Προς το περιεχόμενο

High end guitar cable


pat5086

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε pat...

εχε κατα νου πως οι υψηλες συχνότητες ταξιδευουν πιο γρηγορα απο τις χαμηλές.

Αυτο συμβαινει και μεσα κατα την μεταφορα του σηματος σου μεσω καλωδιου

Μην θεωρεις δεδομενο οτι το φθηνο καλωδιο επειδη ακουγετε πιο πριμο,,,ειναι και καλυτερο,,,

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Sonic X το ασπρο περίβλημα το κόβω μαζι με το μαύρο στο ίδιο μήκος και προεξέχει μονο το γυμνό καλώδιο

 

@ gilmour

ευχαριστω για τη συμβουλή ...γενικά προσπάθησα να το βάλω οσο πιο χαμηλα γίνεται...θα το ξανακάνω πάντως για να είμαι σίγουρος οτι δεν είναι στον αέρα...

 

@metalmike

δεν το χα δει ο βλάκας οτι εχει κι ακριβώς το ίδιο ετοιμο...και επίσης πήρα το πιο στανταρ neutrik που υπάρχει για λόγους αξιοπιστίας...

 

 

 

 

 

 

γενικά να ξέρεις οτι στα neutric αν δεν πετυχεις με την πρωτη την σωστή κόληση μετά έχεις προβλήματα διότι έχει φτάσει η κόληση χαμηλά στον πάτο και για να καταφέρεις να την ξαναζεστάνεις για να λιώσει και να την τραβήξεις έξω πιθανόν με κάποια τρόμπα κόλησης πρέπει να κρατήσεις το κολητηρι πολλή ώρα πάνω στο μέταλο με αποτέλεσμα να αρχίζει να δημιουργείται πρόβλημα και στο μαύρο μονωτικό πλαστικό που μονωνει την γείωση με το θετικό του τζάκ . Θα το δεις και μόνος σου οτι μέχρι να καταφέρεις να καθαρ'ισεις το χώρο κόλησης απο την παλιά κόληση θα αρχίσει απο τις υψηλές θερμοκρασίες να σου κουνίεται το τζάκ και να λιώνει το πλαστικό της μόνωσης κοινώς μόλις έχεις αχρηστεύσει ένα τχάκ αξίας 3,5 με 5 ευρώ :) γι αυτο προσπάθησε στις επόμενες προσπάθειες να είσαι απόλυτα σίγουρος για την σωστή εφαρμογή πριν αποφασίσεις να πλησιάσεις την κόληση στην μύτη του κολητηριου .

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιω και εγω αυτο το καλωδιο δυο τρια χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα.

Επισης συμφωνω με ολα οσα ειπε ο David Gilmour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε pat...

εχε κατα νου πως οι υψηλες συχνότητες ταξιδευουν πιο γρηγορα απο τις χαμηλές.

Αυτο συμβαινει και μεσα κατα την μεταφορα του σηματος σου μεσω καλωδιου

Μην θεωρεις δεδομενο οτι το φθηνο καλωδιο επειδη ακουγετε πιο πριμο,,,ειναι και καλυτερο,,,

Το σήμα στο καλώδιο είναι ηλεκτρικό, όχι ακουστικό. Η μετατροπή του σε ήχο γίνεται πολύ αργότερα. Αυτό που συμβαίνει προηγουμένως είναι πως το καλώδιο μαζί με τους μαγνήτες της κιθάρας (ουσιαστικά πυκνωτής και πηνία) σχηματίζουν ένα κύκλωμα με συχνοτικά resonant peaks (κυρίως στα μεσοϋψηλά) που αλλάζουν σύμφωνα με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του. Μεγαλύτερη χωρητικότητα (σε μακρύτερα και συνήθως σε φτηνότερα καλώδια) συνεπάγεται μικρότερη συχνότητα συντονισμού (μετακινούμενη προς τα μεσαία & φεύγοντας απ'τα πρίμα) και πιο έντονη κορυφή. Αυτά είναι που μεταφράζονται στη διαφορετική "ηχητική υπογραφή" του εκάστοτε συστήματος passive και unbuffered μαγνητών/καλωδίου/ενισχυτή. Όσον αφορά το τι είναι καλύτερο ηχητικά, αυτό είναι υποκειμενικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επισης, εκτος απο τα ηχητικα χαρακτηριστικα, η εξωτερικη μονωση του καλωδιου και το ποσο ενισχυμενη ειναι παιζει ρολο στα live. μου χει τυχει ας πουμε το george l να κανει θορυβο (καθως κουνιοταν πονω στη σκηνη - πιθανοτατα σε κλαμπ με οχι ιδανικες γειωσεις κτλ), και στον ιδιο χωρο το vovox να μην κανει τιποτε.

 

καθε καλωδιο τελικα εχει εναν δικο του ηχο. και μονο η αλλαγη, απο μια μαρκα σε αλλη, η απο φτηνο σε κατι καλυτερο, θα κανει το ολο συστημα να ακουγεται διαφορετικα, και μετα θελουν ολα ξανα ψαξιμο (πεταλια, ενισχυτες, κιθαρες κτλ). για μενα ο πιο ευκολος τροπος να "ακουω" ενα καλωδιο ειναι, παιρνω μια κιθαρα που την ξερω καπως, κατα προτιμηση ακουστικη, καρφι σε ενισχυτη η κονσολα και προσπαθω να ακουσω τι της ταιριαζει τελικα, ενδεχομενως με ενα a/b κουτακι και 2 καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετοσχετικό.

Μου τη σπάνε τα ηλίθια σχεδιασμένα γωνιακά καρφιά της Neutrik.

 

Το καλώδιό σου είναι μια χαρά.

Αλλου θα είναι το πρόβλημα.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

 

θα παρακαλούσα να μου δώσετε τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα...

θέλοντας κι εγώ να αποκτήσω ενα αξιοπρεπές καλώδιο πηγα και αγόρασα μερικα μέτρα απο το παρακάτω high end guitar cable....

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl.htm    ...και μερικα  βισματα neutrik NP2C...αφου εκανα τις κολλήσεις παρατήρησα οτι το καλωδιο ακουγόταν στον ενισχυτή αρκετά μουντό και οχι τοσο δυνατο σε σχέση το πολυ φτηνο hotline που εχω....νομιζοντας οτι κατι δεν εχω κάνει σωστά εφτιαξα αλλο ένα το οποίο ακουγόταν ακριβως το ιδίο...ειναι φυσιολογικο αυτο? μήπως για να το ακούσω σωστα πρεπει να το βάλω σε κανα λαμπάτο με πολλά βαττ? μήπως φταίνε οι κολλήσεις? μήπως δεν κανει για κιθάρα-ενισχυτή? μήπως κατι αλλο??

 

ευχαριστώ

 

πόσα μέτρα είναι το καλώδιο που έφτιαξες;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε skantzo Εφτιαξα 3 τρίμετρα...το πρωτο και το δεύτερο βγήκαν χάλια...αλλα το επόμενο μετά τις συμβουλές του gilmour πήγε καλά....

Φιλε gilmour είχες απόλυτο δίκιο...την πάτησα κι εγώ με τα neutrik...επρεπε να πατάει καλά το καλώδιο όπως μου είπες μέσα βαθιά....δυστυχως το διαπίστωσα κι εγώ οτι αν δεν το πετύχεις με την πρώτη τη μαμησες....μια τρομπούλα βοηθάει πολύ...θα πάω να πάρω μια για να φτίαξω τις αποτυχημένες προσπάθειες....

 

Παιδιά ευχαριστω πολυ ολους  για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, τέλος καλό και όλα καλα. Μπράβο και στον Gilmour για τη βοήθεια του, έδωσε σημαντικές πληροφορίες. Πως σου φαίνεται το καλωδιάκι τώρα σε σχέση με το φθηνό; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε βλέπεις διαφορά... ακομα και στο 15αρι fender τρανζιστορ που εχω στο σπίτι....ανυπομονω να παω για καμια προβίτσα να το ακούσο σε κανα μεγαλο λαμπάτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου