Προς το περιεχόμενο

Η μεταμόρφωση του KORG M1 ξεκίνησε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ορισμένες από τις βασικές επιπτώσεις είναι: α) να μην είναι σωστά τα ρεύματα που πάνε στο όργανο (main board κλπ) και β) ως εκ τούτου μπορεί να μην λειτουργεί σωστά το όργανο, να κολλάει καμιά φορά, να έχει αλλοίωση στον ήχο, να έχει θόρυβο ή οτιδήποτε άλλο.

 

 

Αυτό ήθελα να ακούσω !  :o  Θα σου έκανα ακόμα μία ερώτηση για τις επιπτώσεις που θα είχε στο όργανο κάποιο καμμένο πηνείο αλλά αφού δεν θέλεις δεν κάνω άλλες ερωτήσεις ηλεκτρονικού μαστορέματος... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Αυτό ήθελα να ακούσω !  :o  Θα σου έκανα ακόμα μία ερώτηση για τις επιπτώσεις που θα είχε στο όργανο κάποιο καμμένο πηνείο αλλά αφού δεν θέλεις δεν κάνω άλλες ερωτήσεις ηλεκτρονικού μαστορέματος... ;D

Αντε και να είναι η τελευταία για να σου φύγει η περιέργεια  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και να είναι η τελευταία για να σου φύγει η περιέργεια  ;D

 

;D ;D

Αν καεί κάποιο πηνείο τί επιπτώσεις θα έχει στο όργανο και εμφανισιακά το πηνείο αν και πώς θα αλλοιωθεί ;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν συντομία και με απλά λόγια.

 

Αν καεί....., σε αυτό το σημείο είναι σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο από μόνο του εκτός κι αν κάποιος βάλει "χέρι".

 

Αν καεί μπορεί να μαυρίσει, να σκάσει ή και να μην αλλοιωθεί καθόλου η όψη του, εξαρτάται από το τι το προκάλεσε, ανάλογα. Μόνο με μέτρηση θα φανεί 100% η αλήθεια. Επίσης αν φτάσει να καεί τέτοιου είδους πηνείο, ειδικά σε αυτό το σημείο, κατά 99% θα έχουν προηγηθεί ζημειές και σε τριγύρω υλικά. Εξαιρώ την αστοχία υλικού.

 

Η δουλειά που κάνει ένα πηνείο, η συμπεριφορά του δηλαδή, εξαρτάται από την τάση που έχει στα άκρα του (AC-DC) σε συνδιασμό με τη συνδεσμολογία του με άλλα υλικά όπως για παράδειγμα C (πυκνωτή), R (αντίσταση), μόνο του, κλπ. Με άλλα λόγια αυτό που λέμε "διάταξη".

 

Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος για το συγκεκριμένο, έτσι όπως το βλέπω τουλάχιστον, τα συγκεκριμένα πηνεία πρέπει να λειτουργούν ως φίλτρα ρεύματος ή απομόνωσης DC. Δεν το γνωρίζω, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

 

Αν πάθει "ζημειά" ένα πηνείο σε αυτό το σημείο, το πιθανότερο είναι να μην τροφοδοτεί καθαρά το κύκλωμα. Εξαρτάται από το ποιά η λειτουργία του πηνείου, ποιός ο πραγματικός λόγος ύπαρξής του. Όπως θα κατάλαβες, πιθανολογώ, δεν είμαι σίγουρος αφού δεν το έχω δει από κοντά και δεν το έχω μετρήσει.

 

Αυτά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ευχαριστώ Μανώλη για τις πληροφορίες.Βέβαια έχω και άλλες ερωτήσεις  ;D άσχετες από αυτά όπως π.χ. αν σε καταστήματα πωλούνται tactile switches που να μπαίνουν στο korg m1 και ποιά είναι μία λογική τιμή για ένα tact switch...2-3 switches είναι καλό να αλλαχτούν επειδή κολλάνε και λέω να τα αλλάξω όλα μιά και καλή,αφού όλα είναι παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τέτοιους διακόπτες μπορείς να βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

Η τιμή τους μπορεί να είναι απο κάποια cents έως και κοντά στο Euro, εξαρτάται από το διακόπτη, τον κατασκευαστή, τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου διακόπτη ή τα χαρακτηριστικά που ζητάς. Για παράδειγμα δύο διακόπτες μπορεί εξωτερικά να μοιάζουν σαν δυό σταγόνες νερό και η τιμή τους να διαφέρει δραματικά και αυτό έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά - ανοχές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχω και ακόμα μία ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα. ;D  Αν ένας πυκνωτής έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με έναν άλλο αλλά αυτός που θα αντικαταστήσει τον άλλο,είναι σε φυσικό μέγεθος,μικρότερος κατά το ήμιση,τί γίνεται ; δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά ; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς έχω και ακόμα μία ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα. ;D  Αν ένας πυκνωτής έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με έναν άλλο αλλά αυτός που θα αντικαταστήσει τον άλλο,είναι σε φυσικό μέγεθος,μικρότερος κατά το ήμιση,τί γίνεται ; δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά ; ;D

Σημασία δεν έχει το μέγεθος αλλά τα χαρακτηριστικά (είδος, τιμή, τάση, θερμοκρασία).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου