Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή για ηχεία ΡΑ


kostas-slash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομιζω οτι πρεπει να ξαναδιαβασεις τα ποστ ενα-ενα γιατι κατι δεν εχεις καταλαβει...

κανεις δεν προτεινε να παρει ο ανθρωπος ενισχυτη 100watt για ηχεια 350watt...αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι μπορουν να οδηγηθουν και με 100 watt ενισχυτη και οτι δεν θα ''καουν'' οπως μας ελεγες στο ποστ σου.

Ο ενισχυτής αν είναι 350 θα πρέπει να το έχει πολύ χαμηλά γιατί θα του καούνε. Για να έχει ένα αποτέλεσμα και να μην δίνει συνέχεια λεφτά για κόρνες κ.τ.λ. θέλει ένα ενισχυτή 500w. Και θα είναι μια χαρά.

Μόνο έτσι τα ηχεία θα παίζον καθαρά.

επισης αυτο που μας περιγραφεις στο παραπανω ποστ σου γινεται αμα ο ενισχυτης ειναι μεγαλυτερος σε watt απο τα ηχεια,και οχι μικροτερος.

 

 

Λυπάμαι πραγματικά για τις απαντήσεις που δίνονται στο θέμα. Όχι για κανέναν άλλο για αυτόν που ξεκίνησε το θέμα. Είναι κρίμα καμιά φορά να δίνουμε λάθος απαντήσεις. :o :-X Αυτήν την στιγμή ο άνθρωπος δεν ξέρει τι να κάνει και πιός έχει δίκιο. ???

 

οσο για αυτο που λες με βρισκεις απολυτα συμφωνω...τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου,και μεχρι να τα ξεκαθαρισεις καλο θα ηταν να μην παιρνεις στον λαιμο σου και αλλους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου θα προσπαθησω να βοηθησω :α) αν εχειςηχεια 350 watts τοτε θα πρεπει MAXIMUM ΝΑ ΕΧΕΙΣ εναν ενισχυτη που να δινει τα ΙΔΙΑ WATTS ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΩΜ (350/8ωμ)

Ολα τα αλλα ειναι λαθος !!!!!!!!!

Επισης να ξερεις οτι μπορεις με εναν ενισχυτη πχ 350 /στα 8ωμ να βγαλεις περιπου τα διπλα watts

αν βαλεις παραλληλα δυο ιδια σε watt &ΩΜ ηχεια .( R I X  R 2 )

                                                                  --------------------

                                                                      ( R 1+R 2 )

Oποτε κανε τα κουμαντα σου και ψωνισε αυτο που μπορεις ( παντως και οι beringer δεν ειναι ασχημοι ενισχυτες για τα λεφτα τους ).Για τυχον αποριες εδω ειμαστε.

 

Ενα παραδειγμα : 8 ΩΜ Χ 8 ΩΜ =64 ΩΜ

                        -------------------------=4 ΩΜ (Οι ενισχυτες στις προδιαγραφες τους εχουν τις

                          8ΩΜ+8ΩΜ  = 16ΩΜ            τιμες των wattsπου βγαζουν σε διαφορετικες

                                                                  βαθμιδες ΩΜ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου θα προσπαθησω να βοηθησω :α) αν εχειςηχεια 350 watts τοτε θα πρεπει MAXIMUM ΝΑ ΕΧΕΙΣ εναν ενισχυτη που να δινει τα ΙΔΙΑ WATTS ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΩΜ (350/8ωμ)

Ολα τα αλλα ειναι λαθος !!!!!!!!!

Επισης να ξερεις οτι μπορεις με εναν ενισχυτη πχ 350 /στα 8ωμ να βγαλεις περιπου τα διπλα watts

αν βαλεις παραλληλα δυο ιδια σε watt &ΩΜ ηχεια .( R I X  R 2 )

                                                                  --------------------

                                                                      ( R 1+R 2 )

Oποτε κανε τα κουμαντα σου και ψωνισε αυτο που μπορεις ( παντως και οι beringer δεν ειναι ασχημοι ενισχυτες για τα λεφτα τους ).Για τυχον αποριες εδω ειμαστε.

 

Ενα παραδειγμα : 8 ΩΜ Χ 8 ΩΜ =64 ΩΜ

                         -------------------------=4 ΩΜ (Οι ενισχυτες στις προδιαγραφες τους εχουν τις

                          8ΩΜ+8ΩΜ  = 16ΩΜ            τιμες των wattsπου βγαζουν σε διαφορετικες

                                                                  βαθμιδες ΩΜ )

 

Ειληκρινά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Τον τύπο για τα Ωμ και τα σχετικά οκ. Απλά εγώ μέχρι στιγμής από την εμπειρία μου και από ότι έχω μιλήσει με διάφορους του χώρου, μου έχουν πει ο ενισχυτής να είναι παραπάνω βατ από όσα είναι το ηχείο, για να μπορεί να τα οδηγήσει σωστά! στα 350 να είναι τουλάχιστον 350 γιατί αλλιώς δεν τους στέλνει τα ρεύματα που του αναλογούν και μπορεί να τα κάψει (βλέπε λίγο πριν από διακοπή της ΔΕΗ). Συνοψίζοντας έχω βρει έναν ενισχυτη ΑΛΤΟ ο οποίος από ότι διάβασα σε ξένα φόρουμ λένε καλά λόγια. Behringer τα αποφεύγω γιατί ότι φτιάχνουν εκτός από Controler είναι κακής ποιότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι έχω μιλήσει με διάφορους του χώρου, μου έχουν πει ο ενισχυτής να είναι παραπάνω βατ από όσα είναι το ηχείο, για να μπορεί να τα οδηγήσει σωστά! στα 350 να είναι τουλάχιστον 350 γιατί αλλιώς δεν τους στέλνει τα ρεύματα που του αναλογούν και μπορεί να τα κάψει (βλέπε λίγο πριν από διακοπή της ΔΕΗ).

 

άλλα ντάλα και της Παρασκευής το γάλα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εγώ μέχρι στιγμής από την εμπειρία μου και από ότι έχω μιλήσει με διάφορους του χώρου, μου έχουν πει ο ενισχυτής να είναι παραπάνω βατ από όσα είναι το ηχείο, για να μπορεί να τα οδηγήσει σωστά! στα 350 να είναι τουλάχιστον 350 γιατί αλλιώς δεν τους στέλνει τα ρεύματα που του αναλογούν και μπορεί να τα κάψει (βλέπε λίγο πριν από διακοπή της ΔΕΗ).

 

εχει αρχισει και μου αρεσει αυτο το ποστ...

καταφεραμε μια απλη ερωτηση,που ειναι επιπεδου δημοτικου,να την αναλυουμε μια εβδομοδα σχεδον τωρα...!!!!!

παμε λοιπον αλλη μια φορα:

οταν ενα ηχειο λεει οτι ειναι 350watt αυτο δηλωνει τα μεγιστα watt που μπορει να παιξει...

αυτο σημαινει οτι μπορεις να το οδηγησεις με οτιδηποτε ενισχυτη θελεις,αρκει να μην ξεπερασεις τις προδιαγραφες του ηχειου σου.

ποιο συγκεκριμενα:

1)μπορεις να το οδηγησεις με ενισχυτη μικροτερο σε watt (πχ 150-200 watt) χωρις να εχεις κανενα φοβο να καψεις τιποτα,απλα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το καλυτερο δυνατο,γιατι ο ενισχυτης δεν θα εχει την δυνατοτητα να διεγειρει οσο θα επρεπε το ηχειο.

2)μπορεις να το οδηγησεις με ενισχυτη μεγαλυτερο απο την τιμη των ηχειων σου (πχ 500-700-1000-2000-3000 watt),οπου εκει ο ενισχυτης σου θα εχει την δυνατοτητα να διεγειρει τα ηχεια σου (και με το παραπανω) αλλα θα εχεις αλλα προβληματα.ας υποθεσουμε οτι τα οδηγεις με εναν ενισχυτη κατα πολυ μεγαλυτερο (πχ 700watt)...

αυτου του τυπου οι ενισχυτες εχουν ενα κυκλωμα προστασιας εξοδου (αυτα τα περιφημα ledakia που βλεπεις στην μπροστινη μερια τους) το οποιο κυκλωμα η δουλεια του ειναι να clipari (δλδ να κλεινει το κυκλωμα) στην περιπτωση που για καποιον λογο παει να ξεπερασει τα watt των προδιαγραφων που εχει...ο λογος που υπαρχει αυτο το συστημα ειναι η προστασια των ηχειων σου...ενας ενισχυτης μπορει να clipari για πολλους λογους.πχ απο μεγαλη ενταση η απο καποια κακη συχνοτητα (πχ ενας μικροφωνισμος)...αν λοιπον τα ηχεια σου ειναι στα 350 watt και ο ενισχυτης clipari στα 700,καταλαβαινεις οτι δεν εχουνε πολλες ελπιδες να επιζησουνε...αργα η γρηγορα θα εχεις προβλημα

3)τελος μπορεις να τα οδηγησεις με εναν ενισχυτη με max watt την αναφορικη τιμη των ηχειων σου (αν και εγω προτιμω συνηθως να ειναι λιγο μικροτερος δλδ για 350watt ηχειο θα επελεγα 300-350 watt ενισχυτη),οπου μπορεις να οδηγησεις με μια σχετικη ασφαλεια το ηχειο σου (προσεξε,δεν σου υπογραφω οτι δεν θα παθει ποτε τιποτα το ηχειο σου με αυτον τον τροπο,αυτο που λεω ειναι οτι ειναι ο καλυτερος απο τους 2 προηγουμενους)και με αρκετα καλο συχνοτικο αποτελεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)μπορεις να το οδηγησεις με ενισχυτη μικροτερο σε watt (πχ 150-200 watt) χωρις να εχεις κανενα φοβο να καψεις τιποτα,απλα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το καλυτερο δυνατο,γιατι ο ενισχυτης δεν θα εχει την δυνατοτητα να διεγειρει οσο θα επρεπε το ηχειο.

 

τι σημαίνει "θα έπρεπε";

 

τα ηχεία αυτά έχουν πολύ υψηλή ευαισθησία και παίζουν ΑΝΕΤΑ  με ενισχυτές των 10-20 βατ

 

απλά το ηχείο των 350 βατ δεν θα παίξει όσο δυνατά μπορεί να παίξει, όταν το οδηγήσεις με π.χ. 100 βατ

 

2)μπορεις να το οδηγησεις με ενισχυτη μεγαλυτερο απο την τιμη των ηχειων σου (πχ 500-700-1000-2000-3000 watt),οπου εκει ο ενισχυτης σου θα εχει την δυνατοτητα να διεγειρει τα ηχεια σου (και με το παραπανω) αλλα θα εχεις αλλα προβληματα.ας υποθεσουμε οτι τα οδηγεις με εναν ενισχυτη κατα πολυ μεγαλυτερο (πχ 700watt)...

αυτου του τυπου οι ενισχυτες εχουν ενα κυκλωμα προστασιας εξοδου (αυτα τα περιφημα ledakia που βλεπεις στην μπροστινη μερια τους) το οποιο κυκλωμα η δουλεια του ειναι να clipari (δλδ να κλεινει το κυκλωμα) στην περιπτωση που για καποιον λογο παει να ξεπερασει τα watt των προδιαγραφων που εχει...ο λογος που υπαρχει αυτο το συστημα ειναι η προστασια των ηχειων σου...ενας ενισχυτης μπορει να clipari για πολλους λογους.πχ απο μεγαλη ενταση η απο καποια κακη συχνοτητα (πχ ενας μικροφωνισμος)...αν λοιπον τα ηχεια σου ειναι στα 350 watt και ο ενισχυτης clipari στα 700,καταλαβαινεις οτι δεν εχουνε πολλες ελπιδες να επιζησουνε...αργα η γρηγορα θα εχεις προβλημα

 

To LED για το κλιπάρισμα δεν θα βοηθήσει σε τίποτε εδώ, το ηχείο θα καεί λόγω υπερβολικής καθαρής ισχύος και όχι λόγω κλιπαρίσματος, όταν π.χ. ο ενισχυτής των 700 βατ παίζει με το ποτενσιόμετρο στα 7/10 ή παραπάνω, και χωρίς να κλιπάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαίνει "θα έπρεπε";

 

τα ηχεία αυτά έχουν πολύ υψηλή ευαισθησία και παίζουν ΑΝΕΤΑ  με ενισχυτές των 10-20 βατ

 

απλά το ηχείο των 350 βατ δεν θα παίξει όσο δυνατά μπορεί να παίξει, όταν το οδηγήσεις με π.χ. 100 βατ

 

συμφωνω απολυτως σε αυτο που λες.αυτο που εγραψα ειναι ενας γενικοτερος οδηγος σχετικα με ενισχυτη-ηχεια,και επειδη υπαρχουν και ηχεια με πολυ χαμηλες ευαισθησιες απο τα συγκεκριμενα,θεωρησα καλο να το αναφερω ετσι

 

To LED για το κλιπάρισμα δεν θα βοηθήσει σε τίποτε εδώ, το ηχείο θα καεί λόγω υπερβολικής καθαρής ισχύος και όχι λόγω κλιπαρίσματος, όταν π.χ. ο ενισχυτής των 700 βατ παίζει με το ποτενσιόμετρο στα 7/10 ή παραπάνω, και χωρίς να κλιπάρει.

 

το ιδιο λεω και εγω...

ενας ενισχυτης μπορει να clipari για πολλους λογους.πχ απο μεγαλη ενταση η απο καποια κακη συχνοτητα (πχ ενας μικροφωνισμος)...αν λοιπον τα ηχεια σου ειναι στα 350 watt και ο ενισχυτης clipari στα 700,καταλαβαινεις οτι δεν εχουνε πολλες ελπιδες να επιζησουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Crown XLS-2000 ας πούμε, πήγα και μου τον έβαλε ένας μαγαζάτορας από το Voltage-online τον έχει 530€ και είναι 2χ375watt/8Ω! Δεν είναι μια χαρά? είναι και μέσα στο budget!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλή επιλογή για την περίπτωσή σου και μάλιστα τον έχει και φτηνώτερα από τόμαν

 

υπάρχουν και αρκετά φθηνώτερες επιλογές αλλά δεν έχουν τη στάμπα crown επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου