Προς το περιεχόμενο

Video Game Engine!


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα.

 

Εργάζομαι στον χώρο της πληροφορικής έδω και 2+ χρόνια περίπου άλλα επειδή τον τελευταίο καιρό έχει πέσει εκτός απο οικονομική αλλά και δημιουργική κρίση και ασχολούμαστε με τετριμένα και "βαρετά" πράγματα, με πιάσανε οι καλλιτεχνικές μου ανησυχίες και σκέφτομαι να κάνω το παιδικό μου όνειρο πραγματικότητα και να φτιάξω το δικό μου video game!  ;D ;D

 

Συγκεκριμένα ένα RPG.

Το ερώτημα λοιπόν είναι...

 

Έχει κανείς γνώση/εμπειρία/γνώμη/άποψη για καμία καλή και εύκολη για αρχάριο game engine???

 

Έχω κάνει πολλές αναζητήσεις στο ίντερνετ έχω βρεί ακόμα περισσότερες πιθανές λύσεις όπως την πολύ γνωστή και free (αν δεν πουλήσεις το προϊόν σου) Unreal Engine.

 

Αυτό που ψάχνω θα προτιμούσα να είναι 2D καθώς θέλω σε πρώτη φάση να επικεντρωθώ στο scripting ,στην A.I. και γενικά στους μηχανισμούς πίσω απο το παιχνίδι παρά μπροστά.

Ασε που τα 3D έχουν πολλά μαθηματικά και πρέπει να διαβάσω ακόμα περισσότερο.

 

Επίσης αν αυτή η μηχανή συνοδεύεται από κάποιο βιβλίο ή beginners guide ή τέλος πάντων κάτι παρεμφερές στο εμπόριο θα ήταν μεγάλο +

 

Θα μου επίτε τώρα "και τι μας ρωτάς εμάς...εμείς μουσικοί είμαστε". Το ξέρω αλλά επισης ξέρω ότι πολλόι εδω μέσα δουλεύουν στον χώρο της πληροφορικής, σέβομαι και εκτιμώ της απόψεις τους (  :P <-- η γλωσσά είναι για το γλύψιμο ) και μπορεί να έχουν κατι κατα νού συν του ότι δεν είμαι μέλος σε κανένα computer-αδικο forum ;)

 

Αυτά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΥΓ: Προς διαχείριση του site. Αν πιστεύετε οτι είναι σε λάθος κατηγορία feel free να το πάτε όπου του αρμόζει. Αν πάλι πιστεύετε οτι παραείναι ασχετο με το forum feel free να το διαγράψετε.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τί μου θύμισες τώρα...όταν πρίν κάποια χρόνια έψαχνα και εγώ τα ίδια αλλά και άτομα για να φτιάξουμε το δικό μας rpg!!! Αυτό που είχα βρεί και ήταν πολύ εύκολο για τα βασικά,σαν εργαλείο, είναι το Game Maker (αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται).Δέστο οπωσδήποτε.Αλήθεια, τί rpg σκοπεύεις να φτιάξεις ; μόνος σου θα το κάνεις ή έχεις και άλλους μαζί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάπου το έχει πάρει το μάτι μου το Game Maker... Σιγουρα έχω δεί ένα RPG Maker που όμως απο ότι διάβασα σε περιορίζει στο ότι "επιβάλει" τους δικούς του κανόνες. Μπορεί να είναι παραπλήσιες μηχανές....

 

Αγαπημένα μου είναι τα RPG της Bioware/Black Isle , Οπώς Baldurs Gate,IceWind Dale αλλά αύτο που σκέφτομαι να φτίαξω είναι πιο κοντά στα Japanese RPGs. πχ Final Fantasy

 

Pasty-based με ίσως 3-4 characters, turn-based μάχη πιο σε στύλ Final Fantasy, exploration σε στυλ heroes of might and magic...

 

Κατι τέτοιο αν με πιάνεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να απαντήσω και στα υπόλοιπα που ξέχασα.... αρχικά μόνος μου..τουλαχιστον ο μόνος "προγραμματιστής". Αλλόι 2-3 φίλοι που απλά είναι "καμμένοι"... με video games και board games που θα κατεβάζουν ιδέες για μηχανισμούς και κανόνες...

 

Αν το project δώ ότι προχωράει... ίσως να βάλω κι άλλους μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να απαντήσω και στα υπόλοιπα που ξέχασα.... αρχικά μόνος μου..τουλαχιστον ο μόνος "προγραμματιστής". Αλλόι 2-3 φίλοι που απλά είναι "καμμένοι"... με video games και board games που θα κατεβάζουν ιδέες για μηχανισμούς και κανόνες...

 

Αν το project δώ ότι προχωράει... ίσως να βάλω κι άλλους μέσα..

 

Να βάλεις ,να βάλεις !  ;D  Εγώ με ένα φίλο μου χτίζουμε μια ιστοσελίδα με hack n slash rpg και θέλουμε παράλληλα να χτίσουμε και μία με game mods γενικότερα.Αν το προχωρήσεις το παιχνίδι(να το προχωρήσεις) θα μπορούμε να το προωθήσουμε μέσω της σελίδας μας (αν γίνει λόγω οικονομικών δυσκολιών).

 

Και εμείς καμένοι rpg άδες είμαστε.Ειδικά τα final fantasy τα έχω παίξει σχεδόν όλα και έχω τερματίσει τα 1-4-5-7-10 !!!  8)

 

Για το game maker, δεν σε περιορίζει σε τίποτα,αν γνωρίζεις από προγραμματισμό.Αν δεν γνωρίζεις σου δίνει κάποιες έτοιμες εντολές για να τις χρησιμοποιείς π.χ. το πώς θα αλλάξει το background όταν πάς σε ένα μέρος ή το πώς θα προχωρήσει ο χαρακτήρας.Αν όμως ξέρεις προγραμματισμό, τότε σου δίνει δυνατότητα να φτιάξεις προχωρημένα παιχνίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ειπες για 2D, απ οσο ξερω διατιθεται δωρεαν η μηχανη του doom3...

 

Για 2D παντως διατίθεται επίσης δωρεαν ο game editor του fallout 2 ...θέλει πολύ ψάξιμο και τα πάντα είναι παραμετροποιήσιμα αλλα φαντασία και όρεξη να υπάρχει...

 

Fallout 2 - Car (music)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική ερώτηση: υπάρχει κάποια γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείς ή ξέρεις ή έστω έχεις διάθεση να μάθεις; Το ρωτάω γιατί είναι πιθανότατα πολύ προτιμότερο να κάνεις την αρχή από κάποια εργαλεία που να μπορείς να χειριστείς σε τεχνικό επίπεδο.

 

Anyway, εγώ έχω παίξει για ένα διάστημα με τη Unity και έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Να επισημάνω βέβαια ότι η χρήση που έκανα ήταν για την ανάπτυξη ενός minigame για φορητές συσκευές, όχι για full-scale παιχνίδι.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική ερώτηση: υπάρχει κάποια γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείς ή ξέρεις ή έστω έχεις διάθεση να μάθεις; Το ρωτάω γιατί είναι πιθανότατα πολύ προτιμότερο να κάνεις την αρχή από κάποια εργαλεία που να μπορείς να χειριστείς σε τεχνικό επίπεδο.

 

Στην δουλειά χρησιμοποιούμε πολύ Delphi/Lazarus και php. Σε δεύτερη μόιρα έχουμε τα Javascript, ruby,python,perl... λίγο απόλα....  ;)

 

Έχω ψάξει λίγο την LUA... στη σχολή έκανα κάργα Java και αρκετα C,C++

Και συστυχώ έχω δουλέψει και ένα 6μηνο σε VB

 

όποτε το τεχνικό κομμάτι νομίζω δεν θα μου είναι τόσο πρόβλημα όταν αποφασίσω στο εργαλέιο.

 

Το Unity δεν το ειχα δεί.... και πολύ καλό οτι υποστηρίζει και mobile πλατφόρμες... αλλά λίγο τσουχτερό αν αποφασίσεις για Full License....

 

@manos_evh όπως επίσης υπάρχει και GemRB που είναι κλώνος της Infinity της Engine Bioware και υπάρχει και για Android!! Μέσα στο Σκ θα την εγκαταστήσω στο κινητό και θα βάλω κανα baldurs gate 2  ;D ;D ;D ;D

 

Για το fallout editor νομίζω είναι μόνο map editor, δηλαδή δεν παρεμβαίνει στους κανόνες και στους μηχανισμόυς....διορθωσέ με αν κάνω λάθος..

 

@abraxas

Εγώ απο την άλλη δεν έχω παίξει πολύ κανένα Final Fantasy :P .Το εγκατέστησα το game maker και φαίνεται αρκετά καλό... μόλις μπορέσω να ασχοληθώ θα επιστρέψω και με εντυπώσεις....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου