Προς το περιεχόμενο

Πως κρατάτε τα settings σε ένα pedalboard?


salas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Θα ήθελα τα φώτα σας! Μεταφέρω συχνά τώρα τελευταία το pedalboard μου και παρατηρώ πως αλλάζουν φορά με ένα ''μαγικό'' τρόπο τα knobs xD

η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα 2-3 τρόπους να κρατάω τα settings αλλά δεν νομίζω πως είναι οι πιο σωστοί...

 

σκέφτηκα να βάλω ταινία (μπακαλίστικος τρόπος)

σκέφτηκα να τα αποθηκεύω με την κάμερα του κινητού

σκέφτηκα να σημειώσω με μαρκαδώρο (τα λυπάμε τα καημένα jams να τα βάψω...)

 

εσείς τι κάνετε? επίσης πρίν λίγο καιρό παρατήρησα ότι πολλά πετάλια (mxr κυρίως) έχουν ένα στρόγγυλο μαύρο γύρο απο το knob. τι είναι?

 

thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η φωτογραφία είναι η πιο γρήγορη/ ασφαλής λύση.

 

Υπάρχει πάντα ο τρόπος των σημειώσεων , θυμάμαι όταν είχα το DX7 το synth, υπήρχε πρόβλεψη και κρατούσες σημειώσεις σε τέτοιου είδους έντυπο-σαν αυτό της photo αλλά και σε άλλα (όμως εκεί υπήρχε νόημα, διότι η παραμετροποίηση δεν γινόταν με knobs- άρα δεν μπορούσες να βγάλεις photo).

 

Τέλος , τα παλαιά τα χρόνια (όταν αρχίσεις να αφηγείσαι  ιστορίες, λεν ότι γερνάς  ;D)  έπαιρναν ένα χαρτόνι, εσύ φαντάσου ένα στο μέγεθος π.χ.  ενός pedal, με τρύπες (εγκοπές) ακριβώς εκεί που είναι τα knobs. Π.χ. τρεις τρύπες, μια για το level, μια για το  gain και μια για το  tone. To έβαζαν από πάνω , ( κάτι σαν πρωτόγονο mask  ;D) περνούσαν τα knobs μέσα από τις εγκοπές του χαρτονιού, και σημείωναν πάνω στο χαρτόνι τις ρυθμίσεις κάθε Knob χωριστά. Έτσι μπορείς να έχεις καμία 100 τέτοια χαρτονάκια, για κάθε ένα pedal  χωριστά, και να τα έχεις για preset!!!

 

Φωτογραφία καλλίτερα.  ;)

Ge_dx7.gif.e7c277d870a8ed9883b42e07cd5e0f46.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι πανέξυπνος όπως εγώ  :P ;D, τα θυμάσαι απ' έξω.

Αλλά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και εγώ για την φωτογραφία  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς τι κάνετε? επίσης πρίν λίγο καιρό παρατήρησα ότι πολλά πετάλια (mxr κυρίως) έχουν ένα στρόγγυλο μαύρο γύρο απο το knob. τι είναι?

 

thanx!

Αυτο ειναι rubber που μπαινει πανω στα knobs για τα κανουν πιο φιλικα (υποτιθεται) για χρηση και με το ποδι, δεν εχουν σχεση με αυτο που ρωτας.Οισημειωσεις ειναι ο πιο κλασσικος τροπος

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτηκα να βάλω ταινία (μπακαλίστικος τρόπος)

 

σκέφτηκα να σημειώσω με μαρκαδώρο (τα λυπάμε τα καημένα jams να τα βάψω...)

 

 

δυστυχως αλλοι τροποι δεν εχουν εφευρεθει..εκτος και αν εχεις Digitech Hardwire που εχουν ειδικο προστατευτικο.

 

τα περισσοτερα επαγγελματικα pedalboards που εχω δει εχουν παντως ταινιες (μερικοι roadies κανουν ακομα μεγαλυτερες..εξτρεμιες σταζοντας 2 σταγονες LOGO σε καθε ποντεσιομετρο για να μενει σταθερο ακομα και σε περιπτωση σεισμου.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοβε ενα κομματακι ζελοτειπ κ κολλα το στο σημειο που θες να σημαδεψεις κ κανε επανω με μαρκαδορο το σημαδακι σ. Κ οποτε θες το βγαζεις κ ουτε γατα ουτε ζημια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου