Προς το περιεχόμενο

Μonitor vs καλοριφερ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενα απο τα μονιτορ ηχεια μου, βρισκετε ακριβςω διπλα στο καλοριφερ. αποσταση μικροτερη απο 5cm... δεν εχω ανο-ιξει ακομα καλοριφερ γιατι φοβαμαι μην μου παθουν τπτ αλλα σιγα σιγα αρχιζω να μιν μπορω να δουλεψω με 3 μπλουζες, 2 φουτερ, 5 μπουφαν, 2 σκουφουσ, 4 κασκολ και γαντια... Θα δημιουργηθει μεγαλο προβλημα στα ηχεια αμα αρχισω να ανοιγω το καλοριφερ? η μπορω να το ανοιγω αφοβα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φαντάζομαι θα αναφέρεται και στο manual ότι πρέπει να αποφεύγεται η τοποθέτηση κοντά σε πηγές θερμότητας.

Γενικά -όπως πιθανότατα γνωρίζεις- δεν ενδείκνυται η τοποθέτηση των  μονιτορ ούτε κοντά σε τοίχο /γωνία κλπ όχι για θερμικούς αλλά για ακουστικούς λόγους.

 

Στη θέση σου πρώτα θα έψαχνα να βρω εναλλακτικό τρόπο τοποθέτησης και μετά θα προσπαθούσα να προστατέψω το monitor παρεμβάλλοντας κάτι μονωτικό - όχι σε επαφή - έστω ένα κομμάτι ξύλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, λογο χωρου, ειμαι αναγκασμενος να εχω τα μονιτορ κοντα σε τοιχο.... Τα διαβασα αυτα στο manual για θερμοτητα κτλ, αλλα ρωτησα για καποια εναλακτικη. αμα μονοσω το καλοριφερ σε εκεινο το σημειο με ενα κομματι ξυλο, και ισως και καποιο φελιζολ απο πανω, πιστευεισ πωσ θα συνεχισει να υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν νομίζω να υπάρχει "σωστή" λύση.

Προσωπικά θα έβαζα ένα κομμάτι ξύλο ανάμεσα στα 2 χωρίς να ακουμπάει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.

Από πάνω δεν πρέπει να σκεπάσεις το καλοριφερ.

Το αποτέλεσμα θα δείξει.

 

Ασφαλώς και δεν πρέπει να το θερμαίνεις το μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ τα μονιτορ μου διπλα σε καλοριφερ. Δεν ειχα ποτε προβλημα καθως δουλευω παντα με διαλλειματα και κλεινω τα μονιτορ οταν δεν δουλευω. Εξαρταται φυσικα ποσο δυνατα εχεις το καλοριφερ, αλλα γενικά δεν θα ελεγα οτι υπαρχει προβλημα, δουλευε με ρεγουλα και μην εχεις τα καλοριφερ στο τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δουλευε με ρεγουλα? τα μονιτορ δεν εχουν φτιαχτει για να δουλευουμε και να ειναι συνεχεια σε χρηση? επισης, μου εχουν πει πως δεν κανει να τα ανοιγοκλεινεις συνεχεια, καλλητερα να τα αφινεις μονιμα ανοιχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά -όπως πιθανότατα γνωρίζεις- δεν ενδείκνυται η τοποθέτηση των  μονιτορ ούτε κοντά σε τοίχο /γωνία κλπ όχι για θερμικούς αλλά για ακουστικούς λόγους.

 

Καλο θα ειναι παντα να αποφευγονται οι τοιχοι και οι γωνιες γενικοτερα αλλα αν το monitor εχει τους εξαγωγεις αερα στο μπροστινο μερος δεν υπαρχει προβλημα να υπαρχει τοιχος απο πισω. Στο πλαι ειναι διαφορετικο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κλείσεις και το συγκεκριμένο σώμα από την στρόφιγγά του με την προϋπόθεση βέβαια πως υπάρχει και άλλο στο ίδιο δωμάτιοί ή τουλάχιστον στο διπλανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι αποληξεις των Monitor's σου ειναι μπροστα,εγω θα σου προτεινα να  το ντυσεις/περιβαλεις με ενα γαλαζιο σκληρο μονωτικο υλικο που μοιαζει με το "φελιζολ"- ειναι σκληρο σε μαζα να καταλαβεις,το χρισημοποιουν στις νεοχτιστες οικοδομες για ηχο/θερμομονωτικο#ντυσε το  με ενα κοματι υφασμα ωστε να μην φαινεται ασχημα και πιστευω θα απομονωσει αρκετα την θερμοκρασια του Monitor απο το σωμα.Φιλος,ΠΟΤΕ μην αφηνεις τα monitor  στην θεση On,ιδιως αν ειναι Active.Ας ξεκουραζονται και αυτα,κριμα ειναι  :P  :D ;) ;D :o 8)

we speak alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου