro, εγω τουλάχιστον με τίποτα μόνο και μόνο για τους λογους που προανέφερες...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MGs είπε

Βρηκα σημείο που είχε ξεκινήσει να φουσκώνει η μπαταρία,γι αυτό εφαγε σουτ.Εφ όσον λειτουργουσε για 2 μερες χωρίς καινούργια είπα να την παραγγείλω αργοτερα,το λάπτοπ δεν εχει κουνησει απο την θέση του 1 χρόνο τώρα και τροφοδοτείται παντα με τον φορτιστη.

 

Να σου πω.

Αν όσο είχες επάνω τον φορτιστή, ήταν και η μπαταρία μέσα, μπορεί όταν δεν έπαιρνε ρεύμα από τον φορτιστή, να έπαιρνε από την μπαταρία, γι' αυτό να μην το καταλάβαινες ότι υπάρχει πρόβλημα.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Freedom είπε

 

 μερικες βιδουλες, ολο το πισω καπακι και εχεις προσβαση σε ότι θα ήθελες

Ναι....αλλά με κινήσεις αρχαιολόγου.....μην σπάσει.... (πολυ ευκολο ειδικά τα κλιπς)

Και τα laptop πριν 20 χρόνια είχαν διαφορετικό compartment για κάθε υλικό που ηθελες να έχεις πρόσβαση ...και πολυ πιο στιβαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου