Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος σε καθαρο καναλι + παραμορφωση απο πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συμφορουμιτες,αναρωτιεμαι γιατι να αγορασει καποιος εναν λαμπατο ενισχυτη απο τον οποιο δεν θα χρησιμοποιει την παραμορφωση του.Εκει δεν ειναι ολη η γοητεια της λαμπας ? Για το ωραιο γρεζι που βγαζει η παραμορφωση σε σχεση με εναν solidstate ενισχυτη δεν πληρωνουμε μεχρι και 4000 για εναν mesa boogie ? Αν βαλω το podxt μου σε εναν λαμπατο ενισχυτη θα κανει τοσο μεγαλη διαφορα ? Θεωρουσα οτι το να παρεις λαμπατο ενισχυτη και να χρησιμοποιεις ψευτικη παραμορφωση ειναι σαν να βλεπεις εγχρωμο προγραμμα σε ασπρομαυρη τηλεοραση.Απο την αλλη μπορει να κανω και λαθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω έναν λόγο πρόχειρο, υπάρχουν κι' άλλοι που θα σου τους καλύψουν παρακάτω φαντάζομαι:

 

Υπάρχουν non master volume ενισχυτές (π.χ vox ac30) που για να τους κάνεις να δώσουν παραμόρφωση θα πρέπει να σηκώσεις την πολυκατοικία στο πόδι.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας ακούσει κιθαρίστες(μπάσο παίζω!) μου φαίνεται οτι πρώτο λόγο παίζει ο ενισχυτής ,αρκεί να έχεις μια αξιοπρεπή κιθάρα(~400Ε) και μετά ότι πετάλι και να βάζεις η λάμπα το "γλυκαίνει"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει δεν ειναι ολη η γοητεια της λαμπας ?

 

οχι βεβαια,δεν ειναι εκει αλλα στον ΥΠΕΡΟΧΟ καθαρο ηχο που ΜΟΝΟ ενας ωραιος λαμπατος ενισχυτης βγαζει.

 

προσωπικα ποτε μου δεν μου αρεσε ο παραμορφωμενος ηχος ενος τσιτωμενου ενισχυτη λυχνιας.

 

για να καταλαβεις για τι μιλαω παρε το pod σου βαλτο σε καθαρο ηχο και μετα συγκρινε αυτον τον ηχο με εναν ωραιο Fender twin reverb σε ΛΟΓΙΚΗ ενταση..ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις αμεσως τη διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν κανόνες σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ισχύει ότι κάθε λαμπάτος έχει καλό καθαρό ή καλό drive, ή το αντίστοιχο για έναν τρανζιστοράτο... Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση είναι καλό να μιλάμε για συγκεκριμένους ενισχυτές, και όχι να κάνουμε γενικεύσεις του τύπου, "είναι λαμπάτος, άρα κάνει καλά τα εξής πράγματα, ενώ ο άλλος, δεν τα κάνει"... Επομένως έχει νόημα ένας Fender Twin Reverb να παιχτεί με μια παραμόρφωση από πετάλι, όπως μπορεί να έχει και νόημα το ίδιο με ένα Roland Jazz Chorus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως μπορεί να έχει και νόημα το ίδιο με ένα Roland Jazz Chorus.

 

ναι αν εχεις παραφαει και θελεις να ξερασεις αυτος ο συνδιασμος (πεταλι distortion & roland jazz chorus) ειναι οντως εγγυηση..... ;D

 

αν και εγω σε ΑΛΛΟ πραγμα απαντησα δηλ. οτι ΔΕΝ αγοραζει ολος ο κοσμος ενισχυτες λυχνιας επειδη εχουν....καλο γκαζοκαναλο...,ουτε περιμενει να..αρπαξουν οι...λυχνιες (αλλη μπουρδα αυτη που κυκλοφορει πολυ και μπερδευει τον κοσμο) για να εχει καλο ηχο μια και σε ΧΑΜΗΛΕΣ εντασεις ενας καλος ενισχυτης λυχνιας βγαζει υπεροχο ηχο,με αλλα λογια δεν παιζει ολος ο κοσμος βρωμικα all the time,αλλα υπαρχουν χιλιαδες κιθαριστες που το μονο που ζηταν απο εναν ενισχυτη λυχνιας ειναι ενα εξαιρετικο καθαρο καναλι σε λογικες εντασεις ,προσωπικα παντως δεν εχω ακουσει ενισχυτη λυχνιας της προκοπης με...κακο καθαρο καναλι παντως.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε, ειναι πιστευω αναλογα τα γουστα του καθενος.. απο εκει και περα, επειδη παιζω και δοκιμαζω συνεχεια διαφορα πεταλια, το ιδιο πεταλι distortion μπορει να ακουστει πολυ ωραια σε εναν ενισχυτη (πχ jcm 900) και πολυ ασχημα σε αλλον( rolland jazz chorus...).. Επισης,καποια πεταλια γενικα 'καπελωνουν' τον ηχο του ενισχυτη και της κιθαρας εχωντας τον ηχο τους ο,τι κ αν γινει ,ενω αλλα αφηνουν να βγει πιο φυσικα ο ηχος του ενισχυτη..

Μερικα παραδειγματα, ενα metal zone  η metal core θα τα ισοπεδωσει ολα και θα εχει τον συγκεκριμενο ηχο του (λιγο πλαστικουρα κατα τη γνωμη μου..) οπου κ αν παιξεις ενω πχ το vox satchurator  θα ακουστει τελειως διαφορετικα αναλογα με τον ενισχυτη σου..

Γενικα  παντως,απο οσο εχω δει τουλαχιστον,και συμφωνα με το γουστο μου, το ιδιο πεταλι θα ακουστει καλυτερα (ο,τι κ αν σημαινει αυτο..)  σε εναν λαμπατο ενισχυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω αλλα για ΑΛΛΗ μια φορα σε ΕΚΛΙΠΑΡΩ να διαβασεις ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω φιλε superfunk σ αυτο που απαντησες, οτι δεν ειναι παντα το ζητουμενο το od  καναλι ενος λαμπατου ενισχυτη και οτι πολλοι τους αγοραζουν για το καθαρο.. εγω απλα απαντησα στον psycho969 , οτι (κατα τη γνωμη μου) εχει νοημα η αγορα λαμπατου για χρησιμοποιηση καθαρου μονο καναλιου σε συνδυασμο με πεταλι για επιτευξη καλου distortion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου psycho969,

Yπαρχει μια σημαντικη διαφορα αναμεσα σ εναν λαμπατο κι εναν τρανζιστορ ενισχυτη.

Οι συχνοτητες.

Τα πριμα,τα μπασα και τα ΜΕΣΑΙΑ...

Ενας καλος λαμπατος ενισχυτης....(τυχαινει να χω εναν twin reverb)

θα το πω απλα...κανει την κιθαρα να ακουγεται τι παιζει...ακομα και 500 μετρα μακρια.

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος ουτε φυσικος αλλα εχω παιξει με αρκετα μηχανηματα ολων των ειδων και δοξα το θεο εφαγα το λαιβ ροκ με το κουταλι...

Ενας ενισχυτης λυχνιας τοποθετει την κιθαρα σωστα στο ηχητικο φασμα μιας μπαντας ενω το τρανζιστορ απλα προσθετει...ομιχλη...

(η οποια παρεπιπτοντως ειναι το κρυσφηγετο των μετριων οργανοπαιχτων)

Η αξια της λυχνιας δεν αναιρειται απο τη χρηση πεταλιων σαν προενισχυση(καλων πεταλιων βεβαια)γιατι η αναπαραγωγη των τελικων συχνοτητων του σηματος διεπεται απο το κυκλωμα της.Βεβαια θεωρω οτι η χρηση πεταλιων(οχι λαμπατες προενισχυσεις) σε λαμπατο ενισχυτη,υποβιβαζει το σημα κατα 30%-40%,ωστοσο και παλι υπερεχει του τρανζιστορ.Παντως οι ACDC στο back in black επαιζαν καρφι σε μαρσαλ...και το γκαζι ηταν εκπληκτικο...

η λαμπα καταφερνει να αναπαραγει το θυμο,την ενταση,το αγχος,το συναισθημα του ροκ.Επειδη εχει γινει παλι της μοδας...θα κλεισω λεγοντας οτι οι περισσοτεροι παιρνουν λαμπατους ενισχυτες(καλα κανουν)μη γνωριζοντας το τι τους προσφερουν γιατι απλα αυτο που θελουν να ακουσουν απο τα χερια τους και να βγαλουν απ τη ψυχη τους δεν ανταποκρινεται σ αυτα που απαιτει ενας twin reverb...

Υπαρχουν θαυμασιοι solid state ενισχυτες(να τρεχει το δαχτυλο νερο,να ακουγονται ολοι metallica..)επομενως μη βασανιζεσαι με το γιατι να χω λαμπατο αν δεν συντρεχουν λογοι που δεν εχεις κατανοησει..ολα θελουν τον καιρο τους...σημασια εχει ν απολαμβανουμε τη μουσικη και ολα θα βρουν το δρομο τους..

Για μενα που υπηρξα χρονια τρανζιστορακιας γιατι ηθελα να παιζω...vinie moore...(τον λατρευω στα πεντατονικα του...)το τρανζιστορ πια ειναι ποδολουτρο με καλτσες..

Βρες τον ηχο που γουσταρεις και παιζε,παιζε,παιζε...

(πολυ μ αρεσει κι ο line6 μου για shredding...αλλα ο ηχος ειναι μια λεκανη νερο μπροστα στον ωκεανο του marshall 6100...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου