Προς το περιεχόμενο

Noiz Circus: Awanna Neim pt2 (got to funk me a woman)


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω το cd.

 

Το κομμάτι είναι προφανές ότι έχει πάθει liveίτιδα και τρέχει με αποτέλεσμα να μην αναπνέει το μπουκέ του ;D (βλ. groove) αλλά δεν πειράζει.

Ο Gregg όσο πάει και βελτιώνεται και στην άνεσή του στο τραγούδι (γιατί μου θυμίζει Robert Cray; ) αλλά και στην άνεση του στη σκηνική παρουσία.

Το ενδιαφέρον είναι ότι το γκρουπ, προερχόμενο από διαφορετικά ιδιώματα, δίνει μια διαφορετική προοπτική στο κομμάτι του Γρηγόρη.

Το κομμάτι ωραίο (το bridge μου βγαλε Jeff Healey).

Δεν ξέρω για τις αλλαγές στο πρώτο σόλο. Εχω μια θεωρία/συζήτηση επ' αυτών και ίσως δεν είναι επί του παρόντος.

 

Ένα πάρα πολύ καλό κομμάτι δοσμένο με κέφι από μια παρέα καλών φίλων σε μια πολύ όμορφη βραδιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν ο yameth στη μπαντα θα χε και μπλοκακι για προστιμα διαισθανομαι... :D

Ποιόν μου θυμίζει, ποιόν μου θυμίζει. Το βρήκα ο Yameth είναι ο Έλλην James Brown. ;D

 

 

Tώρα που βλέπω κι' αυτό, τραίνο το πάνε κι' αυτοί. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τηρουμενων των αναλογιων ηταν πολυ καλο.Πραγματι αν ειχε πιο πολλες

δυναμικες η ηταν λιγο πιο καθιστο θα ηταν ακομα καλυτερο αλλα οι ταχυτητες και

διαφορα τετοια καμμια φορα στα λαιβ πανε περιπατο.Οποτε συνεχιζεις γιατι το

ποταμι δε γυριζει πισω.

Η φωνη του Γρηγορη μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο και θυμιζει σε πολλα

σημεια τον Jimmy Johnson.

Ωραια παιγμενο Chicago blues.

Well done boys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αφού πείσατε και τον terry να blues-άρει (έστω στο πιο chicago slap mode ;D ;D).....τι να πώ!!!

 

 

Μπαίνει ο Gregg στο στούντιο...

 

«Δεν πιστεύω να θέλεις να παίξουμε τίποτα... blues» (εγώ)  ;D

 

«Ε... όχι παιδιά... ότι θέλετε...» ( ο ευγενέστατος και πάντα συνεργάσιμος Gregg)  8)

 

«Παίξε βρε ότι κάνεις κέφι. Απλά θα στα... πειράξουμε λιγάκι» (εγώ)  ;D ;D ;D

 

Πάντως συμφωνώ τα μάλα με τις παρατηρήσεις του Freerock και επαυξάνω: Τι στον κόρακα ήπιαμε και τα παίξαμε όλα... σφαίρα  ;D ;D ;D

 

Θερμή παράκληση προς τον κ. Apos: Ανέβασε το κομμάτι από την στούντιο version  ;)

 

@ Gregg: Εγώ στην θέση σου θα μας έκανα... μήνυση  ;D ;D ;D Το παίξαμε όχι μόνο σφαίρα, αλλά και ευθεία  :P Να επέμβει ο παραγωγός σου, να μας νουθετήσει  ;D

 

 

ΥΓ: όχι άλλο νέφτι στον...  ;D ;D ;D 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνει ο Gregg στο στούντιο...

 

«Δεν πιστεύω να θέλεις να παίξουμε τίποτα... blues» (εγώ)  ;D

 

«Ε... όχι παιδιά... ότι θέλετε...» ( ο ευγενέστατος και πάντα συνεργάσιμος Gregg)  8)

 

«Παίξε βρε ότι κάνεις κέφι. Απλά θα στα... πειράξουμε λιγάκι» (εγώ)  ;D ;D ;D

 

Προσυπογραφω την πραγματικοτητα της παραπανω εξιστορησης ;D ;D

 

 

@ Gregg: Εγώ στην θέση σου θα μας έκανα... μήνυση  ;D ;D ;D Το παίξαμε όχι μόνο σφαίρα, αλλά και ευθεία  :P Να επέμβει ο παραγωγός σου, να μας νουθετήσει  ;D

 

Το ευχαριστηθηκα με την ψυχη μου συμπαικτα!! (κι ας ηταν λιγο need for speed :P :P)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το κομμάτι (πάρα πολύ ωραίο είναι, περιμένω την studio version), εγώ το είδα στην πραγματική του βάση. Είναι ένα jam session (φαντάζομαι με ελάχιστες πρόβες, in the hit of the moment). Λάθη χρονικά ή και άλλα λογικό είναι να γίνονται. Εδώ και στην ηχογράφηση τα ίδια κάνουμε…..και το πάμε και το ξανα πάμε, και πάλι κάπου μας φεύγει ;D.

Δεν το βοηθά και ο ήχος.

Τώρα να κάνω και εγώ κάποιες επί της ουσίας παρατηρήσεις. Το κομμάτι έτσι παιγμένο ως έχει.Το κρατάμε ως έχει.

Αν είχα εγώ το γενικό πρόσταγμα της παραγωγής :P.

1. Αφού είχατε ένα πολύ κάναλο  recording, γιατί δεν πήρατε από εκεί τον ήχο.

2. Τα live θέλουν 3 κάμερες +. Nα εναλλάσσονται τα πλάνα, και να σου τα  Growth και να σου οι σφήνες και τα γενικά ;D ;D.

3. Δεν βοηθά και ο φωτισμός.

 

Δεν τη λέω σε κανέναν, προς Θεού (ειδικά στο συνάδελφο οπερατέρ Χάρη ;D ;D). Φυσικά άποψή μου είναι αυτό που είπε ο Κώστας. Ήταν μια «παρεϊστικη» στιγμή, που την αποτύπωσε ο φακός. ;) :D

 

Βασικά αυτό που με συνεπήρε πιο πολύ ήταν όταν ο Apos στην προσπάθειά του να πατήσει πέντε πετάλια ταυτόχρονα , έκανε μια φανταστική πιρουέτα στο 3:46 ;D.

Αυτό θα το έβαζα σε slow motion.

Και πιο πολλά κοντινά στον Terry, είναι ομορφάνδρας τι να κάνομεν!  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην προσπάθειά του να πατήσει πέντε πετάλια ταυτόχρονα , έκανε μια φανταστική πιρουέτα στο 3:46

 

Να μαντέψω; Έκλεισε booster, overdrive και delay.  ;D

 

Παρότι σπινταρισμένο σε σχέση με τη βερσιόν που είχε ανεβάσει ο Γρηγόρης πριν λίγο καιρό, η μπάντα ανταποκρίθηκε άψογα. Γουέλ νταν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησεις:

-Eχω την εντυπωση οτι η φωνη του Γκρεγκ ηταν ο,τι πρεπει για το ασμα κι ας την ακουω λιγο.Μπραβο Γκρεγκ,με λιγο τσαμπουκα ακομα πιστευω οτι θα αποτελεις εναν εξαισιο μπλουζ ερμηνευτη.

-Οι κιθαρες αν και βγαινουν απο καλα χερια,ηταν λιγο ασταματητες,δεν ανασαιναν.

Ρυθμικα και σολιστικα.

Σ αυτο εχω την εντυπωση οτι συνεβαλε το γεγονος οτι δεν παιξατε με δυναμικες και το θεμα ξεκιναει απ τα τυμπανα που το πηραν λιγο μονορουφι κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Σ αυτο το κλιμα ακολουθησε μοιραια το αλανθαστο χρονικα rhythm section. ;)

Νομιζω οτι ασχετα με το οτι το κομματι κουναει,ειναι φανκομπλουζ,νιωσατε την σκηνη να θελει να κουνηθει και να κουνησει,αν του δινατε τις αυξομειωσεις του(οταν εμπαινε η φωνη-οταν επαιζε ο Νεστορας σολο πχ)θα εβγαινε ενα αποτελεσμα πολυ καλυτερο.Αυτα θελουν χρονο-τριβη της μπαντας.Το ξερω. ;)

Αλλα θελουν κι εναν να ριχνει ενα αστυνομικο βλεμμα του στυλ ''πιο απαλα εδω...''

Αν ηταν ο yameth στη μπαντα θα χε και μπλοκακι για προστιμα διαισθανομαι... :D

Τελος,ακουσα πολλες φορες την ιδια σολιστικη φραση απο τον Γκρεγκ.C-A#-G-F#...

Σιγουρα ολοι καταφευγουμε σε ασφαλη μονοπατια και ισως τετριμμενα οταν παιζουμε τετοιο περιπου στυλ αλλα ο Γκρεγκ εχει την τεχνικη να ρισκαρει και πρεπει να το κανει  γιατι οπως εχει ππει κι ο Νεστορας,εχει το ταλεντονα σωζει το παιχνιδι στο 90'.:)

 

Τέλος πάντων, στο live διασκέδασα(με) οπότε όλα τ' άλλα είναι ψιλά γράμματα.

Κάποιοι έχουν ανταλλάξει προσωπικότητες ή μου φαίνεται; ;D

(Φυσικά, διέγραψα τα θετικά σχόλια του Σταύρου και απομόνωσα τη φράση του Νέστορα από το υπόλοιπο ποστ του. Παλιά δημοσιογραφική που**ιά!)

 

Κατά τα άλλα έξοχο, και είμαι και εγώ στην (ανυπόμονη) λίστα αναμονής για το δίσκο του Greg.

 

 

1. Αφού είχατε ένα πολύ κάναλο recording, γιατί δεν πήρατε από εκεί τον ήχο.

Γιατί είναι βιαστικοί (αυτός ο Τέρυ ειδικά, που κυνηγάει συνέχεια τη δόξα! ;D) και δεν περιμένουν να μιξάρουν το audio και να μου το στείλουν να κάνουμε ομορφιές! ;D

 

2. Τα live θέλουν 3 κάμερες +. Nα εναλλάσσονται τα πλάνα, και να σου τα  Growth και να σου οι σφήνες και τα γενικά ;D ;D.

Εμείς πρέπει να συνεργαστούμε οπωσδήποτε! (και γιατί έχουμε το ίδιο ψώνιο και όραμα(!), και γιατί μόνος μου - και με μία μόνο κάμερα - κατάφερα κι έχασα κανα-δυο-τρεις-άντε-τέσσερις από τις καλύτερες φάσεις του event. Ναι, δεν θα το ξεπεράσω ποτέ ;D).

 

Δεν τη λέω σε κανέναν, προς Θεού (ειδικά στο συνάδελφο οπερατέρ Χάρη ;D ;D)

Μου τη λες, και καλά κάνεις! ;D

 

Υ.Γ. Θαμπς απ για το Γιώργο που του έπεσε η μπακέτα και ως έμπειρος ντράμερ δεν έχασε ούτε μπιτ για μπιτ στο σχετικά μεγάλο διάστημα που χρειάστηκε μέχρι να πιάσει άλλη.  

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμείς πρέπει να συνεργαστούμε οπωσδήποτε! (και γιατί έχουμε το ίδιο ψώνιο και όραμα(!),

Τιμή μου και καλή ευκαιρία να μου δείξεις και κάνα- δύο (δέκα είκοσι , τριάντα – σαράντα) ;D πραγματάκια στα τύμπανα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είσαστε όλοι παλληκάρια ένα κι ένα. Και που το τρέξατε λίγο τι έγινε? Φανταστείτε το αντίθετο. Θα μπορούσε να σέρνεται το κομμάτι (με λίγο ξύδι παραπάνω).

Καλύτερα δεν είναι έτσι? ;D ;D ;D ;D

Παιδιά, περάσαμε πολύ όμορφα και σας ευχαριστούμε όλους για το πολύ όμορφο αυτό πάρτυ.

Πάντα τέτοια!!!!!!!!!!!

ΕΥΓΕ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου