Προς το περιεχόμενο

Η μεταμόρφωση του KORG M1 ξεκίνησε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, είναι γεγονός ! ;D  Το πήρα απόφαση.Το KORG M1 προορίζεται να ζήσει...και θα ζήσει ! Μιάς και το όργανο είναι αρχαίο και έχει τα σημάδια του χρόνου επάνω του,αποφασίστηκε να γίνει τέτοιο service και τέτοια αλλαγή που στο τέλος θα γίνει αγνώριστο! Η διαδικασία ξεκινάει από σήμερα και θα διαρκέσει ίσως και 2-3 μήνες !!! Τέτοιο σέρβις δεν έχει ξαναγίνει. ;D

 

Το πρώτο και κυριότερο είναι η λειτουργία του οργάνου.Ανοίγοντας λοιπόν για εσωτερικό καθαρισμό και διάγνωση των συστημάτων του,διαπιστώνω ότι το τροφοδοτικό του έχει κάποιους πυκνωτές (?) η οποία εχουν διαρρεύσει και θέλουν αλλαγή και καθάρισμα. Η ερώτηση είναι η εξής σε όποιον γνωρίζει.Πόσο κοστίζει περίπου ένα καινούριο τροφοδοτικό ή πόσο κοστίζει περίπου η αλλαγή των λίγων διαρρεούντων πυκνωτών (?) ;

 

Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες όχι και πολύ καλές λόγω τραβήγματος μέσω κινητού.

 

Εμμμμμ...πώς ανεβάζω φωτογραφίες από το σκληρό μου δίσκο ;  ::)

 

17639181_.jpg.2b01411c4b2d2ddd643267d12a35d70c.jpg

423124328____.jpg.37f9bc6c7f3a7e693f07ee935adf285f.jpg

2121307425__.jpg.6ababafb36d66e8518492de4b138c685.jpg

93705086___2.jpg.371bf2687b61893b45b3406b2574829d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1. Έχει κάποιο πρόβλημα το όργανο και γι'αυτό θέλει service ?

2. Εσύ θα το κάνεις το service ?

 

1.Εφόσον έχουν διαρροή κάποιοι πυκνωτές δεν πρέπει να αλλαχτούν ; αυτό είναι το πρόβλημα που έχει.

2.Όχι δεν θα το κάνω εγώ,θα το πάω σε τεχνικό να αλλάξει τους πυκνωτές και να καθαρίσει όλη τη πλάκα.

 

Έχω και μία ακόμα ερώτηση.Θέλω να αλλάξω και το διαφανές πλαστικό που είναι επάνω από την οθόνη λόγω των γρατζουνιών του.Αυτό το υλικό πώς λέγεται ? υπάρχει σκέτο σαν ανταλλακτικό ? ή αν πωλείται σαν υλικό ώστε να αγοράσω ένα κομμάτι και να το κοψωράψω όπως πρέπει για να μπεί εκεί που πρέπει...

 

Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στην πρώτη ανάρτηση!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα χρειαστείς 1-2 ακόμη Μ1 για spares&parts για να κάνεις αυτό που θες. Δεν κοιτάς e-bay να βρεις κανα 2-3 Μ1 να τα έχεις για ανταλλακτικά γιατί λόγω ηλικίας όλο και κάτι θα χαλάει μια το ένα μια το άλλο.

 

Στη θέση σου θα κοιτούσα στις αγγελίες για ένα άλλο Μ1 ένα σε καλή κατάσταση και θα κρατούσα το υπάρχων για ανταλλακτικά. Οι τιμές που τα δίνουν (200-300Ε) είναι πάρα πολύ φτηνές, δεν αξίζει να δώσεις 500Ε να φτιάξεις αυτό που έχεις πχ αν βρίσκεις το Μ1 με 300Ε.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι βρίσκεις σε αυτό το όργανο και σου αρέσει τόσο πολύ αλλά αφού το θες και σ'αρέσει πρόσεξε μη σου βγει για m3 στο τέλος! 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην δεύτερη φωτογραφία, δεν πρέπει να είναι διαρροή. Απ'ότι φαίνεται, μοιάζει πιό πολύ για κόλλα στερέωσης.

Στην τρίτη φωτογραφία, μοιάζει με διαρροή. Δεν φαίνεται καθαρά η φωτογραφία.

Στην τέταρτη φωτογραφία το ίδιο.

Στην θέση σου δεν θα το πείραζα. Θα άλλαζα αν μου το ζητούσε κάποια στιγμή ή καλύτερα εάν έκανα τις σχετικές μετρήσεις. Μόνο τότε. Μόνο οι μετρήσεις θα σου πούνε την αλήθεια.

 

Όσο για το πλαστικό της οθόνης, μόνο αν υπάρχει στην αντιπροσωπεία ή κάπου αλλού σε stock.

Οι γρατζουνιές είναι σχετικά φυσιολογικές, βάση της χρονολογίας - χρήσης, εκτός κι αν πρόκειται για extreme πράγματα όπου δεν μπορείς να δεις. Τι να σου πω.

 

Γνώμη μου, αφού δουλεύει μην το σκαλίζεις. Αφού ζεί, είναι ήδη ζωντανό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τρίτη φωτογραφία, μοιάζει με διαρροή. Δεν φαίνεται καθαρά η φωτογραφία.

Στην τέταρτη φωτογραφία το ίδιο.

 

 

Είναι όντως διαρροή.Αν προσέξεις δίπλα στους πυκνωτές,αυτό το καφέ,όχι της πλάκας,που φαίνεται,είναι ένας ξένος όγκος ξεραμένου υλικού που προέρχεται από τους 2 πράσινους και τον μπλέ,πυκνωτές.Τελικά αυτά πυκνωτές λέγονται ή τα λέω λάθος ;

 

Δεν ξέρω για τις μετρήσεις, θα το πάω στον τεχνικό να το δεί αυτό,αλλά πρέπει να καθαριστεί και να αλλαχτούν οι μισοχαλασμένοι πυκνωτές.Αν είναι μισοχαλασμένοι γιατί να μην βάλω καινούριους ;

 

Και μία ακόμα ερώτηση.Η επιφάνεια του οργάνου είναι σιδερένια ή από κάποιο άλλο μέταλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι βρίσκεις σε αυτό το όργανο και σου αρέσει τόσο πολύ αλλά αφού το θες και σ'αρέσει πρόσεξε μη σου βγει για m3 στο τέλος! 8)

 

Φίλε Σταύρο, αυτό που μου αρέσει τόσο πολύ στο όργανο είναι ο καταπληκτικός ψηφιακός του ήχος σε συνθετικούς και πειραματικούς ήχους και η απλή λιτή και όμορφη επιφάνεια του οργάνου που δεν έχει 100 knobs,35 faders,500 buttons,4 data entry dials και του πουλιού το γάλα . ;D

 

Και μιάς και δεν παίζω σε live και το όργανο το έχω καθαρά για στουντιακές δουλειές και δεν πρόκειται να βγεί ποτέ από τη θέση του,θέλω να το κάνω όσο ωραιότερο μπορώ και να δουλεύει σαν καινούριο....και όταν ολοκληρωθεί η μεταμόρφωση,αγοράζω και ένα ακόμα Μ1...και το μεταμορφώνω και εκείνο !  ;D ;D ;D ;D

 

Λόλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να διακρινω καποια διαροη,μηπως αυτο που βλεπεις ειναι βενζινοκολλα η αλλο παρεμεφερες υλικο που βοηθαει στην σωστη στιριξει των πυκνωτων [η οτι ειναι] επανω στην πλακετα?

 

παντως παραμορφωση η φουσκωμα δεν νομιζω πως εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου