Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με floyd rose σε ibanez RG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε κανενα εξτρα ελλατηριο... Η δοκιμασε να βαλεις τα ελλατηρια να πιασουν διαγωνια στις 2 εσωτερικες θεσεις

Καπως ετσι δλδ

Mean_Street_Guitars_Trem_Stop_Installed.gif

Θα αυξηθει η ταση τους ετσι... Λογικα θα κανει δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλα σε λίγο διαφορετική περίπτωση.

Εχω μια Ibanez prestige που την είχα σε σκληρή θήκη περίπου 5 χρόνια με τις χορδές πάνω και κουρδισμένη.

Τώρα αφού άλλαξα χορδές δεν μπορώ με τίποτα να κουρδίσω το floyd συκώνεται στο θεό.

Έχει τρία ελατήρια και το έχω σφίξει τέρμα αλλά τίποτα.

Πριν αλλάξω δοκίμασα να κουρδίσω με τις παλιές χορδές αλλά φυσικά καμία τύχη και υπέθεσα οτι έφταιγαν οι χορδές αλλα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και τώρα.

Κατάφερα να κουρδίσω σε E ύφεση και χωρίς να εχώ κανένα προβλημα και μάλιστα χωρίς τέρμα σφιγμένα τα ελατήρια του Floyd και να την ρυθμίσω εκεί κανινικά.

Το set χορδών είνα 9-42 και το ίδιο είχα και πρίν.

Μηπως μετά από τόσα χρόνια με tesion χαλάρωσαν τα ελατήρια και θέλουν αλλαγή;

Τι άλλο μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικος κανονας για το αν σηκωνεται το φλουντ στον Θεο ειναι οτι η ταση των ελατηριων ειναι χαμηλωτερη απτην ταση των χορδων.

Θεωρητικα αν τερματισεις τις βιδες των ελατηριων τοτε πρεπει ειτε να βαλεις και αλλο ελατηριο ειτε να παρεις πιο σκληρα ελατηρια.

 

Τα ελατηρια τα βρισκεις με μια βολτα σε μουσικα καταστηματα. Περα απο αυτο (και το αντιστροφο του) δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος που να προκαλει τετοια φαινομενα.

 

ΕΚΤΟΣ

προσωπικα μου ειχε τυχει το εξης

ειχα μια πρεστιζζζζ  του 2003 αγορασμενη οπου απο την πολυ χρηση του φλουντ φαγωθηκαν οι λεπιδες και ορισμενες φορες δεν "παταγε" καλα. Ενω λοιπον εβαζα τις ιδιες χορδες σηκωνοταν στον Θεο και ποτε το αντιστροφο...

 

Προτεινω να κουρδισεις (κουρδισετε) οσοι εχετε προβλημα σε ενα επιπεδο οπου το φλουντ ειναι ισιο, να βαλετε τον λεβιε και να τον πιεσετε μπρος πισω με νορμαλ δυναμη. εκει αν υπαρχει τετοιου ειδους μετατοπιση θα φανει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

η ενδεδειγμενη λυση ειναι να την πατε σε εναν τεχνικο κιθαρας, αν τωρα βαριεστε/δεν μπορειτε να περιμενετε/δεν εχετε χρηματα καντε το παραπανω. ΑΛΛΑ παντα προσεχτικα, μην σπασει καμια χορδη και χτυπησετε..

 

Ειναι διαολο κατασκευες αυτα τα φλουντ....

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

η ενδεδειγμενη λυση ειναι να την πατε σε εναν τεχνικο κιθαρας, αν τωρα βαριεστε/δεν μπορειτε να περιμενετε/δεν εχετε χρηματα καντε το παραπανω. ΑΛΛΑ παντα προσεχτικα, μην σπασει καμια χορδη και χτυπησετε..

 

Ειναι διαολο κατασκευες αυτα τα φλουντ....

 

Ενταξει χορδη θα σπασει.... οχι κανα καλωδιο της ΔΕΗ...

Δν νομιζω να παθεις κ τπτ.... Εκτος κ αν εχεις βαλει το ματι σ εκει μπροστα στη χορδη τη στιγμη που θα σπασει...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικος κανονας για το αν σηκωνεται το φλουντ στον Θεο ειναι οτι η ταση των ελατηριων ειναι χαμηλωτερη απτην ταση των χορδων.

Θεωρητικα αν τερματισεις τις βιδες των ελατηριων τοτε πρεπει ειτε να βαλεις και αλλο ελατηριο ειτε να παρεις πιο σκληρα ελατηρια.

αυτο με τα ελατηρια ειλικρινα δεν το ηξερα και ουτε μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο μου μιας και με οσα φλουντ και αν ειχα ασχοληθει ποτε δεν ειχα καποιο τετοιο προβλημα

 

Ειναι διαολο κατασκευες αυτα τα φλουντ....

καθολου διαολο κατασκευες - αμα "ξερεις" τι παιρνεις "ξερεις" και να το χειριζεσαι

 

την εφτιαξα την κιθαρα - βρηκα αλλο 1 ελατηριο και το συμπληρωσα ωστε να κανουν 2αδες δλδ - στις 5 τρυπες και υποδοχες που εχει εβαλα 2 και 2 - ηθελε κοντα στο 1,5 εκατοστο ακομα βιδωμα οι βιδες του floyd και κουρδιστικε τελεια

 

 

παω να το σκισω στα divebombs τωρα για να του δειξω ποιος ποιος ποιος μωρο μου ποιος ειναι το αφεντικο  :D :D

 

 

παιδια σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου χαρισατε απλοχερα και που ΔΕΝ δειχνει κανενα βιντεο στο γιουτουμπι!!!!!!

να'σται καλα ολοι

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mean_Street_Guitars_Trem_Stop_Installed.gif

Θα αυξηθει η ταση τους ετσι... Λογικα θα κανει δουλεια

στην φωτο που εχεις παραθεσει πιο πανω κανεις 1 λαθος

τα ελατηρια ο τυπος δεν τα εχει βαλει γιατι ετσι θα κραταει πιο πολυ αντισταση αλλα τα εχει βαλει για μοστρα ;) ;)

αν παρτηρησεις μπροστα απο το block εχει βαλει αυτο το στοπ το οποιο κανει το floyd rose fixed :D :D

 

απλα το επισυμαινω γιατι δεν ειναι σωστος τροπος για να αυξησεις την ταση των ελατηριων προς τα πισω σε σχεση παντα με το προβλημα που ειχα εγω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν παρτηρησεις μπροστα απο το block εχει βαλει αυτο το στοπ το οποιο κανει το floyd rose fixed

 

Δεν μου φαινεται για fixed,πιο πολυ για τερματικο το οποιο το κανει απο floating σε dive only μου κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαινεται για fixed,πιο πολυ για τερματικο το οποιο το κανει απο floating σε dive only μου κανει

ισως εχεις 1 δικιο παραπανω ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει χορδη θα σπασει.... οχι κανα καλωδιο της ΔΕΗ...

Δν νομιζω να παθεις κ τπτ.... Εκτος κ αν εχεις βαλει το ματι σ εκει μπροστα στη χορδη τη στιγμη που θα σπασει...  ;D ;D

 

επειδη μιλαμε για παλιες κιθαρες (τουλαχιστον στην δευτερη περιπτωση) και αρκετα υψηλη ταση χορδων ποτε δεν ξερεις τι παιζει να γινει. πχ να πεταχτει κανα ελατηριο απο πισω (ειδικα αν καποιος που δεν γνωριζει το βαλει λαθος!) οποτε οφειλα να προειδοποιησω!!  :P :P :P :P

 

Και ναι μπελας τα φλουντ! καταρχας οταν πας για λαηβ πρεπει να φροντισεις να εχεις καβατζα κιθαρα γιατι αν σπασει μια χορδη παει! 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου