Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και λιγο καιρο ψαχνω να βρω εναν καλο ενισχυτη τοσο για προβα αλλα και για ηχογραφηση στο σπιτι. Επειδη δεν ειμαι και πολυ ενημερωμενος στο θεμα των ενισχυτων (επαιζα και ηχογραφουσα μεσω της καρτας ηχου), θα ηθελα να μου προτεινετε καπους καλους ενισχυτες για να ακουσω.

 

Παιζω κυριως metal και hard rock, αλλα θα ηθελα να αγορασω εναν ενισχυτη που να εχει δυνατοτητα να παιξει και αλλου ειδους μουσικη (πιο ελαφρια rock η και πιο βαρια metal).

 

Δεν με ενδιεφοερε τοσο πολυ ο ενισχυτης που επαιζα (της προβας ηταν ο combo που πηρα μαζι με την κιθαρα μου και του studio που προβαρουμε ηταν ειτε marshall η καποιες φορες ENGL) επειδη στηριζομουν στην πεταλιερα μου, αλλα θελω τωρα να χτισω τον ηχο μου πανω σε καποιο καλο ενισχυτη.

 

Σκοπευω να διαθεσω γυρω στα 600 με 700 ευρω, ισως και περισσοτερα αν ο ενισχυτης αξιζει.

 

Αν εχετε να μου προτεινετε κατι (ειτε combo ειτε head+καμπινα), ειμαι ολος αυτια.

 

Υ.Γ. Ειναι το πρωτο ποστ που ανεβαζω οποτε καλως σας βρηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον.

 

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τα (πολλά) σχετικά threads. Βρίσκονται ακριβώς απο κάτω, σε αυτή τη σελίδα. Αν δεν βρεις άκρη τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια. Με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω πρωτα τον Blackstar HT40 (ο ηχος του ειναι πιο κοντα σε αυτο που ψαχνω, χωρια που εχω κ πεταλι Distortion της ιδιας εταιριας). Για τον Peavey πρεπει να ψαξω λιγο περισσοτερο, μιας και δεν ξερω καποιον που να διαθετει.

 

btw, αν περιμενα λιγο ακομα θα αξιζε να ψαξω τον blackstar ht 60 stage? η μηπως θα ηταν πολυ δυνατος για "οικιακη χρηση";γιατι η διαφορα ειναι στα 200 ευρω

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_60_venue_combo.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕ Τοτε και αφου εχεις βρωμοπεταλο και Blackstar κιολας(και υποθετοντας οτι θες ''οχι παιζουμε- γκραγκα γκραγκα'' ηχο...) γιατι δεν παιρνεις τον ενισχυτη που θα σου αρεσουν πιο πολυ τα καθαρα του ???

Σου δειχνω δυο-τρεις που πιστευω οτι εχουν πολυ ωραια καθαρα...

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm

και μολις τωρα τον ειδα( δεν ειναι τοσο καθαρος αλλα εχει built-in tubescreamer και τον εχω ακουσει κιολας οποτε με βρωμιες δεν θα εχεις προβλημα...

http://www.thomann.de/gr/ibanez_tsa15_combo.htm

[glow=cyan,2,300]EDIT[/glow]: την κεφαλη ειχα ακουσει τελικα...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ψαξω τον blackstar ht 60 stage? η μηπως θα ηταν πολυ δυνατος για "οικιακη χρηση";

 

οποιοσδήποτε λαμπάτος άνω των 5 βατ είναι πολύ δυνατός για σπίτι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα λεφτά (με τόσα λεφτά παίρνεις μεταχειρισμένο Series one) για ένα ακόμα κανάλι με shared EQ και γενικά με μικρές διαφορές (εκτός από τα 2 ηχεία) από τον 40άρη. Τα βατ μη σε νοιάζουν στον ενισχυτη που θα πάρεις, πρώτα να κοιτάς τις δυνατότητες που σου παρέχει και να εστιάσεις στον ήχο του. Η ένταση χαμηλώνει με το κουμπί Volume.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα λεφτά (με τόσα λεφτά παίρνεις μεταχειρισμένο Series one) για ένα ακόμα κανάλι με shared EQ και γενικά με μικρές διαφορές (εκτός από τα 2 ηχεία) από τον 40άρη. Τα βατ μη σε νοιάζουν στον ενισχυτη που θα πάρεις, πρώτα να κοιτάς τις δυνατότητες που σου παρέχει και να εστιάσεις στον ήχο του. Η ένταση χαμηλώνει με το κουμπί Volume.

 

+1 . Εγώ πάντως που έχω τον 20αρη Blackstar, σε διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ δυνατός  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕ Τοτε και αφου εχεις βρωμοπεταλο και Blackstar κιολας(και υποθετοντας οτι θες ''οχι παιζουμε- γκραγκα γκραγκα'' ηχο...) γιατι δεν παιρνεις τον ενισχυτη που θα σου αρεσουν πιο πολυ τα καθαρα του ???

Βασικα ψαχνω εναν ενισχυτη για καθαρα, μιας και θελω να φτιαξω εναν καλο καθαρο ηχο(θελω στο μελλον να αγορασω και καποιο πεταλι reverb και delay για να το πετυχω αυτο).

Και απο οσο καταλαβα, δεν χρειαζεται να διαθεσω 700 και 800 ευρω για καποιον ενισχυτη για το σπιτι. Απλα αυτο που ειδα στους μεγαλυτερους ενισχυτες ειναι το πληθος των καναλιων (με ενδιαφερει να εχει 3 καναλια, εχετε τιποτα υποψη; :-\).

Θα ακουσω καποιους απο τους ενισχυτες που προτεινατε οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Ευχαριστω για τη  βοηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου