Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Wah έως 100 ευρώ


VinnieT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, τις τελευταιες μερες ειμαι σε αναζητηση για αγορα wah. Ειμαι τελειως ασχετος στο χωρο αυτο μιας και το μονο wah που εχω δουλεψει ποτε ειναι αυτο της πρωην πεταλιερας μου (vox tonelab le). Γενικα κατα κυριο λογω παιζω rock εως hard rock. Το υπολοιπο gear μου ειναι μια stratocaster hss σε εναν Laney GH50L. Λογω κρισης δεν θα ηθελα να δωσω  πολλα χρηματα (κατω απο 100 σιγουρα). Αν εχετε κατι να προτεινετε θα με βοηθουσατε πολυ.

 

Υ.Γ απο κοντα εχω ακουσει τα: Vox V-845 WAH και Dunlop GCB-95 τα οποια επειδη βεβαια τα δοκιμασε ο μαγαζατορας δεν μπορεσα να βγαλω και πολυ σωστη αποψη απλα εχω την υποψια οτι το δευτερο σε καποια σημεια "τσιρίζει" αρκετα

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, Θανος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εαν θελεις να δωσεις κατω απο 100 ευρω μονο σε μεταχειρισμενο θα βρεις κατι καλο.

αλλα για να δεις πια σου κανουν παρε την κιθαρα σου και πανε μια βολτα απο τα μαγαζια και δοκιμασε. και εννοειτε να δοκιμασεις και με καθαρο αλλα και με το Gain που παιζεις.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/vox_vx_v847_wah.htm

Kλασσική και δοκιμασμένη επιλογή. Εγω αυτό έχω και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο από το cry baby. Επίσης σε αυτά τα χρήματα υπάρχει μια ευέλικτη λύση από την carl martin που γενικώς φτιάχνει αξιόπιστα πετάλια:

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_two_wah.htm

 

Γενικότερη γνώμη, μην πέσεις στην παγίδα να δώσεις πολλά λεφτά για wah, είναι ιδιαίτερα απλό εφέ, χώρια που αργότερα με μια μετατροπή μπορείς με λίγα χρήματα να του βάλεις ό,τι ΕΣΥ θέλεις και να κοιτάζει στα μάτια wah οποιασδήποτε κατηγορίας τιμής.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/vox_vx_v847_wah.htm

Kλασσική και δοκιμασμένη επιλογή. Εγω αυτό έχω και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο από το cry baby.

 

γιατι?

 

συγνωμη αλλα οταν λεμε "κατα την γνωμη μου" καλο θα ηταν να γραφουμε πια ειναι αυτη η γνωμη.  ;) 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το Vox V-847. Είχα για καιρό (περίπου 2 χρόνια) το Dunlop Classic GCB-95.

 

Δεν είναι ότι το Dunlop δεν έκανε την δουλειά του ή ότι ήταν μάπα, απλά, αλλάζοντας παίξιμο και ήχους, δεν επιθυμούσα πλέον αυτό το extra boost που δίνει το Dunlop, ειδικά όταν χρησιμοποιείς Overdrive ή Distortion. Αν το δοκιμάσεις θα το παρατηρήσεις.

Έτσι κατέληξα στο Vox V-847 το οποίο πραγματικά είναι πεντακάθαρο. Το αγάπησα αμέσως.

 

Επαναλαμβάνω πως το extra boost, το οποίο εγώ θεωρώ πως δίνει το Dunlop Wah, δεν σημαίνει ότι είναι κακό ή ενοχλητικό. Απλά επιθυμώ πλέον πιο καθαρό wah.

 

Ο καλύτερος κριτής είναι το αυτί σου και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται και δεν πρέπει να σου διαμορφώσει την τελική γνώμη. Απλά μάζευε γνώμες και σύγκρινέ τις με το αυτί σου.

 

Στα 100 ευρώ θα βρεις πληθώρα Wah, κυρίως μεταχειρισμένων. Αυτά, καλές δοκιμές. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?

 

συγνωμη αλλα οταν λεμε "κατα την γνωμη μου" καλο θα ηταν να γραφουμε πια ειναι αυτη η γνωμη.  ;) 

 

 

Νο prob. Νομίζω ότι τα δύο πετάλια διαφέρουν στο ότι το cry baby κομπρεσάρει και στρογγυλεύει περισσότερο τον ήχο, είναι πιο σκοτεινό, ενώ το vox είναι καθαρότερο, λίγο πιο πρίμο και αν μου επιτρέπεται η μπακαλίστικη έκφραση παράγει πιο "ανοιχτές και διάχυτες συχνότητες" κάτι που προσωπικά προσεγγίζει περισσότερο τον ήχο του wah όπως τον έχω στο μυαλό μου. Επομένως, μάλλον σωστότερο στο ποστ μου θα ήταν το "συμφωνα με τα γούστα μου"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ειναι "σκετο" το wah, να μην μπουσταρει καθολου μιας και θα βρισκεται μπροστα απο το SD-1 μου. Θα πρεπει να παω σε μαγαζι να ζητησω να ακουσω το VOX 847 γιατι απο τα σχολια σας φαινομενικα ειναι αυτο που ψαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς και τον παράγοντα "διαδρομή του πεντάλ". Είχα παλιά ένα boss που είχε πολύ μικρή διαδρομή και ενώ είχε καλό ήχο, τον αχρήστευε...

Τώρα έχω ένα morley που είναι το άλλο άκρο... Ιδανική για μένα η διαδρομή στα πεντάλ της tonelab SE!

Γενικά δοκίμασε όσα πιο πολλά μπορείς και κρίνε με τα αυτιά σου, όχι με την τιμή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου