Προς το περιεχόμενο

TC Electronic Nova System vs Line6 M13 Stompbox Modeller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

η ερώτηση είναι προφανής...Θέλω να παρω μια πεταλιέρα και έχω καταληξει σε αυτες τις δυο.. διάβασα τα reviews από φίλους εδώ μέσα αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, χωρίς να αποκλείω και κάτι αλλο αν προταθεί.To κυριοτερο που με ενδιαφέρει είναι να μην κόβει τον ενισχυτή που ειναι λαμπα, να είναι δηλαδη οσο το δυνατόν λιγότερο digital...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.To κυριοτερο που με ενδιαφέρει είναι να μην κόβει τον ενισχυτή που ειναι λαμπα,

 

Ενισχυτης ειναι οχι ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ (η αυγολεμονο) για να....ΚΟΨΕΙ.... ;D..οποτε μη φοβασαι δεν θα γινει.....digital... ::)

 

Και οι δυο μια χαρα ειναι,η Μ13 ειναι βεβαια πιο απλη στη χρηση και μοιαζει με μια κανονικη σειρα πεταλιων .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

η ερώτηση είναι προφανής...Θέλω να παρω μια πεταλιέρα και έχω καταληξει σε αυτες τις δυο.. διάβασα τα reviews από φίλους εδώ μέσα αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, χωρίς να αποκλείω και κάτι αλλο αν προταθεί.To κυριοτερο που με ενδιαφέρει είναι να μην κόβει τον ενισχυτή που ειναι λαμπα, να είναι δηλαδη οσο το δυνατόν λιγότερο digital...

Ευχαριστώ

 

Καλωσήρθες.

 

Αν διάβασες όλα τα reviews, τότε τι.... δεύτερη γνώμη θέλεις; Εκεί θα διάβασες και δεύτερη και τρίτη και... εκατοστή γνώμη.

 

Επίσης, έχασες, γιατί είναι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ DIGITAL (το Nova έχει αναλογικά drives βέβαια). Γενικά απέφευγε αυτό τον όρο για χαρακτηρισμό του ήχου: "να μην είναι digital". Sorry αλλά έχουμε 2011. Και αυτό στο οποίο παραπέμπει ο χαρακτηρισμός "digital ήχος" αφορούσε το 2001 (και αν...).

 

Επειδή τα δύο μηχανήματα έχουν αρκετά διαφορετικό "χαρακτήρα" στον ήχο των εφφέ τους, θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις, αν μπορείς. Σε κάποιους αρέσει η μεν, σε άλλους η δε. Για μερικά πράγματα η Μ13 είναι μονόδρομος (αν θέλεις 2 ή παραπάνω delay, ή οποιοδήποτε άλλο εφφέ, ταυτόχρονα, ας πούμε).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι διασημες πεταλιερες αμφοτερες και δε θα δυσκολευτεις να τις βρεις να τις δοκιμασεις. Αν δεν κανω λαθος στο Νακα μπορεις να τις βρεις και τις δυο.

 

Τωρα οσον αφορα στο ποια να διαλεξεις καλυτερα να το αποφασισεις εσυ ο ιδιος και μονο. Κατα τη γνωμη μου παντως αν εχεις καλο ''αυτι'' και rig θα βγαλεις και απο τις δυο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ηχο.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Φίλε μου δεν ξέρω για το μ13 αλλά το ns στα καθαρά είναι εξωπραγματικό!

δεν συνιστώ την χρήση του drive καθώς δεν είναι και τόσο αναλογικό όσο ακούγεται (σε σχέση με ένα καλό αντίστοιχο stand alone drive pedal).Αν το περνάς σαν λούπα και χρησιμοποιήσεις το drive του ενισχυτή θα είσαι κύριος!! :D

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genius Loci αν δεν κανω λάθος έχεις την line6? Ηθελα να σε ρωτήσω κάτι οσο αναφορά τα scenes. Αν στο FX1 εχω το overdrive στο 2 MOD και στο 3-4 DELAY αυτό σημαίνει ότι π.χ. στο FX1 στις θέσεις 1Α,1Β,1C, μπορώ να βάλω μονο πεταλάκια overdrive ή μπορεί να μπεί και ένα reverb ή delay ας πουμε?Γιατί αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις σε κάθε FX μιας Scene εφε μόνο μιας ΄΄συνομοταξίας΄΄ τότε ουσιατικά μπορείς να αποθηκεύσεις ρυθμισεις για περίπου 12 ή και κάτι παραπάνω κομμάτια.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genius Loci αν δεν κανω λάθος έχεις την line6? Ηθελα να σε ρωτήσω κάτι οσο αναφορά τα scenes. Αν στο FX1 εχω το overdrive στο 2 MOD και στο 3-4 DELAY αυτό σημαίνει ότι π.χ. στο FX1 στις θέσεις 1Α,1Β,1C, μπορώ να βάλω μονο πεταλάκια overdrive ή μπορεί να μπεί και ένα reverb ή delay ας πουμε?Γιατί αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις σε κάθε FX μιας Scene εφε μόνο μιας ΄΄συνομοταξίας΄΄ τότε ουσιατικά μπορείς να αποθηκεύσεις ρυθμισεις για περίπου 12 ή και κάτι παραπάνω κομμάτια.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

 

Έγινες κατανοητός.

 

Την Μ13 δεν την έχω βέβαια πλέον, ωστόσο γι'αυτό που ρωτάς: σε κάθε θέση μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε εφφέ, όχι μόνο μιας κατηγορίας. Δες το σαν ένα πλέγμα 4Χ3 όπου μπορεί να παίζει κάθε φορά ένα εφφέ ανά "στήλη" (ή, κανένα, αν όλα στη στήλη είναι σβηστά).

 

Μάλιστα, ανάμεσα στα έτοιμα "presets" έχει και ένα με... 12 delays, όπου μπορείς να διαλέξεις μέχρι 4 κάθε φορά ταυτόχρονα.

 

Αυτό είναι το βασικό σχεδιαστικό ατού της Μ13 (έχει και άλλες ομορφιές βέβαια, όπως τη δυνατότητα να ορίζεις πως θα λειτουργεί το tap tempo, πολύ ευέλικτο effects loop, ώστε να βάλεις και άλλα πεταλάκια αν θέλεις κλπ). Αν από άποψης "χαρακτήρα" σου αρέσουν τα εφφέ της Line6 δύσκολα θα βρεις κάτι πιο ευέλικτο. Παρεμπιπτόντως, τα ίδια εφφέ βρίσκονται και στο POD HD.

 

"Χαρακτήρας" τώρα τι σημαίνει; Τα εφφέ της Line6 είναι καλές εξομοιώσεις από πεταλάκια (κυρίως). Τα εφφέ της TC είναι περισσότερο "στουντιακού" χαρακτήρα. Αυτό αντικατοπτρίζεται στο συχνοτικό τους περιεχόμενο, στην δυναμική τους περιοχή και γενικά στην "υφή" του ήχου. Σε κάποιους αρέσουν αυτά της πρώτης κατηγορίας, σε κάποιους της δεύτερης.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το NOVA SYSTEM

 

Στα υπέρ του είναι ότι έχει σχεδόν επαγγελματικού επιπέδου εφέ ,αν σου αρέσουν τα εφέ Rack τύπου G-Major ,lexicon reverbs, κτλ  είναι τα ίδια ,επίσης τα ντράιβ του είναι αναλογικά και μπορείς να προσωμειώσεις αρκετά πετάλια της αγοράς ,εγώ προσωπικά βλέποντας με ένα ειδικό software τις κυμματομορφές που παράγουν κάποια πετάλια με αντίστοιχες ρυθμίσεις τα προσέγγισα στο 99% με τα ντράιν του νόβα αυτά που έχω ψάξει και βρήκα είναι τα ( Mad professor sweet honey overdrive, RAT, Tube screamer , Big Muff).

Εχει εξαιρετικό Compressor , Delays, Phaser τέλος πάντων όλα τα εφέ του δεν είναι τα καλύτερα των καλυτέρων σε σχέση με τα πανάκριβα μεμονωμένα ,εννοώ οτι αν πληρώσεις 500 ευρώ για το Eventide delay ή 300 ευρώ για το Demeter compulator τότε αυτά θα είναι ένα κλίκ πάνω και γενικά όταν πάς σε Τόπ μεμονωμένα πετάλια σίγουρα ενα πολυεφέ δεν θα είναι καλύτερο από αυτά.

 

Τα μείον είναι οτι παρά το γεγονός οτι είναι εύκολο στην κατανόηση των κουμπιών χρειάζεται τρελό ψάξιμο διότι κάθε εφέ διαθέτει ενα σωρό μενού υπορυθμίσεων.

 

Ενα άλλο μείον είναι οτι δεν έχει rotating speaker ,leslie κλτ

 

Ενα τρελό υπέρ είναι οτι δεν σου στενεύει καθόλου τον ήχο και ακόμη και με παλμογράφο που το έψαξα αν βάλεις τις σωστές ρυθμίσεις για το σήμα εισόδου, όταν βάζεις όλα τα εφέ BYPASS το Νόβα καταφέρνει να σου βγάλει το σήμα 99,9% σαν να έπαιζες καρφί στον ενισχυτή.

 

τέλος στα μείον είναι οτι η TC Electronics είναι

 

1) καραγκιόζηδες διότι για να βγάλουν Update για το Firmware πρέπει να πρόκειται να κυκλοφορήσουν νέο μοντέλο

 

2) είναι καραγκιόζηδες και απατεώνες διότι χρεώνουν 100-120 ευρώ ίδιο ακριβώς μηχάνημα στο καινούριο τους μοντέλο (LIMITED EDITION) σε κόκκινο απλά χρώμα και επειδή και καλά έχει 30 Presets από τον BUMBLEFOOT  και άλλα 30 άπό έναν παχουλό καράφλα ...

 

Επλίζω να βοήθησα αν το αγοράσεις τελικά μπορώ να σου στείλω αυτά τα Presets να τα περάσεις μόνος σου στο παλιό μοντέλο ... και επίσης να σου δώσω τις ρυθμίσεις για τα σήματα εισόδου εξόδου για να μην σου στενευει το σήμα ή να στο ανεβάζει αδικαιολόγητα.

 

καλή συνέχεια

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν από μερικούς μήνες υπήρχε μια εξαιρετική προσφορά, με το Nova System πακέτο με το Nova Drive.

 

Το "εξαιρετικό" της υπόθεσης, πέραν του ότι το Nova Drive είναι IMHO ένα πολύ ευέλικτο πετάλι για όλα τα στυλ, ήταν ότι τα δύο μπορούσαν να επικοινωνήσουν και να αλλάζουν ταυτόχρονα presets. Έτσι μπορούσε να καλύψει κάποιος και τη μεγαλύτερη αδυναμία του NS που είναι η μίζερη υποστήριξη 4CM. Έβαζες μόνο το drive "μπροστά" και όλα τα υπόλοιπα εφφέ του NS στο fx loop.

 

Δυστυχώς η προσφορά δεν ισχύει πλέον και θα συμφωνήσω και για τα καραγκιοζιλίκια της TC. Πρόσφατα έβγαλαν και μια έκδοση του G-System, σε... μαύρο χρώμα  ::) με μοναδική διαφορά ένα input buffer που έφτιαξε ένας Ιταλός. I mean... seriously?  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάσου πόσο ανεύθυνοι είναι τα 100 ευρω ξέρουν να τα βάζουν καπέλο από τα έξτρα πρεσέτ του Russell Gray (χοντρούλης καραφλός που είπα πριν  :) ) αλλά στο σάιτ μετά από τόσους μήνες που γράφουν το όνομα του λάθος με ένα L δεν ξέρουν να το διορθώσουν ...

 

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου