Προς το περιεχόμενο

TC Electronic Nova System vs Line6 M13 Stompbox Modeller


moitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα τρελό υπέρ είναι οτι δεν σου στενεύει καθόλου τον ήχο και ακόμη και με παλμογράφο που το έψαξα αν βάλεις τις σωστές ρυθμίσεις για το σήμα εισόδου, όταν βάζεις όλα τα εφέ BYPASS το Νόβα καταφέρνει να σου βγάλει το σήμα 99,9% σαν να έπαιζες καρφί στον ενισχυτή.

Mπορείς να το προσδιορίσεις λίγο αυτό? Τι μετρήσεις έκανες ακριβώς και υπό ποιες συνθήκες? Και ποιες ρυθμίσεις είναι αυτές?

 

 

2) είναι καραγκιόζηδες και απατεώνες διότι χρεώνουν 100-120 ευρώ ίδιο ακριβώς μηχάνημα στο καινούριο τους μοντέλο (LIMITED EDITION) σε κόκκινο απλά χρώμα και επειδή και καλά έχει 30 Presets από τον BUMBLEFOOT  και άλλα 30 άπό έναν παχουλό καράφλα ...

Για την ακρίβεια 80ε (δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης - τεσπα), αλλά (α) και πιο όμορφο είναι, (β) και έχει επίσης presets από τον Pete Thorn οπότε μπορεί κάποιος όντως να ήθελε φροντισμένα presets εξ αρχής κατευθείαν εκ του κουτιού, (γ) κανένας δεν υποχρεώνεται με πιστόλι στον κρόταφο να το αγοράσει. Μια κίνηση προώθησης και ανανέωσης του αγοραστικού ενδιαφέροντος του κοινού είναι - αν αποτύχει με γεια τους με χαρά τους... τώρα το αν χωλαίνει το support τους ας τους πει κάποιος "καραγκιόζηδες", αλλά από κει και πέρα ο χαρακτηρισμός είναι μάλλον υπερβολικός κι άνευ λόγου και αιτίας.

 

 

Πρόσφατα έβγαλαν και μια έκδοση του G-System, σε... μαύρο χρώμα  ::) με μοναδική διαφορά ένα input buffer που έφτιαξε ένας Ιταλός. I mean... seriously?  ::)
Τα ίδια που σημείωσα και πιο πάνω... Αφ'ενός είναι βελτιωμένο / μονταρισμένο με αλλαγή στον input buffer και σε μερικά άλλα στάδια. Το αν είναι όντως ηχητικά βελτιωμένο σε διακριτό βαθμό ή αν υπάρχει πολύς ντόρος για το τίποτα δεν μπορώ να το πω γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει δίπλα - δίπλα, όπως θα όφειλα για να εκφέρω γνώμη. Αφ'ετέρου κανείς δεν υποχρεώνεται να αγοράσει ένα modded μηχάνημα ή να ασχοληθεί με οποιαδήποτε κίνηση ανανέωσης του αγοραστικού ενδιαφέροντος αν κρίνει πως δεν τον αφορά προσωπικά.

 

 

φαντάσου πόσο ανεύθυνοι είναι τα 100 ευρω ξέρουν να τα βάζουν καπέλο από τα έξτρα πρεσέτ του Russell Gray (χοντρούλης καραφλός που είπα πριν  :) ) αλλά στο σάιτ μετά από τόσους μήνες που γράφουν το όνομα του λάθος με ένα L δεν ξέρουν να το διορθώσουν ...

Όντως. Aυτός που έκανε τέτοιο ολέθριο τυπογραφικό λάθος πρέπει να συνετιστεί πάραυτα με βασανιστήρια της Ιεράς Εξέτασης τη στιγμή που βλέπει την οικογένειά του να σιγοκαίγεται ζωντανή.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να το προσδιορίσεις λίγο αυτό? Τι μετρήσεις έκανες ακριβώς και υπό ποιες συνθήκες? Και ποιες ρυθμίσεις είναι αυτές?

 

Για την ακρίβεια 80ε (δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης - τεσπα), αλλά (α) και πιο όμορφο είναι, (β) και έχει επίσης presets από τον Pete Thorn οπότε μπορεί κάποιος όντως να ήθελε φροντισμένα presets εξ αρχής κατευθείαν εκ του κουτιού, (γ) κανένας δεν υποχρεώνεται με πιστόλι στον κρόταφο να το αγοράσει. Μια κίνηση προώθησης και ανανέωσης του αγοραστικού ενδιαφέροντος του κοινού είναι - αν αποτύχει με γεια τους με χαρά τους... τώρα το αν χωλαίνει το support τους ας τους πει κάποιος "καραγκιόζηδες", αλλά από κει και πέρα ο χαρακτηρισμός είναι μάλλον υπερβολικός κι άνευ λόγου και αιτίας.

 

Τα ίδια που σημείωσα και πιο πάνω... Αφ'ενός είναι βελτιωμένο / μονταρισμένο με αλλαγή στον input buffer και σε μερικά άλλα στάδια. Το αν είναι όντως ηχητικά βελτιωμένο σε διακριτό βαθμό ή αν υπάρχει πολύς ντόρος για το τίποτα δεν μπορώ να το πω γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει δίπλα - δίπλα, όπως θα όφειλα για να εκφέρω γνώμη. Αφ'ετέρου κανείς δεν υποχρεώνεται να αγοράσει ένα modded μηχάνημα ή να ασχοληθεί με οποιαδήποτε κίνηση ανανέωσης του αγοραστικού ενδιαφέροντος αν κρίνει πως δεν τον αφορά προσωπικά.

 

Όντως. Aυτός που έκανε τέτοιο ολέθριο τυπογραφικό λάθος πρέπει να συνετιστεί πάραυτα με βασανιστήρια της Ιεράς Εξέτασης τη στιγμή που βλέπει την οικογένειά του να σιγοκαίγεται ζωντανή.  ;D

 

θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα  μπορώ γιατί βλέπω αμφισβήτηση .. :)

 

Μέτρησα το σήμα εξόδου απο τις κιθάρες μου κατα την διάρκεια που χτυπάω δυνατά ένα ακόρντο. Βρήκα το μέσο όρο σε mV . Απο γενήτρια ακουστικού σήματος έβγαλα αντίστοιχης διαφορας δυναμικού mV ακουστικό σήμα από 440ΗΖ ΛΑ έως και 1ΚΗΖ που συνήθως χρησιμοποιείται για δοκιμές ηχητικές και επίσης δοκίμασα και ενδιαμέσες συχνότητες και στο τέλος και μπάσες. Σε ψηφιακό παλμογράφο παρατήρησα το σήμα εισόδου στο ένα κανάλι σε σύγκριση με το σήμα εξόδου στο δεύτερο κανάλι. Το σήμα έχει μια πολύ μικρή διαφορά φάσης στην έξοδο αλλά είναι αναλοίωτο και χωρίς παραμορφώσεις το ΝS όντως κάνει καλή δουλειά ...

 

Οι ρυθμίσεις είναι :

 

πατάμε το κουμπί LEVELS

 

Volume : 0 db

Input Gain : 11

Left out  :  0

Right out  : 0

Input  : Drive

Vol POs : PRE

Advance : ON

Boost Max  : 6 db (το βάζουμε όσο θέλουμε από 0 έως 10 δεν επηρεάζει)

Output Rng : 14 dbu

clock  :48 Khz

Dig Input : 0 db

Dither : Off

 

εναλλακτικά το ίδιο πράγμα είναι αν βάλουμε τα :

 

Input Gain : 2

 

Output Rng : 20 dbu

 

και αφήσουμε όλα τα άλλα όπως στην πρώτη επιλογή.

 

Αφού βάλουμε αυτές τις ρυθμίσεις όταν στην πεταλιέρα είναι όλα τα εφέ BYPASSED τότε το σήμα εισόδου είναι ίδιο με το σήμα εξόδου σαν να παίζουμε καρφί στον ενισχυτή.

 

Λόγω του ότι αφιέρωσα 2 μήνες σε μετρήσεις και ψηφιακές με όργανα αλλά και ακουστικές στην πράξη είμαι στην διαθεση οποιουδήποτε κατόχου ΝΣ να βοηθήσω και σε Presets διότι τα μαμήσια βασικά είναι άχρηστα τα περισσότερα.

 

 

οσον αφορά το όνομα στο σάιτ έχουν περάσει τόσοι μήνε αποκλείεται να μην το έχουν δεί ..αυτό που έχω να πώ είναι όχι να τιμωρηθούν αυτοί και οι οικογένειες τους απλά είναι στα Πα....ια  τους δεν τους νοιάζει όπως δεν τους νοιάζει να βάλουν κάποιον να βγάλει ένα Update στο  firmware που κολαγε 2 χρόνια μέχρι που έβγαλαν το κόκκινο μοντέλο και αξιώθηκαν να το αλλάξουν και να το διαθέσουν και στους παλιούς πελάτες ευτυχώς δωρεάν χαχαχαχαχα να σου πω την αλήθεια περίμενα να το χρεώσουν ακόμα και το λάθος τους ...

 

 

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου. Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και δεν το γνωρίζω: το firmware σε τι κολλούσε 2 χρόνια? Δηλαδή είχε ένα μεγάλο bug που παρέμενε αδιόρθωτο? Και μάλιστα για τέτοιο διάστημα? Τι bug ήταν?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου. Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και δεν το γνωρίζω: το firmware σε τι κολλούσε 2 χρόνια? Δηλαδή είχε ένα μεγάλο bug που παρέμενε αδιόρθωτο? Και μάλιστα για τέτοιο διάστημα? Τι bug ήταν?

 

Από ότι έχω διαβάσει από αλλους (σε εμένα δεν συνέβαινε αυτό έκανε FREEZE πολλές φορές ) ,εμένα κόλαγε μερικές φορές όταν ήθελα να κάνω reset , είχε ένα μπάγκ στο κουρδιστήρι που  ήθελε 2 φορές πάτημα για να επανέλθει, φτιάξανε το ενοχλητικό αναβόσβημα του ΤΑΠ το οποιο πλεον επιλέγεις αν το θες η το προτιμάς σβηστό , και σε κάποια εφέ τα οποία δεν χρησιμοποιώ πολύ αν θυμάμαι καλά είχε μπάγκ με το εξπρέσιον πετάλι, αν μπείς στο φόρουμ της Τι Σι θα τα διαβάσεις αναλυτικά δεν τα θυμάμαι να είμαι ειλικρινής πάντως το βασικό ήταν οτι κόλαγε ολόκληρο και ήθελε βγάλσιμο απο την πρίζα ιδίως όταν ζεσταινόταν αφου είχε παίξει ώρα , βασικά εγω το πήρα με το firmware 1.13 γιατι το πήρα πέρυσι και δεν κόλαγε , με το firmware 1.2 του κόκκινου είναι Σούπερ αφου μας το διέθεσαν κι εμάς τους παλιομοντελίτες, τα μεγάλα προβλήματα τα τράβηξαν αυτοί με το firmware 1.1 που το 1 στα 3 μηχανήματα κόλαγε και για τουλάχιστον 1 χρόνο είχαν μπλέξει και άκουσα πολλοί πουλησαν σε τιμές εξευτελιστικές από απόγνωση της αναμονής ... διότι το μηχάνημα δεν ήταν λειτουργικό παρά μονο σε λειτουργία στο δωμάτιο και συνεχή Reset.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bugs της TC Electronic που δεν επιλύονται παρά κάνα δυο χρόνια μετά... Πρωτότυπο πραγματικά...  ;D  ;D

 

Με τις κάρτες ήχου που είχε βγάλει κόντεψαν να τη λιντσάρουν.  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου