Προς το περιεχόμενο

Παρθενιά στην ηχογράφηση


stavros911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Να δωσεις αλλου την μειξη, αφου ξεκαθαρισεις στον ηχοληπτη σου πως ακριβως θες να ακουστει και αυτος δηλωσει αδυναμια.

Σωστόν!

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να ασχοληθεί μαζί μας άλλο. Προφανώς έχει καλύτερες μπάντες στο πρόγραμμά του...

 

Γιατί εσείς δεν τον πλερώνατε σε euro?  ;D

Μόνο εσείς ξέρετε τον ήχο που θέλετε / φαντάζεστε . Ο ηχολήπτης οφείλει να τον προσεγγίσει όσο καλλίτερα γίνεται. Καλή συνέχεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα τυμπανα ειναι οντως ΤΡΑΓΙΚΑ και δεδομενου οτι το 80% μιας παραγωγης ειναι τα τυμπανα δεν ειναι καθολου περιεργο που το αποτελεσμα.... χωλαινει,κριμα γιατι δεν παιζετε καθολου ασχημα.

Δεν νομίζω ότι φταίει ο ηχολήπτης, αυτός είναι ο ήχος αλλά και το παίξιμο του ντράμμερ. Και να τον είχε πιο χαμηλά τι θα διορθωνόταν; Πάντως σαν κομμάτι έχει ενδιαφέρον (κλέβουμε και Sabbath, ξέρετε κάπου εκεί στο 2.41 ;)). Ωραία τα περισσότερα θέματα κιθάρας, αλλά και ο raw τρόπος ερμηνείας του τραγουδιστή που μου θύμισε κάτι αγγλικά συγκροτήματα των αρχών της 10ετίας του '70. Αν θυμάμαι καλά τους May Blitz, αλλά πρέπει να το επιβεβαιώσω. ???

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βεβαια κλέβουμε και λίγο sabbath ναι  :D

Κλασσική περίπτωση που παίζεις το ριφ και λες "οκ είναι κλεμμένο αλλά γαμώ την πουτάνα μου αρέσει τόσο πολυ"... και γίνονται διαβουλεύσεις κάνα μήνα για τον αν είναι να φύγει ή να μείνει... τελικά έμεινε! Αλλά οκ είναι αστείο να πεις ότι δεν το κλέψαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε μου δεν ξερω τι ειχατε στο μυαλο σας αλλα εγω αυτο που ακουω ειναι

ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Βλεπω επισης την λεξη Promo...(Θεωρω οτι σημαινει ''προς προωθηση'' και οχι το τελικο απποτελεσμα).

Mακαρι κι αλλοι να γραφανε τετοια προμο...

Αν ομως θελουμε να αναλυσουμε λιγο,ΤΟ ΜΟΝΟ που ισως χρειαζεται ειναι λιγος ''χωρος''-''αερας''-overhead στα τυμπανα.

Ο ντραμερ στα σημεια ''του του-πα-τουπα-τουπα-τουπα''(εισαγωγη)χανει ελαφρα αλλα αισθητα.Ωστοσο εχει ορισμενα πολυ ωραια breaks που δειχνουν ωριμοτητα αρα ειναι απλα θεμα εξοικειωσης με το στουντιο γι αυτον.Πρεπει να μην ειναι τοσο σφιγμενος,να το δει χαλαρα(το παιξιμο)για να παρει ''αερα'' ολη η μπαντα μιας και ΑΥΤΟΣ ειναι ο ακρογωνιοαιος λιθος του ηχου.

Θεωρω οτι ο ηχοληπτης εκανε πολυ καλη δουλεια,ακουω ΚΑΘΑΡΑ τη  φωνη,το μπασο δεμενο με τη μποτα,ωραιες κιθαρες!Σωστο panning.

θεωρω ασχημο το οτι δεν ασχολειται αλλο εν καιρω κρισης...εκτος αν τον πρηξατε... :D

 

Στο θεμα τωρα που ειναι και Η ΟΥΣΙΑ:

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΑΣΜΑ για το ειδος!

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ,Μπραβο του,στεκεται ανετα σ ενα επαγγελματικο γκρουπ που εχει βλεψεις!

Βρισκω τις ιδεες των ριφ ΠΟΛΥ εμπνευσμενες και μαλιστα ακομα πιο εμπνευσμενο το πως παιζει το μπασο.

Μπραβο και σε σενα λοιπον!

Εγω ως γνησιος ''κλεφτης''στα αγγλοφωνα μου,δε χαλιεμαι απο πινελιες που θυμιζουν κατι αν ειναι ζωγραφισμενες σωστα.

Εχετε καλα πινελα μαγκες!

 

Συνεχιστε παλικαρια,EYΓΕ,ΤΟ ΧΕΤΕ!

ROCK!

 

edit:Ενα μαστερινγκ,αν δεν κανατε,θα δωσει μαλλον τη γυαλαδα που ζητατε(εγω δεν τη θεωρω απαραιτητη).Η βαση του ηχου,τα δειγματα,ειναι πολυ καλα παντως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με freerock, άσε που stonerίζει ξεκάθαρα το άσμα, οπότε τι καλύτερο για παραγωγή;! σαν κλασσικός Έλληνας παρεπιπτόντως, τρελαίνομαι για stoner

 

Αν ακούσεις (που λογικά θα έχεις ακούσει αν κρίνω από το κομμάτι) kyuss ή qotsa θα καταλάβεις τι εννοώ, βάσισαν την καριέρα τους σε αυτόν τον αγυάλιστο (και sabbathίζων) ήχο!

 

Kyuss: Green Machine

 

Μην κολλάς, εκτός αν ΔΕΝ ήθελες αυτήν την υλοποιήση, οπότε πάσο!

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζουμε ένα τραγούδι μας σε κόσμο εκτός μπάντας μιας και ακόμα δεν έχουμε κάνει ούτε μια συναυλία. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι μία καλή κουβέντα μας δίνει πολλή δύναμη για να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι καλό αλλά και μία αρνητική κριτική μας ανοίγει τα μάτια για να εντοπίσουμε κάτι που δεν έχουμε καταφέρει να δούμε ως τώρα.

 

ΥΓ: Εννοείται ότι είμαστε οπαδοί kyuss και qotsa. Όταν σχηματίσαμε τη μπάντα, θελήσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο αλλά μπορεί και να μη μας βγαίνει στην τελική ή απλά να βγαίνει κάτι παρεμφερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο κομματι,παιξιμο και πολυ δυνατες ριφφαρες.Εξαιρετα φωνητικα επισης!

Η αντιγραφη δεν ειναι καλο πραγμα στη μουσικη η κλοπη ομως οταν γινεται ωραια

ειναι μια χαρα οπως στο 2,41 που το Sweet leaf κολλαει μια χαρα.

Αν και εχουν μιλησει ανθρωποι που ξερουν καλα το πραγμα απο μεσα ως απλος ακροατης

νομιζω οτι αν φτιαξουν τα τυμπανα(κυριως αν "ανοιξει" καπως το ταμπουρο)μαλλον

θα ανεβει και το ολον.Απλα μια γνωμη.

Παντως για τα γουστα μου ειναι κομματαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα μου άρεσε το κομμάτι αλλά με χάλασε πολύ(είχα γράψει λίγο και το διόρθωσα) η παραγωγή χωρίς να το προσδιορίσω.Κάπως άψυχα μου φαίνονται όλα ενώ πάει καλά από ριφάκια και σολιές και γκρούβ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω και το δεύτερο κομμάτι του promo, εδώ όμως η μίξη είναι εντελώς πρόχειρη κατά δήλωση του ηχολήπτη... αλλά δεν έχει χρόνο για περισσότερα.

insanity_new_mix_Master.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αλλά δεν έχει χρόνο για περισσότερα.

Αν τον πληρώνεται αυτό σαν δικαιολογία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Αν δεν τον πληρώνεται είναι αποδεκτό μεν, αλλά μάλλον δυσάρεστο...

 

Τώρα αν εσείς, σαν μπάντα, φερθήκατε πολύ άσχημο μπορεί να στράβωσε το πράγμα και απ'την μεριά σας, αλλά δε μου φαίνεται πολύ πιθανό... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου