Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση switches και "αλλαγή" ηλεκτρονικών σε μπάσο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά... Θέλω μία βοήθεια/πληροφορία... Έχω το παρακάτω μπάσο:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0135762306

Όπως βλέπεται είναι με active pre/eq (καλούτσικα αν και έχω ακούσει καλύτερα)... Θέλω να το πειράξω λίγο και σκέφτομαι να βάλω 3 switch... Ένα που να το κάνει από active (πάνω θέση) σε passive (μεσαία θέση) και killswitch (Κάτω θέση)... Επίσης θέλω άλλον έναν που να κάνει τον Jazz μαγνήτη του bridge σε parallel (είχα ακούσει το αντίστοιχο σε ένα Jazz bass του Audiokosta και ΠΟΛΥ με άρεσε) και έναν τρίτο διακόπτη που να μου δίνει ένα σχετικό boost όταν το θέλω... Α και κάτι τελευταίο... Γίνεται να το κάνω από 9V σε 18V? Έχω διαβάσει πως με 18V είναι πιο ανοιχτός ο ήχος - όντως σε 2 μπάσα που είχα (Ibanez BTB και Peavey Cirrus) που είχαν 18V ήταν - αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και σε αυτό το pre... Τελευταίο (αλλά πολύ σημαντικό): γνωρίζεται πόσο περίπου θα πάει το κόστος?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά... Θέλω μία βοήθεια/πληροφορία... Έχω το παρακάτω μπάσο:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0135762306

Όπως βλέπεται είναι με active pre/eq (καλούτσικα αν και έχω ακούσει καλύτερα)... Θέλω να το πειράξω λίγο και σκέφτομαι να βάλω 3 switch... Ένα που να το κάνει από active (πάνω θέση) σε passive (μεσαία θέση)

δεν ξερω αν γινεται αυτο που ζητας.....δεν γνωριζω προσωπικα

και killswitch (Κάτω θέση)

δλδ οταν το εχεις στην κατω θεση να μην ακουγεται τιποτα ? ή να μπορεις να το κανεις πανω κατω για να κανεις το "killswitch" ?

και έναν τρίτο διακόπτη που να μου δίνει ένα σχετικό boost όταν το θέλω...

??? ??? ??? τι ειδους boost ? κατι τετοιο ας πουμε ?http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm ??

Α και κάτι τελευταίο... Γίνεται να το κάνω από 9V σε 18V? Έχω διαβάσει πως με 18V είναι πιο ανοιχτός ο ήχος - όντως σε 2 μπάσα που είχα (Ibanez BTB και Peavey Cirrus) που είχαν 18V ήταν - αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και σε αυτό το pre...

τα 18V σε σχεση με τα 9V ειναι οτι εχει παραπανω headroom

στο ΒΤΒ 5 ενος φιλου το εχουμε κανει και ειχε οντως (για αυτα που παιζει) καλυτερο ηχο

θα πρεπει να ψαξεις να δεις μηπως το εχει κανει και κανας αλλος στο συγκεκριμενο κυκλωμα

Τελευταίο (αλλά πολύ σημαντικό): γνωρίζεται πόσο περίπου θα πάει το κόστος?

δοδεμενου οτι "μπορουν" να γινουν ολα αυτα που ζητας - εσυ ποσο θα το κοστολογουσες ?  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O espresso θα βγαίνει από το truss rod ή από το jack plate ?

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχεις στην κατω θεση να μην ακουγεται τιποτα ?

Ακριβώς αυτό... Ώστε να είτε να κάνω Mute είτε να μπορώ να αφήνω πάνω το καλώδιο χωρίς να μου τρώει μπαταρία...

 

θα πρεπει να ψαξεις να δεις μηπως το εχει κανει και κανας αλλος στο συγκεκριμενο κυκλωμα

Για αυτό ρώτησα στο Noiz και δεν πήγα κατευθείαν να το κάνω ;)

 

τι ειδους boost ? κατι τετοιο ας πουμε ?http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

Λογικά αυτό μου κάνει... Αυτό που θέλω από το booster είναι όταν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ κάποια παραπάνω db ή παρουσία στο κομμάτι να τα έχω πάνω στο μπάσο... Όπως θα λειτουργούσα δηλαδή ένα πετάλι booster...

 

O espresso θα βγαίνει από το truss rod ή από το jack plate ?

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον από το truss rod γιατί στο jack plate θα έχω το καλώδιο... ;D

Το πρόβλημα είναι αν θα ψήνει τοστ... 8)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι αν θα ψήνει τοστ... 8)

Αυτό το κάνει ο amp. Τα μπερδεύεις.

 

Όλα που προανέφερες γίνονται.

Αλλά θέλει πολύ ψιλοδουλειά, γνώση και χώρο στο cavity.... :)

Και είδικά με το dlx pj που γίνεται ένας ψιλοχαμούλης ήδη.

 

Το δε passive λογικά δεν πρέπει να σου τρώει μπαταρία.

Το kill τι το θες;

Με όλα αυτά τα κουμπάκια δεν θα χεις χρόνο να παίζεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό... Ώστε να είτε να κάνω Mute είτε να μπορώ να αφήνω πάνω το καλώδιο χωρίς να μου τρώει μπαταρία...

αυτο γινεται ανετα και μπορεις να το κανεις και μονος σου αν πιανει λιγο το χερι σου απο κολλητιρι

Λογικά αυτό μου κάνει... Αυτό που θέλω από το booster είναι όταν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ κάποια παραπάνω db ή παρουσία στο κομμάτι να τα έχω πάνω στο μπάσο... Όπως θα λειτουργούσα δηλαδή ένα πετάλι booster...

θες να σου πω το προβλημα που θα αντιμετωπισεις με αυτο το μαραφετι ?δεν μπορεις να το ελλεγξεις - εχεις μπαμ +20bd στο οργανο σου....αν παιζεις μονος σου δεν θα εχεις προβλημα - αν ομως παιζεις και με αλλους ή ο ηχοληπτης σας εχει σεταρει σε συγκεκριμενες εντασεις και του τα χωσεις με αυτο το πραμα θα φριξει το σκυλι....(μου εχει τυχει γιατι και ο williamsats ειχε ή εχει βαλει ενα τετοιο και πηρα την ιδεα να το βαλω και εγω και σε λαιβ μονο που δεν εφαγα ντοματες μολις το ανοιξα)

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον από το truss rod γιατί στο jack plate θα έχω το καλώδιο... ;D

Το πρόβλημα είναι αν θα ψήνει τοστ... 8)

αμα λιωσει το τυρι πανω στην γεφυρα........κλαφτα χαραλαμπε - θα χασεις Hz

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kill τι το θες;

Το kill είναι πολυτέλεια... Κι αν δεν γίνεται δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ...

 

Αλλά θέλει πολύ ψιλοδουλειά, γνώση και χώρο στο cavity.... :)

Δεν θα την κάνω εγώ... Ο τεχνικός θα την κάνει! ;D Από χώρο στο cavity όσο θες! Το router να'ναι καλά!

 

Με όλα αυτά τα κουμπάκια δεν θα χεις χρόνο να παίζεις.

Αν εξαιρέσεις τα 2 κουμπάκια (το boost και το parallel/series) τα υπόλοιπα δεν τα πειράζω... Δηλαδή το boost σε κάποια σημεία σε συγκεκριμένα τραγούδια που θα ήταν σα να πατάω πετάλι και το p/s σε συγκεκριμένα κομμάτια! Απλά θέλω ένα μπάσο που να μπορώ να το κουβαλάω παντού και να μου προσφέρει τα πάντα χωρίς να πρέπει να κουβαλάω διαφορερικά μπάσα ανάλογα το τι θέλω να βγάλω... :-\ Τι να σου πω... Δοκιμές κάνω και βλέπουμε...

 

αυτο γινεται ανετα και μπορεις να το κανεις και μονος σου αν πιανει λιγο το χερι σου απο κολλητιριθες να σου πω το προβλημα που θα αντιμετωπισεις με αυτο το μαραφετι ?δεν μπορεις να το ελλεγξεις - εχεις μπαμ +20bd στο οργανο σου....

Εγώ θα ήθελα κάτι που να δίνει 1-3 db  :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

 

δες εδω εχει ,αν και δεν κτλβα,μπορει να εχει αυτο που ψαχνεις

 

 

???Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί μου το έστειλες αυτό... :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου