Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες και τρόποι παιξίματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dreamdancer

Δλδ η μουσική και η εκτέλεσή της είναι κάτι σαν τα μαθηματικά και το συντακτικό;

Δλδ υπάρχει μόνο ένα σωστό και τίποτε άλλο;

Έχεις κάνει κανά φεγγάρι ιεροεξεταστής;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα... δεν ειπα ότι το είπες εσύ...  ;)

 

Αυτό έγραψες όμως. Τέσπα.

 

Το κράτημα της πένας του Morse λοιπόν το κάνουν χιλιάδες κιθαρίστες. Γιατί να πρέπει να ψάχνω στο youtube να το δω και να μην είναι γνωστό σαν ξεχωριστή τεχνική ας πούμε? Ένα δύο τρία πιασίματα και μετά παραλλαγές. Εκεί βολεύει εκεί δε βολεύει. Αυτό πήρα από τους ντράμερ. Τα σωστά και λάθος τα αφήνω για άλλη μέρα. Εχεις δει κανένα ντράμερ να λέει ότι το τραντίσιοναλ γκριπ είναι σωστό και όλα τα άλλα λάθος? (θα το λένε και αυτό δηλαδή) Αλλά είπαμε, μέσα από το διάλογο πήρα την απάντησή μου ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πρέπει να ψάχνω στο youtube να το δω και να μην είναι γνωστό σαν ξεχωριστή τεχνική ας πούμε?

 

Αν η ανάγκη για φορμαλισμό ήταν τόσο μεγάλη, πίστεψέ με, θα είχαν προκύψει και ονομασίες. Προφανώς είσαι εξαίρεση. Προς το παρόν βολέψου με το youtube.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μάθε κιθάρα πρώτα και μετά έλα. Ολος κόσμος δηλαδή ξέρει το χέρι του Steve Morse και εγώ είμαι ο μόνος που τον έψαχνε? Που να μην τον ήξερα κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μάθε κιθάρα πρώτα και μετά έλα. Ολος κόσμος δηλαδή ξέρει το χέρι του Steve Morse και εγώ είμαι ο μόνος που τον έψαχνε? Που να μην τον ήξερα κιόλας!

 

Μάλλον δεν κατάλαβες. Αν υπήρχε ανάγκη να δωθούν ονομασίες στον τρόπο που ο Morse κρατάει την πένα (και για τον κάθε Morse προφανώς και για την κάθε "τεχνική") τότε θα είχαν δοθεί. Προφανώς η πλειοψηφια δεν κόπτετε και γι' αυτό δεν υπάρχουν ονομασίες. Άλλωστε, αυτές οι "τεχνικές" είναι τόσο προσωπικές που η λίστα με τα ονόματα θα έμοιαζε με τηλεφωνικό κατάλογο. Ζήτηση-προσφορά.

 

Ωχχ, λάθος, ήρθα πρίν μάθω κιθάρα. Γαμώτο...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχ, λάθος, ήρθα πρίν μάθω κιθάρα. Γαμώτο...

Φίλος δεν πειράζει. Σε έχω ακούσει εγώ να παίζεις kazoo και μ@μ@ς... Αν ήξερες να το κρατάς και σωστά, δεν το συζητώ, θα έκανες καριέρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος δεν πειράζει. Σε έχω ακούσει εγώ να παίζεις kazoo και μ@μ@ς... Αν ήξερες να το κρατάς και σωστά, δεν το συζητώ, θα έκανες καριέρα...

 

Φίλος, που να με ακούσεις να παίζω mazoo and the zoo σε drop B. Έρπον χάος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν δω που πάει ο αντίχειρας, δεν σχολιάζω...

 

Δεν έχω, δεν είμαι πρωτεύον.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες. Αν υπήρχε ανάγκη να δωθούν ονομασίες στον τρόπο που ο Morse κρατάει την πένα (και για τον κάθε Morse προφανώς και για την κάθε "τεχνική") τότε θα είχαν δωθεί. Προφανώς η πλειοψηφια δεν κόπτετε και γι' αυτό δεν υπάρχουν ονομασίες. Άλλωστε, αυτές οι "τεχνικές" είναι τόσο προσωπικές που η λίστα με τα ονόματα θα έμοιαζε με τηλεφωνικό κατάλογο. Ζήτηση-προσφορά.

 

Ωχχ, λάθος, ήρθα πρίν μάθω κιθάρα. Γαμώτο...

 

Ναι, είναι τόσο προσωπικές που περνάνε μόνο από έβδομο γιο σε έβδομο γιο. Μάλλον η μάνα του πιτσιρικά από κάτω που κρατάει έτσι την πένα ήταν γκρούπι του Morse. Άνθρωπέ μου έχεις να πείς κάτι σε αυτό που ρώτησα? Καμιά άποψη έτσι για να γίνεται κουβέντα δηλαδή. Πως και οι ντράμερ τα χρειάζονται αυτά και εμείς όχι? Είμαστε τόσο καλύτεροι? (όπως πάει και το ανέκδοτο) Αυτοί δεν έχουν προσωπικό στύλ? Γιατί την έχουμε δει διαφορετικά? Αντε κάνε κανα σχόλιο αντί να βγάζεις λάθος όλον τον κόσμο γιατί πετάχτηκες από το άσχετο σαν χωρισμένη γκόμενα του Dreamdancer. Και μάθε τις νότες τουλάχιστον αλλά μόνο μέχρι το ΦΑ, μη σου χαλάσουν και την έμπνευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου