Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender supersonic 100w head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι βρε Stefmaister! Πώς να κάνεις κάποια οφτόπικ πρόταση στον...εαυτό σου (δηλαδή απαντώντας στην ερώτηση που ο ίδιος έκανες)? ;D Προφανώς για τα άλλα μηχανήματα μιλούσα.

 

Πράγματι είναι όπως τα λες, αλλά από την άλλη η επιλογή των 100W είναι όπως λες... arena. Χωρίς να σημαίνει πως αγοράζεται μόνο για το παροιμιώδες Μαρακανά (κλασσικός καλαμπουρονοϊζοόρος), αλλά αν δεις εξαρχής πως δεν θα τα χρειαστείς, είναι μάταιο να τα αγοράσεις. Ούτως ή άλλως ο Supersonic - αν σε ενδιαφέρει σαν σχέδιο, και γιατί όχι άλλωστε - βγαίνει και στις άλλες δυο εκδόσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω.

 

Το ότι είναι φτιαγμένος σε PCB ο Supersonic δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, είτε σκέτο σαν απαξιωτικός χαρακτηρισμός είτε ηχητικά εις βάρος του. Τα άλλα δυο ανωτέρω μηχανήματα (ο Mesa και ο VHT) είναι κλασσικά παραδείγματα ποιότητας των PCB.

 

πραγματικά guys δε θέλω να σας ζαλίζω τον έρωτα..απλώς με την επιλογή του ενισχυτή είμαι σαν αναποφάσιστη κυρία σε μαγαζί με κουρτίνες....σκέφτηκα τον συγκεκριμένο για να πάρω κάτι με πολύ ωραία καθαρά (fender) αλλά ταυτόχρονα όταν θα θυμάμαι ότι άκουγα και slayer κάποτε..να δίνει γκάζι..με λίγα λόγια..ευελιξία...αν το θεωρείτε μεγάλη υπερβολή να δώσω τα συγκεκριμένα λεφτά...ή οτι το μηχάνημα είναι υπερτιμημένο (όπως και όλες οι καινούργιες γκίμπσον,ναι,θα πέσει φωτιά να με κάψει!) πολύ απλά say so... :)

 

θα κάνω την ερεύνα μου sfunk και θα τον τσεκάρω...για οτιδήποτε αγοράσω πάντως θα ανεβάσω full review με ότι καταλαβαίνω και clips...καλο βράδυ guys..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα'λεγα πως δεν μας ζαλίζεις καθόλου, αλλά ακόμη και αν μας ζάλιζες (που σήμαινε πως δεν θα συμμετείχαμε), θα βρισκόταν κάποιος άλλος εκ των εκατοντάδων συνφορουμιτών να βοηθήσει, οπότε νόου πρόμπλεμ ατ ωλ.

 

Εδώ που τα λέμε ναι, είναι κάπως τσιμπημένη η τιμή του, και ο ανταγωνισμός δύσκολος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θεωρείτε μεγάλη υπερβολή να δώσω τα συγκεκριμένα λεφτά...ή οτι το μηχάνημα είναι υπερτιμημένο (όπως και όλες οι καινούργιες γκίμπσον,ναι,θα πέσει φωτιά να με κάψει!) πολύ απλά say so... :)

 

τα όσα σου έγραψε πριν ο ΣΦ τα διάβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από τον 22άρη combo .(http://www.thomann.de/gr/fender_supersonic_22_combo_bk.htm

Υποτίθεται ότι είναι ο πλέον all around fender (το επιβεβαιώνει και ο greg koch ;D) αφού πέρα από τα ωραία καθαρά του (fender γαρ) έχει κι ένα καλό βρώμικο κανάλι σε αντίθεση με τους υπόλοιπους fender,έτσι λένε τουλάχιστον.Στα αυτιά μου το κανάλι αυτό (burn?) δεν ήχησε καθόλου καλά και θα χαρακτήριζα  το gain του "πλαδαρό" και "ασυμμάζευτο". Τι εννοώ?Κριτήριό μου δεν ήταν η ποσότητα του gain(η οποία δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν χρησιμοποιώ συνήθως high gain ήχους) αλλά η χροιά/ποιότητά του.Με αρκετή ώρα tweaking δεν κατάφερα να φτιάξω έναν αξιοπρεπή creamy lead ήχο που να ταιριάζει ας πούμε σε ένα fusion solo ή σε modern blues μονοπάτια (πχ robben ford).Αν fuzzy=vintage τότε ίσως έχω εγώ λάθος αντίληψη για το πώς είναι ωραίο να ακούγεται ένα βρώμικο κανάλι με vintage προσανατολισμό...

Αυτά από εμένα κι ελπίζω να μην σε έμπλεξα περισσότερο :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από τον 22άρη combo .(http://www.thomann.de/gr/fender_supersonic_22_combo_bk.htm

Υποτίθεται ότι είναι ο πλέον all around fender (το επιβεβαιώνει και ο greg koch ;D) αφού πέρα από τα ωραία καθαρά του (fender γαρ) έχει κι ένα καλό βρώμικο κανάλι σε αντίθεση με τους υπόλοιπους fender,έτσι λένε τουλάχιστον.Στα αυτιά μου το κανάλι αυτό (burn?) δεν ήχησε καθόλου καλά και θα χαρακτήριζα  το gain του "πλαδαρό" και "ασυμμάζευτο". Τι εννοώ?Κριτήριό μου δεν ήταν η ποσότητα του gain(η οποία δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν χρησιμοποιώ συνήθως high gain ήχους) αλλά η χροιά/ποιότητά του.Με αρκετή ώρα tweaking δεν κατάφερα να φτιάξω έναν αξιοπρεπή creamy lead ήχο που να ταιριάζει ας πούμε σε ένα fusion solo ή σε modern blues μονοπάτια (πχ robben ford).Αν fuzzy=vintage τότε ίσως έχω εγώ λάθος αντίληψη για το πώς είναι ωραίο να ακούγεται ένα βρώμικο κανάλι με vintage προσανατολισμό...

Αυτά από εμένα κι ελπίζω να μην σε έμπλεξα περισσότερο :)

 

ούτε καν!σ 'ευχαριστώ πολύ!και γω τελικά αποφάσισα να τον αποφύγω...λόγω της "φιλικής" του τιμής...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πάρω κάτι με πολύ ωραία καθαρά (fender) αλλά ταυτόχρονα όταν θα θυμάμαι ότι άκουγα και slayer κάποτε..να δίνει γκάζι..με λίγα λόγια..ευελιξία...αν το θεωρείτε μεγάλη υπερβολή να δώσω τα συγκεκριμένα λεφτά..

 

Αν εχεις τα λεφτα τοτε κανε τη χαρη στον εαυτο σου και πηγαινε ακου το Mesa Lonestar που σου προταθηκε παραπανω.  ;)  Η τιμη του δεν ειναι σε κοσμοιστορικα χαμηλα επιπεδα βεβαια, αλλα και παλι μπορεις να τον ακουσεις απο κοντα και να διαπραγματευτεις με τον πωλητη.

 

Για μεταλ και ''καφριλες'' τυπου Slayer θα χρειαστεις ενα OD πεταλακι μαζι με το βρωμικο καναλι του.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου