Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ibanez s470


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τιποτα φενεται να εχει σπασει ή ραγισει....παρ'ολα αυτα νομιζω οτι κατι εκανα και το εφτιαξα.......περασα χορδες και δεν κανει τριξιμο......αντε τωρα σεταπ παλι απο την αρχη.....

αν εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο μπορει να μας πει τι εφταιγε ?

 

Πολλές φορές αν τα saddles δεν είναι βιδωμένα καλά παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο .

 

Αυτά τα είχες σφίξει όπως έκανες με τις υπόλοιπες βίδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα saddles εχουν 2 μερη open/close δεν γινεται να μην τα εχω σφιξει καλα γιατι αλλιως θα εβγαινε η χορδη

 

και παλι ομως το buzzzzz που ακουγοταν μετα απο λιγο μου το ξαναεκανε......ουφφφ θα σκασω......τι μπορει να φταιει ρε γαμωτο ? (εκτως οτι της εφυγε η ουγια απο το πεσιμο)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα saddles εχουν 2 μερη open/close δεν γινεται να μην τα εχω σφιξει καλα γιατι αλλιως θα εβγαινε η χορδη

 

και παλι ομως το buzzzzz που ακουγοταν μετα απο λιγο μου το ξαναεκανε......ουφφφ θα σκασω......τι μπορει να φταιει ρε γ***το ? (εκτως οτι της εφυγε η ουγια απο το πεσιμο)

 

Εννοούσα τις βίδες που ρυθμίζουν τις αρμονικές , που στην ουσία κρατάνε τα saddles κάτω

στο plate του floyd . Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα το έλυσα με αυτόν τον τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα τις βίδες που ρυθμίζουν τις αρμονικές , που στην ουσία κρατάνε τα saddles κάτω

στο plate του floyd . Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα το έλυσα με αυτόν τον τρόπο .

ααααα......ομολογουμενως δεν το κοιταξα αυτο καθολου θα το κοιταξω........μακαρι φιλε μου να ειναι αυτο.....ή να ειναι εκει τουλαχιστον το προβλημα....

 

ομως με ξενιζει κατι......το κανει σε ΟΛΕΣ τις χορδες.....μηπως εχεις και τιποτα αλλο στο νου σου που να μπορει να φταιει ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο μπορει να μας πει τι εφταιγε ?

Που έπεσε φταίει μάλλον αλλά ίσως είναι ανάδρομος ο Ερμής... Πήγαινε στον Τρίμη ή στον Jimmy που συνεργάζεται και δες τι και πως... Και πάρε strap locks!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που έπεσε φταίει μάλλον αλλά ίσως είναι ανάδρομος ο Ερμής... Πήγαινε στον Τρίμη ή στον Jimmy που συνεργάζεται και δες τι και πως... Και πάρε strap locks!

ο τριμης μου πεφτει λιγο μακρια (400 χιλιομετρα) απο τον jimmy εχω κακες εμπειριες με τις κιθαρες μου και τον αποφευγω......

λογω του οτι ειμαι μακρια απο καποιον "ειδικο" προσπαθω οτι μπορω να το κανω και να το φτιαχνω μονος μου, γι'αυτο ζηταω βοηθεια απο εδω μεσα.....αμα ηταν κατι που ηξερα τι παιζει δεν θα ποσταρα

 

και για σκεψου οτι ειχα strap locks και μου ειχαν σπασει πριν 4 μερες και δεν πηγα να παρω αλλα......οντως ειναι αναδρομος ο Ερμης ή παιζεις με τον πονο μου ρε ?? :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις lock το floyd (με σφήνα) και δες αν συνεχίζει να τρίζει... Αν ΝΑΙ τότε είναι στα rails ή στο nut το θέμα! Αν ΟΧΙ τότε παίζει με τα point ή με ελατήρια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις lock το floyd (με σφήνα) και δες αν συνεχίζει να τρίζει... Αν ΝΑΙ τότε είναι στα rails ή στο nut το θέμα! Αν ΟΧΙ τότε παίζει με τα point ή με ελατήρια...

πωωωω αυτο δεν το ειχα σκεφτει.....μπραβο ρε popmaster ;D θα το δοκιμασω......

 

γιατι να ειναι στο nut το προβλημα ? αφου απο το floyd τριζει..... ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωωω αυτο δεν το ειχα σκεφτει.....μπραβο ρε popmaster ;D θα το δοκιμασω......

 

γιατι να ειναι στο nut το προβλημα ? αφου απο το floyd τριζει..... ??? ???

Γράψε λάθος για το nut τότε... Νόμιζα ότι άκουγες απλώς ένα τρίξιμο και σκέφτηκα μήπως ήταν τα παξιμαδάκια του lock στο nut... Μήπως ξέσφιξαν και έτριζε η χορδή...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τριμης μου πεφτει λιγο μακρια (400 χιλιομετρα) απο τον jimmy εχω κακες εμπειριες με τις κιθαρες μου και τον αποφευγω......

λογω του οτι ειμαι μακρια απο καποιον "ειδικο" προσπαθω οτι μπορω να το κανω και να το φτιαχνω μονος μου, γι'αυτο ζηταω βοηθεια απο εδω μεσα.....αμα ηταν κατι που ηξερα τι παιζει δεν θα ποσταρα

 

και για σκεψου οτι ειχα strap locks και μου ειχαν σπασει πριν 4 μερες και δεν πηγα να παρω αλλα......οντως ειναι αναδρομος ο Ερμης ή παιζεις με τον πονο μου ρε ?? :P

 

Σου τρίζει στις ανοιχτές ή όταν πατάς κάποια τάστα ? Πολλές φορές από πτώσεις χαντακώνονται  τάστα και ''μπαζάρουν'' σε μερικά σημεία ή σκαλώνουν στα σηκώματα οι χορδές αφού και αυτές τσαλακώνονται πολλές φορές από την πτώση . Τσέκαρε επίσης και το action μήπως το μπράτσο έχει γυρίσει ανάποδα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου