Προς το περιεχόμενο

Mπορειτε να καταλαβετε ποιος marshall ειναι αυτος ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o JCM 2000 ειναι χαλαρα ο καλυτερος μοντερνος Marshall & εχει και ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΘΑΡΟ καναλι...(μονο ο vintage modern εχει εφαμιλο καθαρο καναλι ).

 

μπορεις να τον βρεις φθηνα και στις αγγελιες σκανε ποτε ποτε ,πουλαγε πριν απο λιγο καιρο ενα παλικαρι εναν σε εξευτελιστικη τιμη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

o JCM 2000 ειναι χαλαρα ο καλυτερος μοντερνος Marshall & εχει και ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΘΑΡΟ καναλι...(μονο ο vintage modern εχει εφαμιλο καθαρο καναλι ).

 

μπορεις να τον βρεις φθηνα και στις αγγελιες σκανε ποτε ποτε ,πουλαγε πριν απο λιγο καιρο ενα παλικαρι εναν σε εξευτελιστικη τιμη.

 

Σε ευχαριστω Νικο... Θα παω να τον ακουσω και αν μου κανει στο αυτι τον πηρα... Εξαλλου δεν εχω βρει τοσο καιρο και καποιον που να μου κολαει ακριβως !! Ελιπζω να ειναι αυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2000 ειναι ο μοναδικος marshall που συμπαθησα αμεσως (δεν μου καθοταν ποτε στο αυτι κανενας οσο κι αν ειχα θετικη προδιαθεση λογω ονοματος,ημουν μαλλον της "απεναντι" πλευρας του ωκεανου απο μικρος  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2000 ειναι ο μοναδικος marshall που συμπαθησα αμεσως (δεν μου καθοταν ποτε στο αυτι κανενας οσο κι αν ειχα θετικη προδιαθεση λογω ονοματος,ημουν μαλλον της "απεναντι" πλευρας του ωκεανου απο μικρος  ;D)

 

Eχει αρκετο γκαζι για μεταλ ? να πουμε... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είναι ίσως ο κλασσικότερος Marshall σε κυκλοφορία. Το μοντέλο DSL κυκλοφορεί ΧΩΡΙΣ μία αλλαγή από τότε που πρωτοβγήκε το 1998 ή 1999 (τυχαίο; δε νομίζω)

 

 

Σχετικά με τα γκάζια έχει το δικό του γκάζι και ένα Mode που παραπέμπει σε JCM 800 2203

δηλαδή 2 βασικούς ήχους και στο καθαρό κανάλι έχει πάλι 2 mode ένα καθαρό και ένα βασισμένο στον Plexihead που σε μεγάλα volume με τέρμα gain δίνει αγρίως.

 

Το μόνο του ελάττωμα είναι ότι τα 2 Modes που έχει ανά κανάλι ΔΕΝ είναι footswitchable και θα πρέπει να αλλάζεις με το χέρι.

 

Διαφορετικά κοτσάρεις και ένα booster/compretion/overdrive πετάλι πάνω όπως έχω κάνει εγώ και δίνει αγρίως. Μεγάλο ατού ότι συνεργάζεται πολύ καλά με πεταλάκια.

 

Αν θελεις πιο μοντέρνο ήχο θα πας προς TSL (Triple Super Lead) που είναι τρικάναλος με ξεχωριστό εκουαλάιζερ ανά κανάλι, που είναι πιο ευέλικτο μηχάνημα και με περισσότερο γκάζι (τον είχε φίλος μου καλό μηχάνημα αλλά εγώ παρέμεινα πιστός στον DSL)

 

ΑΛΛΑ

 

Αν θες ΚΛΑΣΣΙΚΟ Marshall ήχο πάς καρφί για DSL.-

 

:P :P

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει αρκετο γκαζι για μεταλ ? να πουμε... ?

 

Για σύγχρονο, μπουκομένο metal δεν κάνει. Για πιο κλασσικά πράγματα δεν το συζητάμε (άλλωστε σχεδόν τα πάντα έχουν γραφτεί με έναν marshall).

 

Προσωπικά δεν τους μπορώ με τίποτα τους marshall όταν ανεβάζεις το γκάζι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή παίζω με πολύ palm mute και τριπλές σου λέω ότι δεν είναι απαραίτητο το υπερβολικό gain και ότι θα έχεις και περισσότερο όγκο σε λιγότερο θα είναι πιο καθαρά αυτά που παίζεις.Εγώ προσωπικά έχω έναν 1959hw γιατί μ'αρέσει πολύ και το κλασσικό ροκ αλλά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και ένα sd1 από boss βγάζω τρελό μπάσο μπουκωμένο ήχο που τρίζει όλο το υπόγειο-''στούντιο'' και επειδή βλέπω ότι έχεις και εσύ κάψα με iced earth σου λέω ότι αφού εμένα με καραβολεύει ένα μοντέλο που στηρίζεται σε προδιαγραφές άλλων εποχών που το πολύ overdrive δεν ήταν ακόμα must σκέψου πόσο θα σε βολεύει ένας πιο σύγχρονος marshall που έχει και τόσα κανάλια-επιλογές πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=56447

 

Επειδη εισαι του..Μεταλ πηγαινε δοκιμασε τον τουλαχιστον αν μπορεις.

Ο JCM ειναι πολυ καλος,''παρτον'' στη μαπα ηχος αλλα εσυ εισαι για τον παραπανω.

Παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις.

Αν δεν,δεν εισαι για μαρσαλ.

Και κατι αλλο:Aλλο JCM το κεφαλι και αλλο ο κομπο(ο κομπο δε μου αρεσε-εμενα)

Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σύγχρονο, μπουκομένο metal δεν κάνει. Για πιο κλασσικά πράγματα δεν το συζητάμε (άλλωστε σχεδόν τα πάντα έχουν γραφτεί με έναν marshall).

 

Εγώ αντιθέτως πιστεύω πως κάνει άνετα... πχ. οι Iced Earth δεν θα ήταν παράδειγμα σύγχρονου και "μπουκωμένου" μέταλ? (Ούτως ή άλλως το "μπουκωμένο" - αν καταλαβαίνω τι εννοείς - προέρχεται πολύ περισσότερο από τα κατάλληλα scooped mids που εμμέσως δίνουν έμφαση στα trademark μπάσα, και από την κατάλληλα ηχογραφημένη κλειστή καμπίνα)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου