Προς το περιεχόμενο

Xρειαζομαι εφεδιερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ,

 

τελικα διεπιστωσα οτι θα χρειαστω μια εφεδιερα... Χρειαζομαι ορισμενα εφε οπως chorus delay , acoustic sim , screamer κτλ και ποιος ξερει τι αλλο στην πορεια...

 

Προς το παρον χρησιμοποιω την line6hd300 μπροστα απο εναν peavey 6505+ το θεμα ειναι οτι ορισμενα εφε πρεπει να μπαινουν στην λουπα και ορισμενα στο input για να ακουγονται καλα... Η hd300 Ομως δεν υποστηριζει μεθοδο 4 καλλωδιων οποτε ειναι συμβιβασμος...

 

Μην θελοντας και πολυ να μπω σε διαδικασιες με πεταλακια κτλ , πειτε μου ποια εφεδιερα που ειναι TRUE BY PASS θα μπορουσα να δοκιμασω και να μου κανει την δουλεια μου ? Οσα περισσοτερα εχει τοσο καλυτερα... Θα ηθελα να εχει και κανενα whammy και ποιοτικα screamer για μπροστα... Οικονομικα κατι που μτχ θα μπορουσα να το βρω μεχρι και 300 ευρω... Αρα καινουριο λογικα γυρω στα 500-600...

 

εχω στο μυαλο μου διαφορες οπως

 

rp1000 , hd500 , m13 , g-major κτλ...

 

αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κοιταω στην σωστοτερη κατευθηνση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

M13

 

Ειδικά αν σου αρέσουν τα εφφέ του POD, γιατί έχει τα ίδια ακριβώς.

 

ποια εφεδιερα που ειναι TRUE BY PASS

 

Για ποιο λόγο ακριβώς;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M13

 

Ειδικά αν σου αρέσουν τα εφφέ του POD, γιατί έχει τα ίδια ακριβώς.

 

Για ποιο λόγο ακριβώς;

 

Θελω οταν απενεργοποιω τα εφε της πεταλιερας να ακουγεται ο ηχος του ενισχυτη σαν να μην εχω κατι ενδιαμεσα... η τελος παντων να εππηρεαζει τον ηχο ελαχιστα... Τωρα ειδα και το nova system αλλα καπως εχω μπορεδευτει... Δεν εχει προσωμειωεις το μαραφετι αυτο ?

 

Η Μ13 εχει και ακουστικ σιμουλειτορ ? Δεν το βρηκα στο σαιτ αλλα η ματια μου ηταν προχειρη... γενικα θελω ποιοτητα στα εφε... Τα εφε της hd300 τουχιστον στον input δεν με εχουν ενδιασιασει εκτος του screamer...

 

Η tc δεν εχει καπως περισσοτερη παραδοση σε αυτο ? αλλα οχι g-force... εχει και το g-major 2... Αυτο εχει προσωμειωεις πεταλιων και ολα οσα θελω ? η εχει αλλη φιλοσοφια ?

 

Παντως δεν με ενδιαφερει καθολου να εχει προσωμειωσεις ενισχυτων και καμπινων...

μονο distortion/overdrive petalia και εφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H M13 έχει επιλογή μεταξύ DSP bypass και "true" (με relays) bypass. Πίστεψέ με, ακουγονται 99.5% ίδια.

 

ΔΕΝ έχει acoustic simulator.

 

Το Nova System ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιηθεί με 4CM οπότε εξ'ορισμού αποκλείεται.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD300 δεν έχει δυνατότητα απενεργοποίησης των προενισχυτών; Να παίζεις δηλαδή μόνο με τα εφέ της πεταλιέρας. Θα με ενδιέφερε να μάθω/ακούσω γιατί θεωρώ πως είναι καλό "μηχανάκι".

Εγώ το κάνω συχνά με την Boss GT-10 (συνήθως στα live) παίζοντας στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή. Να σημειώσω ότι με αυτό τον τρόπο (στα δικά μου αυτιά) ακούγονται καλά και τα delay, chorus, flanger κ.τλ. και τα overdrive, distortion.

Πιθανόν δεν είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιους, είναι όμως μια πολύ πρακτική / εξυπηρετική λύση όταν δεν θες να έχεις ένα σωρό "κουτάκια" στα πόδια σου.

Για προσομοίωση ακουστικής κιθάρας δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποια πεταλιέρα που να το κάνει καλά. Ίσως το Roland GR-55 αλλά το λέω με επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tgl το ακούστηκ σιμ είναι πολύ πολύ βασικό για εμένα. Οπότε αποκλείεται και η m13 προφανώς. Έχεις εικόνα από g major 2 ; την μέθοδο 4 καλλωδιών την αποζητω ώστε να ακούγονται κάποια εφέ σωστά συνδέοντας στην λούπα εφόσον δεν ακούγονται σωστά στο ινπουτ. Τώρα αν η tc έχει σύστημα να παίζει σωστά από μπροστά τότε δεν εχω θέμα. Τώρα για τον φιλο από κάτω που ρωτάει , τα εφέ των hd δεν τα θεωρώ κορυφαία. Τουλάχιστον στο ινπουτ. Στην λούπα θα το τσεκαρω. tgl Το gsp που έχεις μου κάνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tgl Το gsp που έχεις μου κάνει ;

 

To GSP που είχα είναι η καλύτερη περίπτωση για τέτοιες ανάγκες πιστεύω, αλλά εσύ δεν είχες και την RP? Το ίδιο πράγμα είναι (από άποψης λειτουργικότητας και, σε μεγάλο βαθμό, και ήχου, εννοώ την RP1000).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την rp την εχω βάλει στο μυαλό μου και πάλι απλά ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο πριν την ξανά αγοράσω...περί g - major 2 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την rp την εχω βάλει στο μυαλό μου και πάλι απλά ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο πριν την ξανά αγοράσω...περί g - major 2 ;

 

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά μια χαρά μηχάνημα είναι. Η TC έχει γενικά πιο "high-tech" ηχοχρώματα στα εφφέ της. Θα χρειαστείς και έναν MIDI controller αν θέλεις real time έλεγχο στα εφφέ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G-major δεν δουλευει με 4 καλωδια...

Ειναι ΜΟΝΟ εφφεδιερα...

Μονο μια εξ'αυτων ικανοποιει τα οποια περιεργα βιτσια σου... ;D ;D

 

Τη γνωμη μου τη ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου