Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος απ'το τροφοδοτικό του PC


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες, μετά απ'τον τελευταίο καθαρισμό που έκανα στο tower του PC μου, έχει αρχίσει να κάνει ένα θόρυβο (κλινκ, κλινκ ;D σταματάει για 5"-6" και πάλι) ο μεγάλος ανεμιστήρας του τροφοδοτικού.

Δεν βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα σε τάσεις, ευστάθεια λειτουργίας κλπ, αλλά το κλινκ, κλινκ είναι ενοχλητικό.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Αν βγάλω τη σχάρα του ανεμιστήρα, έχει κάποιο παξιμάδι ή βίδα που σταθεροποιεί τον ανεμιστήρα?

Παίζει για κάποιο λόγο να στράβωσε?

Μήπως έπρεπε να το αφήσω με τη σκόνη για να "χτυπάει" στα μαλακά και να μην ακούγεται? ;D

 

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα coolermaster 550W και είναι εκτός εγγύησης και δεν θα διαθέσω λεφτά για άλλο (προς το παρόν). 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν λαστιχένιου τύπου 'σταθεροποιητές' που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί για βίδες (εαν βρω το link θα επανέλθω). Επίσης, ένα καλό φύσηγμα (ή ρούφηγμα με ηλεκτρική σκούπα) στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού ποτέ δεν έκανε κακό :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν λαστιχένιου τύπου 'σταθεροποιητές' που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί για βίδες (εαν βρω το link θα επανέλθω).

Χρήσιμο ακούγεται, αν το βρεις θα το εκτιμούσα.

Επίσης, ένα καλό φύσηγμα (ή ρούφηγμα με ηλεκτρική σκούπα) στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού ποτέ δεν έκανε κακό :).

Στη δική μου περίπτωση έκανε, αφού ο θόρυβος ξεκίνησε ακριβώς μετά το καθάρισμα ;D και πιο συγκεκριμένα "Ρούφηγμα Με Σκούπα"!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μάλλον παρέδωσε πνεύμα.

Δοκίμασε να ξεσφίξεις και μετά να ξανασφίξεις τις βίδες που τον στερεώνουν στο σασί μήπως και έχεις θέμα με κραδασμούς.

Δες μήπως έχει μετακινηθεί κανά καλώδιο και ακουμπάει τις λεπίδες.

 

Τα λαστιχάκια δεν είναι και πάντα η καλύτερη λύση γιατί είναι συνήθως μεγαλύτερα σε μέγεθος από τις κλασικές βίδες και ανάλογα την περίπτωση μπορεί να είναι πρόβλημα.

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C2%C9%C4%C5%D3

 

Το πιο πιθανό είναι να πρέπει να τον αλλάξεις, αν και για τροφοδοτικά δεν είναι πάντα τόσο εύκολο π.χ. περίεργα μεγέθη.

Στην χειρότερη βγάλ' τον τελείως με τον κίνδυνο να καεί κάτι στη πορεία (δεν είναι και απαραίτητο να συμβεί κάτι τέτοιο).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ξεσφίξεις και μετά να ξανασφίξεις τις βίδες που τον στερεώνουν στο σασί μήπως και έχεις θέμα με κραδασμούς.

Δες μήπως έχει μετακινηθεί κανά καλώδιο και ακουμπάει τις λεπίδες.

Καλώδιο δεν ήταν, ούτε οι βίδες.

Για κάποιον ανεξήγητο και "παραφυσικό" ;D λόγο η σχάρα του ανεμιστήρα είχε στραβώσει προς τα μέσα ??? και έβρισκε πάνω.

Έβαλα 4 τσιμούχες στις βίδες της σχάρας και τώρα σταμάτησε.

 

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μάλλον παρέδωσε πνεύμα.

Πρέπει να ετοιμάζεται (δυστυχώς :'( ) γιατί στην εκκίνηση δεν ξεκινάει αμέσως ο μεγάλος ανεμιστήρας (έχει 2) αλλά με καθυστέρηση 5"-6" και φαίνεται να ζορίζεται μέχρι να αρχίσει να γυρνάει.

 

Προς το παρόν το θέμα θεωρείται λήξαν, μέχρι να παραδώσει πνεύμα όλο το τροφοδοτικό...

 

Ευχαριστώ και τους δύο!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί ανεμιστήρες έχουν στη μέση ένα αυτοκόλλητο που αν το βγάλεις μπορείς να λαδώσεις το ρουλεμάν

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί ανεμιστήρες έχουν στη μέση ένα αυτοκόλλητο που αν το βγάλεις μπορείς να λαδώσεις το ρουλεμάν

Ο δικός μου δεν έχει, είναι αυτό:

ps-coolermaster-extreme550_02.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλεις τη σχάρα από τον ανεμιστήρα μπορείς να φτάσεις το καλαμάκι του spray στην περιέλξη του ανεμιστήρα με λίγη προσπάθεια.

 

Χρησιμοποίησε spray με λάδι για επαφές αν είσαι σίγουρος ότι είναι αρκετά καθαρά από σκόνη στο συγκεκριμένο σημείο αλλιώς χρησιμοποίησε spray χωρίς λάδι για επαφές. Σε κάθε περίπτωση κ κατάσταση στην περιέλξη θα βελτιωθεί. (έχω σώσει πολλά τροφοδοτικά με τον τρόπο αυτό).

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλεις τη σχάρα από τον ανεμιστήρα μπορείς να φτάσεις το καλαμάκι του spray στην περιέλξη του ανεμιστήρα με λίγη προσπάθεια.

 

Χρησιμοποίησε spray με λάδι για επαφές αν είσαι σίγουρος ότι είναι αρκετά καθαρά από σκόνη στο συγκεκριμένο σημείο αλλιώς χρησιμοποίησε spray χωρίς λάδι για επαφές. Σε κάθε περίπτωση κ κατάσταση στην περιέλξη θα βελτιωθεί. (έχω σώσει πολλά τροφοδοτικά με τον τρόπο αυτό).

Σ'ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου