Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Με Ηλ.Ακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Εδω και λιγο καιρο η ηλεκτροακουστικη μου εχει εμφανισει καποια ψιλοπροβληματακια...

Εχω την Cord Evl A6 που μπαινει στον Vox Vt20+. Το προβλημα ειναι οτι οι 3 μπασσες χορδες (μι, λα, ρε) ακουγονται πολυ πιο χαμηλα απο τις πιο ψηλες οταν την συνδεω... Οταν βαζω στο τερμα το μπασσο στον ενισχυτη και στο eq της κιθαρας ακουγονται πιο δυνατα μεν (και παλι ομως χαμηλοτερα απο τις αλλες!) αλλα χαλαει ο ηχος με τοσο μπασσο μετα... Αμα βαλω και κανα εφε ειδικα (π.χ chorus) οι μπασσες δν "αντιδρουν" καν...

Εχω προσπαθησει να αλλαξω μπαταρια, καλωδιο, να συνδεσω αλλη κιθαρα στον vox μπας και φταει ο ενισχυτης, να συνδεσω αλλο ενισχυτη στην cort, να παιξω με τo eq αλλα τιποτα...

 

Οταν την ειχα παρει απο το thomann μετα απο λιγο καιρο ειχε χαλαρωσει πολυ το βισμα της κιθαρας οποτε οταν αλλαξα και τις stock χορδες εβγαλε ολες τις χορδες εβαλα το χερι μου μεσα στην κιθαρα και εσφηξα μονος μου το εσωτερικο παξιμαδι και ολα μια χαρα... Τωρα ομως παλι εχει χαλαρωσει λιγο το παξιμαδι. Επισης μια μερα ηθελα να μ@λ@κιστω και εγω λιγο σαν παιδακι που ειμαι οποτε αρχισα να βαζω *αρκετα* γκαζια και διαφορα εφε στην ακουστικη... Βεβαια οταν εβαζα fuzz και τετοια βουιζε οποτε την αφησα στην ησυχια της...

 

Παιζει να της γαμησα τα ηλεκτρικα με τα γκαζια (μην φανταστειτε οτι την βιαζα και ουρλιαζε τρομερα ουτε στον 2-3 δν ειχα το μαστερ του ενισχυτη)?

Παιζει να φταει που ειναι χαλαρο το παξιμαδι? (δλδ θα πρεπει παλι να βγαλω ολες τις χορδες και να το ξανασφιξω?)

Παντως να την γυρισω στον θωμα που εχω εγγυηση θα μου παρει 100+ ευρω αφου πρεπει εγω να πληρωσω τα εξοδα αποστολης (τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει).

 

Ευχαριστω,

Κωστης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει eq η κιθάρα επάνω της; (πρέπει να έχει) .ρίξε του μια ματιά.

 

τα γκάζια παίρνουν το σήμα της κιθάρας και το αλλάζουν.

Δεν μπαίνουν μέσα στην κιθάρα. Αποκλείεται να τη χάλασαν...

 

Υποψιάζομαι κάτι κάτω από τον καβαλάρη, στον πιεζομαγνήτη. Εκεί πρέπει να τσεκάρεις νομίζω.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε σένα.

 

Εχω προσπαθησει να αλλαξω μπαταρια, καλωδιο, να συνδεσω αλλη κιθαρα στον vox μπας και φταει ο ενισχυτης, να συνδεσω αλλο ενισχυτη στην cort, να παιξω με τo eq αλλα τιποτα...

 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το "τίποτα"? Δηλαδή,

1)Με άλλη κιθάρα στον Vox υπήρχε πάλι το πρόβλημα?

2)Με άλλο ενισχυτή στην Cort υπήρχε το πρόβλημα?

 

Παντως να την γυρισω στον θωμα που εχω εγγυηση θα μου παρει 100+ ευρω αφου πρεπει εγω να πληρωσω τα εξοδα αποστολης (τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει).

 

Πόσο καιρό έχει που τα αγόρασες? Είσαι 100% σίγουρος ότι δεν καλύπτεσαι από εγγύηση στον Thomann? Έχεις διαβάσει την πολιτική του περί εγγυήσεων και έχεις λύσει τις τυχόν απορίες σου μέσω mail με το κατάστημα?

Εγώ δεν τα έχω διαβάσει απλά η λύση μπορεί να είναι πολύ πιό εύκολη από όσο νομίζεις, φτάνεις να τα διαβάσεις.

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που πηρα γρηγορα καποιες απαντησεις!

 

Αρχικα οταν λεω στο ποστ μου

Εχω προσπαθησει να αλλαξω μπαταρια, καλωδιο, να συνδεσω αλλη κιθαρα στον vox μπας και φταει ο ενισχυτης, να συνδεσω αλλο ενισχυτη στην cort, να παιξω με τo eq αλλα τιποτα...

 

Εννοω:

1ον εχω παιξει και με το EQ του ενισχυτη αλλα ΚΑΙ της κιθαρας! Και εμενα μου ακουγεται λιγο περιεργο να την πειραξαν τα γκαζια απλα ειπα μηπως...

 

2ον Οταν λεω "αλλα τιποτα" εννοω οτι ολες οι αλλες κιθαρες στον vox δουλευαν μια χαρα και σε ολους τους αλλους ενισχυτες στην cort παλι εμφανιζοταν αυτο το προβλημα...

 

3ον Καλυπτεται απο την εγγυηση γιατι την αγορασα περσι και o Θωμας εχει 3χρονη εγγυηση. Εγω ξερω απο ενα αλλο σιτε οτι αν καλυπτεται απο την εγγυηση σημαινει οτι δν πληρωνεις την επισκευη! αλλα για να στειλεις πισω την κιθαρα θελει καποια εξοδα (ταχυδρομειο) και αυτα δν στα καλυπτουν... Στο σιτε του thomann δν βρηκα να αναφερει τιποτα για αυτο το ζητουμενο για το αν στα καλυπτουν ή οχι. Τους εστειλα 2 mail ενα στα αγγλικα και ενα στα ελληνικα και περιμενω απαντηση αλλα πιστευω πως δν στα καλυπτουν...

 

Καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτο το θεμα με ποιον τροπο μπορω να κατεβασω τις χορδες πιο κοντα στα ταστα?

 

αυτό είναι αρκετά δύσκολη δουλειά (σε ακουστική κιθάρα) για να την κάνεις μόνος σου.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blackforest, αυτό που θέλεις να μάθεις είναι κάπως δύσκολο να το προσδιορίσει κάποιος στα τυφλά.

Το action της ακουστικής επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες (φουσκωμένο καπάκι, καβαλάρης, nut, neck relief).

Άποψή μου είναι για αρχή να κάνεις διάφορα search στο noiz με τους όρους "action, ακουστικής, setup" και να δεις τα αποτελέσματα έτσι ώστε να κατανοήσεις το πρόβλημα.

 

Από εκεί και πέρα, το να κατεβάσεις το ύψος του καβαλάρη είναι εύκολο, αλλά είναι πραγματικά εκεί το πρόβλημα?

 

Πάρε την κιθάρα και κάνε μια βόλτα από μερικούς μάστορες για να σου κάνουν μιά εκτίμηση της εργασίας που χρειάζεται...αυτό σίγουρα δε θα σου κοστίσει κάτι. Αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου πω κάποιες επιλογές επαγγελματιών, αν και έχουν αναφερθεί εδώ μέσα πολλές φορές.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πανω κατω ποσο θα μου στοιχισει?

 

αν ολα τα αλλα ειναι οκ (κυριως το neck relief μια και τα αλλα (λαθος γωνια μπρατσου,φουσκωμα καπακιου κτλ)  ετσι κι αλλοιως δεν φτιαχνουν,τουλαχιστον στην τιμη που κανει ολη η κιθαρα σου....)ενα απλο φαγωμα με λιγο γυαλοχαρτο στο κατω μερος του καβαλαρη χρειαζεται αλλα πρεπει να γινει ετσι ωστε να παραμεινει εντελως επιπεδη η επιφανεια που θα τριψεις  ,φυσικα αν δεν το εχεις ξανακανει πηγαινε την σε ενα μαστορα ,2 λεπτα δουλεια ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου