Προς το περιεχόμενο

midi keys


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα.

Έχοντας τελιώσει εδώ και καιρό το home studio μου και έχοντας κάνει αρκετές δουλίτσες με αρκετή επιτυχία (για τε μέ  :P ) αποφάσησα να αγοράσω ένα Midi key controller ή όπως το λένε. Ο λόγος? Απλά γιατί πρέπει να υπάρχει σε κάθε home studio λένε! Αστείο ακούγεται το ξέρω αλλα ειληκρινά θέλω να το αγοράσω χωρις να ξέρω πλήκτρα απλά και μόνο για να βάζω κάποιες μελοδίες η ακόμα και για τα ντράμς.

Οπότε ρωτάω εσάς. Τι ακριβώς προσφέρει το midi keyboard σε ένα στούντιο. Σε τί θα μου χρησημέυσει? Αξίζει να το πάρω και να αρχίσω να ασχολούμε ή πρέπει να έχεις γνώση απο πλήκτρα και πρέπει να ξέρεις να παίζεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να πάρεις.

Μπορείς να παίζεις με αυτό τύμπανα, μπάσο.......... βασικά ΟΛΑ τα όργανα (με το κατάλληλο software πάντα) .

Το Midi σου ανοίγει τεράστιους ορίζοντες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς προσφέρει το midi keyboard σε ένα στούντιο. Σε τί θα μου χρησημέυσει?

Αρχικά θα σου χρησιμεύσει να μάθεις 5 πράγματα για τα πλήκτρα, τα softsynths, τη midi τεχνολογία κλπ. Τότε θα καταλάβεις και τι προσφέρει σε ένα στούντιο. Σε δεύτερη φάση θα σε βοηθήσει να πάψεις να σκέφτεσαι σαν κιθαρίστας...κάτι που θα σε κάνει πιό ολοκληρωμένο μουσικό.

Εγώ έχω ένα πολύ απλό, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις από πλήκτρα αλλά με βοηθάει να ξεγελάω τον οποιονδήποτε ότι ξέρω ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ήταν αυτά που ήθελα να ακούσω για να κάνω την αγορά  ;D

Σύντομα ελπίζω να πιάσουν και τόπο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπήκα και είδα μερικά και βλέπω ότι είναι ανάλογα με τα πλήκτρα και το κάθε μίντι μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε που να κάνει για τι δουλειά που το θέλω?

http://athensproaudio.com/index.php?target=categories&category_id=925

 

Κάτι τέτοιο πχ η πιό πολλά πλήκτρα? Η μήπως όσο περισσότερα τόσο καλύτερα? Δέν υπάρχει θέμα χρημάτων δηλαδή είμαι διατεθειμένος να δώσω όσο χρειαστεί για να κάνω καλή δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα εξεταζεις το ειδος της δουλειας και μετα την ποιοτητα.Παιζει να σου χρησιμευσει ενα κλαβιε 88 πληκτρων;Αν παραδειγμα θες να περνας μπασογραμμες,κανα μπιτακι και καμια μελωδιουλα με ταυτοχρονα τον ελεγχο καποιων παραμετρων(βλ. frequency και λοιπα της αρεσκειας σου) τοτε ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/akai_mpk_25.htm  σου ειναι κομπλε.Και με drum pads mpc style για να περνας ανετα τα beats σου και με αρκετα αμφιδρομης κατευθυνσης πληροφοριων knobs.Τωρα το ποσα πληκτρα θα χρειαστεις εξαρταται απο το τι προκειται να παιξεις,αν για παραδειγμα σου αρεσει να παιζεις lead sounds τοτε ενα 49αρι θα ταιριαζε,αν θες να παιζεις πιανακι τοτε πας σε 61,αν παιζεις πιανο σαν βιρτουοζος πας σε 88.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα εξεταζεις το ειδος της δουλειας και μετα την ποιοτητα.Παιζει να σου χρησιμευσει ενα κλαβιε 88 πληκτρων;Αν παραδειγμα θες να περνας μπασογραμμες,κανα μπιτακι και καμια μελωδιουλα με ταυτοχρονα τον ελεγχο καποιων παραμετρων(βλ. frequency και λοιπα της αρεσκειας σου) τοτε ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/akai_mpk_25.htm  σου ειναι κομπλε.Και με drum pads mpc style για να περνας ανετα τα beats σου και με αρκετα αμφιδρομης κατευθυνσης πληροφοριων knobs.Τωρα το ποσα πληκτρα θα χρειαστεις εξαρταται απο το τι προκειται να παιξεις,αν για παραδειγμα σου αρεσει να παιζεις lead sounds τοτε ενα 49αρι θα ταιριαζε,αν θες να παιζεις πιανακι τοτε πας σε 61,αν παιζεις πιανο σαν βιρτουοζος πας σε 88.

 

Όχι τί βιρτουόζος δεν έχω τη παραμικρή ιδέα απο πλήκτρα. Απλά το θέλω για μερικά γεμίσματα λίγο για τα ντράμς και το μπάσο και ίσως και λίγα μπιτάκια η μερικά γεμίσματα σε πλήκτρα (όπως τα ακόρντα στη κιθάρα ένα πράγμα :P δε ξέρω πως αλλιώς να το θέσω).

Πολύ ωραία η πρόταση σου κάτι τέτοιο είχα και γω στο μυαλό μου.

Η κάτι σαν και αυτό http://athensproaudio.com/index.php?target=products&product_id=34206 αλλά δε ξέρω αν είναι too much για το επίπεδο (δηλαδή ποιό επίπεδο ούτε καν δάπεδο  :P) μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι βλέπω "παίζεις" σε λίγες οκτάβες και φυσικά λίγα χρήματα. Δεν έχει σημασία που δεν είσαι πληκτράς.

 

Δεν γνωρίζω τι μουσική και πως γράφεις, καθώς επίσης και τι θες να προσφέρεις από το studio σου σε κάποιον που τυχόν θα έρθει να γράψει.

 

Αν για παράδειγμα έρθει να γράψει στο studio κάποιος πληκτράς ή πιανίστας, θα χρειαστείς κλαβιέ από 61 πλήκτρα και πάνω για να μην σου πω 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένα, ανάλογα την περίπτωση. Απλά σκέψου και αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τί βιρτουόζος δεν έχω τη παραμικρή ιδέα απο πλήκτρα.

Γι αυτό βρές ένα με 5 οκτάβες όχι παραπάνω από 150 ευρώ...Θεωρητικά θα το κρατήσεις για πάντα...Εάν γίνεις πολύ καλός, παίρνεις ένα ακριβότερο!

Δεν γνωρίζω τι μουσική και πως γράφεις, καθώς επίσης και τι θες να προσφέρεις από το studio σου σε κάποιον που τυχόν θα έρθει να γράψει.

Έχοντας τελιώσει εδώ και καιρό το home studio μου

έχει μέλλον ακόμα δάσκαλε....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για παράδειγμα έρθει να γράψει στο studio κάποιος πληκτράς ή πιανίστας, θα χρειαστείς κλαβιέ από 61 πλήκτρα και πάνω για να μην σου πω 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένα, ανάλογα την περίπτωση. Απλά σκέψου και αυτό το ενδεχόμενο.

 

Αν ειχα υποψιν μου να παω στο στουντιο σου,θα εγραφα οτι ηταν να γραψω στο δικο μου 88αρι κλαβιε και θα το πηγαινα εκει με midi,και την οποιαδηποτε επιπλεον επεξεργασια θα την εκανα εκει,επομενως για μενα,μην το σκεφτεσαι αυτο το ενδεχομενο,ασε που οσο μεγαλυετερο το κλαβιε,τοσο πιο πολυς ο χωρος ειδικα για τα 88αρια που ειναι γκουμουτσες.

 

Γι αυτό βρές ένα με 5 οκτάβες όχι παραπάνω από 150 ευρώ...Θεωρητικά θα το κρατήσεις για πάντα...Εάν γίνεις πολύ καλός, παίρνεις ένα ακριβότερο!έχει μέλλον ακόμα δάσκαλε....

Σωστο αλλα σκεψου οτι δεν θα σου χρειαστουν 5 οκταβες,2 αρκετες ειναι για αυτο που λες πως θες να κανεις.Το cakewalk/roland καλο ειναι εχω ακουσει και για αυτο τα καλυτερα,οτι νομιζεις κανε μεταξυ των 2,δεν τα εχω δοκιμασει,απλα τετοιας συνομοταξιας προιοντα ειναι στην κορυφη της ποιοτητας(εξαιρεσε τα maudio).Φαντασου οτι midi τυπου behringer ή esi ειναι αμφιβολου ποιοτητας,cme,akai,novation κλπ ειναι εγγυηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου