Προς το περιεχόμενο

Περι σωστής τεχνικής αριστερού χεριού


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την άποψή μου τα παντός τύπου βίντεο που ανεβαίνουν σε τέτοια θέματα απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ότι οι κανόνες είναι φτιαγμένοι για να καταρρίπτονται.  ;D

 

Αυτό όμως δε μειώνει την αξία των κανόνων οι οποίοι είναι συστήματα μελετημένα έτσι ώστε να διευκολύνουν το μέσο όρο.

 

Αν κάποιος καταφέρει και τους σπάσει, όχι για φιγούρα αλλά γιατί πραγματικά έτσι μπορεί καλύτερα, με γεια του με χαρά του. Το ότι είναι παιχταράς που παίζει ανορθόδοξα όμως δε σημαίνει ότι ο κανόνας δεν ισχύει.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσένα ποιός στο είπε? Γιατί εγώ άλλα λέω. Τώρα το έγραψα ρε φίλος, πάνω είναι δες το: κάποια πράγματα έιναι πιο έυκολα με τον έναν τρόπο κάποια είναι πιο εύκολα με τον άλλο. Απίστευτο πως και σε αυτό βγαίνουν κόμπλεξ με το παραμικρό! Τελικά οι κιθαρίστες είμαστε περίεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή για μένα το θέμα ξεκίνησε απο τον αντίχειρα

ας τον απολαύσουμε την ώρα που κρατάει μόνιμα το μπράτσο

αγκαλιά...( ακόμα και σε αυτό ήταν ερωτικός κιθαρίστας!!!  ;D)

 

Πως να μην το κρατάει συνεχώς αγκαλιά,όταν η συγκεκριμένη κιθάρα ήταν η προσωπική του θρύλου που ακούει στο όνομα Peter Green...  8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου τα παντός τύπου βίντεο που ανεβαίνουν σε τέτοια θέματα απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ότι οι κανόνες είναι φτιαγμένοι για να καταρρίπτονται.  ;D

 

Αυτό όμως δε μειώνει την αξία των κανόνων οι οποίοι είναι συστήματα μελετημένα έτσι ώστε να διευκολύνουν το μέσο όρο.

 

Αν κάποιος καταφέρει και τους σπάσει, όχι για φιγούρα αλλά γιατί πραγματικά έτσι μπορεί καλύτερα, με γεια του με χαρά του. Το ότι είναι παιχταράς που παίζει ανορθόδοξα όμως δε σημαίνει ότι ο κανόνας δεν ισχύει.

 

 

 

Εγω απλα πιστευω οτι δν ειναι κανονας.... Δεν υπαρχει μονο ενας τροπος τεχνικης στην κιθαρα αλλα πολλοι... Ενας ειναι με τον αντιχειρα απο πισω ενας αλλος απο πανω... Οπως κ στην πενα υπαρχουν πολλοι τροποι....sweep... economy picking... alternate... chicken.... finterstyle.... serub picking (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται... που γινεται η κινηση απο τα δαχτυλα κ οχι απο τον καρπο...) μεχρι κ το να παιζεις απο τον αγκωνα τεχνικη ειναι που για πολλους δουλευει.... κανενας δν μπορει να πει οτι μια απο αυτες μονο ειναι σωστη κ ολες οι αλλες λαθος

 

 

Εσένα ποιός στο είπε? Γιατί εγώ άλλα λέω. Τώρα το έγραψα ρε φίλος, πάνω είναι δες το: κάποια πράγματα έιναι πιο έυκολα με τον έναν τρόπο κάποια είναι πιο εύκολα με τον άλλο. Απίστευτο πως και σε αυτό βγαίνουν κόμπλεξ με το παραμικρό! Τελικά οι κιθαρίστες είμαστε περίεργοι.

 

Κανενας δν μου το ειπε αλλα εγω δν ειμαι αυτος π ειπε οτι πρεπει ντε κ καλα να το μαθεις με τον ταδε τροπο γιατι αυτο ειναι το σωστο.... Δεν ειναι κομπλεξ το να λεω οτι αυτο π ειπες δν ισχυει.... ειδικα οταν αποδεικνειεται τοσο περιτρανα... Αν δεις κιθαριστες θα δεις οτι οι περισσοτεροι παιζουν κ με τους δυο τροπους η κ μονο με τον αντιχειρα απο πανω κ αναλογικα ειναι πολυ πιο λιγοι αυτοι που παιζουν μονο με τον αντιχειρα απο πισω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου τα παντός τύπου βίντεο που ανεβαίνουν σε τέτοια θέματα απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ότι οι κανόνες είναι φτιαγμένοι για να καταρρίπτονται.  ;D

 

Ποιος είναι ο κανόνας ρε συ JJ και γιατί είναι κανόνας; Επειδή κάποιος αποφάσισε έτσι; Και ποιος είναι αυτός που θέσπισε αυτόν τον κανόνα; Σίγουρα όχι οι παραπάνω. Οι οποίοι τέλος πάντων έχουν θέσει και τα standards. Τώρα αν κάποιο clinic boy αποφάσισε ότι αυτός είναι ο κανόνας, σόρρυ αλλά εμένα και δεν με βολεύει και στην τελική αν πρέπει να μιμηθώ κάποιον για να παίξω τα γκάζια θα πάω σε αυτούς που ξέρω και εμπιστεύομαι...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βάλω και τον Voldemort και φτάνει.

(Αυτός μάλιστα σε κάποιες φάσεις μπορεί να παίξει και διχορδίες άνετα με τον αντίχειρα... :D )

 

 

;)

 

Οπως ειδες ο Satch για fast lines παει το aντιχειρα απο πισω και  καβαλαει για bend και vibrato αλλα anyway..ο καθενας μπορει να πιστευει αυτο που θελει....το οτι δεν υπαρχουν ομως πολλοι -ηλεκτρικοι -κιθαριστες με καλη τεχνικη σε σχεση με αλλα οργανα ειναι ακριβως αυτος(η ελλειψη structured συγκεκριμενου πλανου για εκμαθηση)....βαλε και μετα video με τον...Steve Morse..δεν αλλαζει κατι.Βλεπε τα πιτσιρικια με σωστη αγωγη πχ σε κλασσικη κιθαρα η πιανο..να σκιζουν κομματακια που δεν μπορει ο μεσος μπουνταλας ροκας ουτε να κοιταξει στα ματια και εσυ ψαχνε να βρεις τον ενα η τον..δεινα guitar hero που το κανει διαφορετικα.Τα volumes και οι ποσοτητες μιλανε απο μονα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έψαξα και πολύ. Τρια παραδείγμα σκέφτηκα και μου "βγήκαν".

 

Ίσως, θα έπρεπε όμως αντί να βλέπεις τα πράγματα τόσο δογματικά να σκεφτείς γιατί αυτά τα παληκάρια παίζουν έτσι; Επειδή δεν ξέρουν, επειδή δεν έμαθαν ή για κάποιον άλλο λόγο...

 

Πάντως εμένα πραγματικά δεν με αφορά πώς παίζουν τα πιτσιρίκια και ας "σκίζουν" χίλια κομμάτια με χίλια χιλιόμετρα το λεπτό. Με αφορά πώς παίζουν οι τύποι στα παραπάνω βίντιοζ :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειδες ο Satch για fast lines παει το aντιχειρα απο πισω και  καβαλαει για bend και vibrato αλλα anyway..ο καθενας μπορει να πιστευει αυτο που θελει....το οτι δεν υπαρχουν ομως πολλοι -ηλεκτρικοι -κιθαριστες με καλη τεχνικη σε σχεση με αλλα οργανα ειναι ακριβως αυτος(η ελλειψη structured συγκεκριμενου πλανου για εκμαθηση)....βαλε και μετα video με τον...Steve Morse..δεν αλλαζει κατι.Βλεπε τα πιτσιρικια με σωστη αγωγη πχ σε κλασσικη κιθαρα η πιανο..να σκιζουν κομματακια που δεν μπορει ο μεσος μπουνταλας ροκας ουτε να κοιταξει στα ματια και εσυ ψαχνε να βρεις τον ενα η τον..δεινα guitar hero που το κανει διαφορετικα.Τα volumes και οι ποσοτητες μιλανε απο μονα τους.

Ακριβώς για αυτό όμως είναι και το μοναδικο όργανο που έχει εξελιχθεί τόσο πολύ (και μην μου αναφέρεις τα synths :P) γιατι ο καθένας κάνει με αυτό ότι του γουστάρει...

Σκέψου μόνο πόσοι διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης για ένα όργανο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο κανόνας ρε συ JJ και γιατί είναι κανόνας; Επειδή κάποιος αποφάσισε έτσι;

 

Ο κανόνας στο συγκεκριμένο θέμα είναι αυτός που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ. Στα διατονικά παιξίματα, ο αντίχειρας παράλληλα με το μπράτσο. Στα μπεντς και βιμπράτο, από πάνω.

 

Είναι δε κανόνας όχι γιατί τον αποφάσισε κάποιος καταχρηστικά αλλά διότι μετά από παρατήρηση προφανώς, έγινε φανερό ότι αυτή η τεχνική διευκολύνει το μέσο όρο και δημιουργεί την μικρότερη πίεση στο χέρι από ορθοπεδικής άποψης.

 

Αν πας σε δάσκαλο κιθάρας για να ξεκινήσεις από το μηδέν, αυτό είναι από τα πρώτα πράγματα που θα σου δείξει.

 

Ξαναλέω. Οι κανόνες υπάρχουν για να καταρρίπτονται. Όμως ο κάθε αρχάριος, είτε βρίσκεται στα πρώτα βήματα της ηλεκτρικής κιθάρας είτε της συγχρονισμένης κολύμβησης, χρειάζεται έναν μπούσουλα. Τον οποίο μετά μπορεί φυσικά να ξεφορτωθεί και να κάνει του κεφαλιού του, αφού έχει αποκτήσει την κατάλληλη άνεση με το αντικείμενό του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειδες ο Satch για fast lines παει το aντιχειρα απο πισω και  καβαλαει για bend και vibrato αλλα anyway..ο καθενας μπορει να πιστευει αυτο που θελει....το οτι δεν υπαρχουν ομως πολλοι -ηλεκτρικοι -κιθαριστες με καλη τεχνικη σε σχεση με αλλα οργανα ειναι ακριβως αυτος(η ελλειψη structured συγκεκριμενου πλανου για εκμαθηση)....βαλε και μετα video με τον...Steve Morse..δεν αλλαζει κατι.Βλεπε τα πιτσιρικια με σωστη αγωγη πχ σε κλασσικη κιθαρα η πιανο..να σκιζουν κομματακια που δεν μπορει ο μεσος μπουνταλας ροκας ουτε να κοιταξει στα ματια και εσυ ψαχνε να βρεις τον ενα η τον..δεινα guitar hero που το κανει διαφορετικα.Τα volumes και οι ποσοτητες μιλανε απο μονα τους.

 

Μόνο που ξεχνάς οτί η ηλεκτρική κιθάρα είναι ένα (σχετικά) καινούριο όργανο σε σχέση με το πιάνο ή την κλασσική κιθάρα και πολλές τεχνικές και είδη τώρα (με την έννοια μερικών μόνο χρόνων) διαμορφώνονται ή διαμορφώθηκαν...Και αυτό ακριβώς είναι το ωραίο και ενδιαφέρον του θέματος.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου