Προς το περιεχόμενο

High end guitar cable


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους,

 

θα παρακαλούσα να μου δώσετε τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα...

θέλοντας κι εγώ να αποκτήσω ενα αξιοπρεπές καλώδιο πηγα και αγόρασα μερικα μέτρα απο το παρακάτω high end guitar cable....

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl.htm    ...και μερικα  βισματα neutrik NP2C...αφου εκανα τις κολλήσεις παρατήρησα οτι το καλωδιο ακουγόταν στον ενισχυτή αρκετά μουντό και οχι τοσο δυνατο σε σχέση το πολυ φτηνο hotline που εχω....νομιζοντας οτι κατι δεν εχω κάνει σωστά εφτιαξα αλλο ένα το οποίο ακουγόταν ακριβως το ιδίο...ειναι φυσιολογικο αυτο? μήπως για να το ακούσω σωστα πρεπει να το βάλω σε κανα λαμπάτο με πολλά βαττ? μήπως φταίνε οι κολλήσεις? μήπως δεν κανει για κιθάρα-ενισχυτή? μήπως κατι αλλο??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 τέτοια http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_60.htm και δεν έχω κάνα τέτοιο θέμα...δεν έχω κάνει και σύγκριση βέβαια αλλά στα αυτιά μου ακούγεται μια χαρά...αν είναι κάτι άλλο πιο τεχνικό θέμα θα σου απαντήσουν οι άλλοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα καλα ακούγεται απλά νιωθεις σαν να εχεις κλείσει λιγο το tone...οταν όμως βάζω το φτήνο καλώδιο η κιθάρα ακούγεται σαν να παίρνει ζωή...σαν να ανοίγω αποτομα το tone ασ πούμε...τι να πώ μυστήριο...τις κολλήσεις τις πρόσεξα οσο μπορούσα...δεν ειμαι και κανας ειδικός αλλα εχω ξανακολλήσει στο παρελθόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνα άλλο βύσμα δοκίμασες; Πως και δεν πήρες τα έτοιμα σαν κι αυτό που σου έδειξα; Aυτά εδώ http://www.thomann.de/gr/hicon_klinke_hi_j63s03.htm που έχουν τα έτοιμα είναι πολύ καλά βύσματα...όπως τα neutrik αλλά τα συγκεκριμένα που πήρες είναι φθηνά...χωρίς να εννοώ πως φταίνε απαραίτητα αυτά, απλά εφόσον πήρες καλό καλώδιο θα μπορούσες να είχες πάρει και λίγο καλύτερα βύσματα. Εφόσον έφτιαξες κι αλλό καλώδιο δε μπορεί να έχεις κάνει λάθος στις κολλήσεις, εφόσον έχεις και εμπειρία. Περίεργο, τι να πώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα, η συμβουλή φίλου τεχνικού ήταν να αφαιρέσω το λευκό (συνήθως) πρώτο περίβλημα από το κεντρικό σύρμα (βλέπε φωτό). Να μην προεξέχει δηλαδή από το 2ο μαύρο (συνήθως) περίβλημα. Στην περίπτωση μου λειτούργησε. Αν δεν βαριέσαι δοκίμασε το. Και βέβαια τσέκαρε και τις κολλήσεις σου όπως σε συμβούλεψαν παραπάνω.

cable.jpg.007080b568d171deec078954aef77025.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα τόνο κολήσεις αν και ηλεκτρονικός στις σπουδές, και πολύ συχνά με κολητήρι στο χέρι έχω να σου πω οτι στην αρχή την πάταγα κι εγώ με τα neutrik, πρόκειται για τα κορυφαία σε νορμάλ τιμή Jack αλλά έχουν μια ιδιαιτερότητα πολυ σημαντική κατα την διάρκεια που τα κολάς. Οπως κοιτάς το τζάκ και πάς να κολήσεις τον θετικό πόλο πρώτα , έχει την τρίπα που πρέπει να μπεί μέσα το καλώδιο θα σου πρότεινα να αφήσεις στην αρχή περισσότερο αέρα, πιο μακρί το καλώδιο που έχει απογυμνώσει, λίγο και να δεις ποσο χρειάζεται για να φτάσει μέχρι τον "πάτο" μετά να κόψεις με το κοφτάκι οσο περισσεύει και να το κοντίνεις οσο χρειάζεται ... το σύνηθες λάθος με τα neutrik είναι οτι βάζουμε μέσα λιγότερο καλώδιο χωρίς να τερματίσει κάτω και βάζουμε την κόληση και νομίζουμε οτι οτι κάνει σώμα ,δεν ισχύει αυτό , αν βάλεις αμέσως κόληση αυτή ρέει μέσα και καταλαμβάνει χώρο στον πάτο του neutrik και μετά δεν φτάνει η θερμότητα του κολητηριού μέχρι εκεί κάτω να την ξαναλιώσει και αρχίζουμε και καιγόμαστε και αν το κρατάμε με το χέρι με αποτέλεσμα να μένει σχεδόν στον αέρα η κόληση.

 

Στο εξήγησα πολύ κομπογιανιτικά και απλά για να γίνει κατανοητό ακόμη και απο ερασιτέχνη στην κόληση χωρίς παραξήγηση :)

 

λοιπόν ανακεφαλαιώνω στα βήματα:

 

πρωτα σωστό κόψιμο καλωδίου και αφού νιώσεις οτι τερματίζει μέσα και ακουμπάει στο τέλος τότε κρατάς σταθερά να μην σου κουνηθεί και  βγεί προς τα έξω και μετά βάζεις την κόληση. Τελειώνοντας θα δοκιμάζεις πάντα με το πολύμετρο στην μέτρηση των Ωμ να δεις τι αντίσταση έχει τόσο στην μύτη όσο και στην γείωση , πρέπει να είναι περίπου 1 ΩΜ , εγω που χρησιμοποιώ EVIDENCE AUDIO που ενα απο τα καλύτερα  καλύτερα καλώδια στον κόσμο βρίσκω 0.7 στο θετικό και 0.8 στη γείωση του Jack με την όποια ανοχή του πολυμέτρου φυσικά , αν δεις οτι ανεβαίνει πάνω απο το 1,5 ΩΜ εκεί σίγουρα έχεις κάνει κακή κόληση.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Sonic X το ασπρο περίβλημα το κόβω μαζι με το μαύρο στο ίδιο μήκος και προεξέχει μονο το γυμνό καλώδιο

 

@ gilmour

ευχαριστω για τη συμβουλή ...γενικά προσπάθησα να το βάλω οσο πιο χαμηλα γίνεται...θα το ξανακάνω πάντως για να είμαι σίγουρος οτι δεν είναι στον αέρα...

 

@metalmike

δεν το χα δει ο βλάκας οτι εχει κι ακριβώς το ίδιο ετοιμο...και επίσης πήρα το πιο στανταρ neutrik που υπάρχει για λόγους αξιοπιστίας...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου