Προς το περιεχόμενο

Dave Holland-Pepe Habichuela εχθές. Είμαι ο μόνος που απογοητεύ


myrsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα χτες στο live των Dave Holland- Pepe Habichuela στη στέγη γραμμάτων και τεχνών, έχοντας πολλές προσδοκίες και όντας μάλλον θετικά προκατηλειμενος. Με το πρώτο κομμάτι, άρχισα να απογοητεύομαι. Το όλο στήσιμο ανέδυε έναν αέρα αρπαχτής, με τον Holland να είναι διαρκώς εκτός τόπου και χρόνου και να φαλτσάρει ακόμη και στις πρώτες θέσεις του μπάσου, με ανέμπνευστα σόλο και αυτονόητες αρμονίες. Μουσικότητα 0, πρωτοτυπία 0, σοβαρότητα 0.

Το υπόλοιπο γκρουπ δεν ήταν άσχημο, αλλα δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο... Ο Habichuela δεν με εντυπωσίασε καθόλου, ούτε καν όταν έπαιξε εντελώς μόνος του. Μόνο κανά δυο πρωτότυπες συνθέσεις κάτι πήγαν να μου πουν, αλλα ήταν ανεπαρκώς εκτελεσμενες... Και ο κόσμος χειροκροτούσε... Δηλαδή αρκεί το όνομα και η ιστορία κάποιου για να είναι μια ζωή στη σφαίρα του απυρόβλητου; Είχα να απογοητευτώ έτσι απο το λάηβ του Stanley Clarke στο παλάς...

 

Και το ξεκαθαρίζω: δεν περίμενα να δω ζογκλερικά και τεχνικαριές, δεν είμαι 15 χρόνων... Απλώς έχω την προσδοκία απο ένα παίχτη του βεληνεκούς και της ηλικίας το Ηolland, να έχει μια σαφέστερη μουσική άποψη, ωριμοτερες επιλογές ή τουλάχιστον ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΛΤΣΆΡΕΙ διαρκώς, λες και έπιασε πρώτη φορά Μπασο πριν ένα χρόνο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εδωσες την απαντηση μονος σου : αρπαχτή

Το ιδιο σκεφτηκα και εγω οταν πρωτακουσα για τη συναυλια δυο τρεις μερες πριν, οσο για τα φαλτσα μαλλον δεν θα ακουγε καλα..

Αραγε δεν ειναι τυχαιο που την δεκαετια του ενενηντα ειχε θεαθει να παιζει σε σκυλαδικο, αυτος ο καταπληκτικος κοντραμπασιστας και μπασιστας που αν δεις συναυλιες του 2010 με το κουιντετο του-εχω μια ωριαία απο mezzo tv - σκιζει.

περαστικα μας δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταία φορα που μας περνάν για καφρους.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου