Προς το περιεχόμενο

Video Game Engine!


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FPS εμπνευσμενο από το portal. Λίγο διαφορετικό ability, πάλι γρίφοι που εκμεταλλεύονται τη φυσική. Το δουλεύω στη unity με στόχο να το βγάλω για mobile (όπου και περισσότερες οι πιθανότητες να βγάλω και κανα ψιλό). Αυτές τις μέρες θα τελειώσω το prototyping και στη συνέχεια θα αρχίσω να δουλεύω στις πίστες, όταν θα είναι 80-90% έτοιμη όλη η μηχανή του παιχνιδιού. Τα script τα γράφω σε C# και παράλληλα όταν δε βαριέμαι και είμαι για πιο εικαστικά φτιάχνω και κανα μοντέλο.

 

Θαυμάσια !!! Να υποθέσω ότι γνωρίζεις και από προγραμματισμό αλλά είσαι και σχεδιαστής γραφικών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο ασχολούμαι τόσο καλύτερος γίνομαι, αλλά μπορείς να πεις οτι είμαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Κυρίως τους χρόνους μου βελτιώνω με τον καιρό, πράγματα που μου έπαιρναν ώρες τώρα βγαίνουν γρηγορότερα. Αλλά και το αποτέλεσμα σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης οτι με τα χρόνια άρχισα να αναπτύσω και μια άλλη ικανότητα, να ξεκινάω  concept τα οποία να είναι μέσα στις δυνατότητες μου. Ακόμα και αν χρειάζεται να μάθω κάποια επιπλέον πράγματα, κάτι που το επιδιώκω με τα χρόνια. Αλλά ας πούμε το να φτιάξω ένα αθλητικό παιχνίδι που θέλει τίγκα motion capture, ε, δεν είναι λιγάκι χαζό? Ή να ξεκινήσω ένα πρότζεκτ του στυλ skyrim και να περιμένω οτι μπορώ να το προχωρήσω μόνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης οτι με τα χρόνια άρχισα να αναπτύσω και μια άλλη ικανότητα, να ξεκινάω  concept τα οποία να είναι μέσα στις δυνατότητες μου. Ακόμα και αν χρειάζεται να μάθω κάποια επιπλέον πράγματα, κάτι που το επιδιώκω με τα χρόνια. Αλλά ας πούμε το να φτιάξω ένα αθλητικό παιχνίδι που θέλει τίγκα motion capture, ε, δεν είναι λιγάκι χαζό? Ή να ξεκινήσω ένα πρότζεκτ του στυλ skyrim και να περιμένω οτι μπορώ να το προχωρήσω μόνος?

 

Σωστός.Είχα ξεκινήσει να χτίζω έναν νέο κόσμο με τον editor του Titan Quest για να φτιάξω μια νέα ιστορία κ.λ.π. και ο στόχος ήταν να γίνει τόσο τεράστιος ο κόσμος που κανείς να μην μπορούσε να το τερματίσει.Αλλά από την αρχή ήξερα ότι δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ διότι ήμουν μόνος μου σε αυτό.Αν είχα κάποια άτομα να ασχολούνται επίσης,τώρα θα είχαμε προχωρήσει πολύ αφού είχα αποκτήσει ευκινησία στο κτίσιμο του κόσμου με τον editor...όνειρα....

 

Αλλά σαν ομάδα,θα μπορούσαμε αρχικά να φτιάξουμε απλούστερα παιχνίδια και μικρότερα.Οι ιδέες είναι το κυρίως θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ιδέες δεν έχω παράπονο... απλώς οτι έχω σκεφτεί ως τώρα δε βγαίνει απο έναν. Ακόμα και αυτό που ξεκίνησα είναι λιγάκι φιλόδοξο, αλλά βλέποντας πως πάει ως τώρα παίρνω θάρρος. Γενικά πάντως αν θέλεις στείλε μου πμ και βλέπουμε μήπως κάνουμε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου είναι οτι ο προγραμματισμός θα έπρεπε σιγά σιγά στην εποχή μας να απομυθοποιείται λιγάκι. Τα πράγματα πλέον είναι 10άδες φορές πιο εύκολα και φυσικά όπως συμβαίνει με τα περισσότερα θέματα, η πληροφόρηση είναι άφθονη και προσβάσιμη. Δε θεωρώ τον εαυτό μου κανέναν σούπερ έξυπνο, οπότε θεωρώ οτι οποιοσδήποτε με πολλή όρεξη μπορεί να μάθει τα βασικά. Αν μπεις στη λογική, μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο.

 

Μετά από αυτή τη μακριά εισαγωγή θα απαντήσω στην ερώτηση σου. Υπάρχουν μηχανές με τις οποίες μπορείς να κάνεις αξιόλογα, εμφανίσιμα και διασκεδαστικα παιχνιδάκια, σχεδόν μόνο με κλικ. Αλλά γιατί να αφαιρέσεις απο τον εαυτό σου την ικανότητα να κάνει κάτι πραγματικά  custom και innovative, αν έχεις τη φαντασία να το σκεφτείς?

 

 

και θα επιμείνω λέγοντας... μπορώ εγώ σαν άσχετος με το είδος να κάνω ένα τέτοιο πρότζεκτ? και αν ναί τί hardware ,software θα πρέπει να έχω? Το ξέρω κουράζω αλλα με ενδιαφέρει πααααααααρα πολύ να κάνω κάτι τέτοιο.

Με λίγα λόγια θα ήθελα να ακούσω μία εισαγωγή στο χώρο του video game editing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα επιμείνω λέγοντας... μπορώ εγώ σαν άσχετος με το είδος να κάνω ένα τέτοιο πρότζεκτ? και αν ναί τί hardware ,software θα πρέπει να έχω? Το ξέρω κουράζω αλλα με ενδιαφέρει πααααααααρα πολύ να κάνω κάτι τέτοιο.

Με λίγα λόγια θα ήθελα να ακούσω μία εισαγωγή στο χώρο του video game editing!

 

Αρκετές απο τις μηχανές που προτάθηκαν όπως πχ h RPGMaker δεν χρειάζονται κάν γνώσεις προγραμμάτισμου. Μόνο με κλικ και με τις επιλογές που σου δίνουν μπορείς να φτίαξεις κάτι απο τα resources που σου παρέχει...

 

Μπορείς να αρχίσεις απο εκεί και μετά με κάποια tutorials να μπεις και στο προγραμματιστικό κομμάτι που είναι κυρίως βασισμένω σε scripting-languages όπως Lua,Python αλλα και C++ αν δείς ότι σε ενδιαφέρει...

 

Έγώ έχω σκοπό να ασχοληθώ αυριο και μεθαύριο για να αποφασίσω τελικά ποιά εργαλεία θα χρησιμοποιήσω και στο τέλος τις εβδομάδας θα επιστρέψω με εντυπωσεις για αρχάριους ;) (όπως είμαι και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου