Προς το περιεχόμενο

ρύθμιση καβαλάρη Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα!!!

έχω ενα προβλημα με την κιθάρα μου, αν και υπήρχαν και άλλα σχετικα θέματα στο forum σας δεν έβγαλα άκρη και κάποια link Που πιθανώς να βοηθούσαν δεν δουλεύουν.

έχω μια ibanez με floyd και στην προσπαθεια να την κουρδίζω ο καβαλάρης έρχεται κάθετα (άλαξα χορδές).

τεντώνοντας τα ελατήρια απο πίσω δεν κατάφερα τίποτα η κιθάρα δεν κουρδίζει με τίποτα..........

καμιά ιδέα τι παίζει.....

η χορδές που έβαλα είναι η σείρα 9 κτλ κτλ

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα εβαλες 11αρες χορδες?

Αν η κιθαρα ειναι σεταρισμενη για αλλο νουμερο χορδων ειναι λογικο να μην σου κουρδιζει,ετσι την επαθα και γω οταν πηγα να βαλω 10αρες χορδες σε κιθαρα σεταρισμενη για 9αρες...

  Τωρα τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν για να μπορεσεις να τις βαλεις αλλο νουμερο χορδων δεν ξερω

 

 

 

παιδιά καλησπέρα!!!

έχω ενα προβλημα με την κιθάρα μου, αν και υπήρχαν και άλλα σχετικα θέματα στο forum σας δεν έβγαλα άκρη και κάποια link Που πιθανώς να βοηθούσαν δεν δουλεύουν.

έχω μια ibanez με  floyd  και στην προσπαθεια να την κουρδίζω ο καβαλάρης έρχεται κάθετα (άλαξα χορδές).

τεντώνοντας τα ελατήρια απο πίσω δεν κατάφερα τίποτα η κιθάρα δεν κουρδίζει με τίποτα..........

καμιά ιδέα τι παίζει.....

η χορδές που έβαλα είναι η σείρα 11 κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ερχεται καθετα τι εννοεις?  :o Γερνει δηλαδη προς τα μπροστα?

Αν εχεις 11αρες παντως χρειαζεσαι 4 ελατηρια οχι 3

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι είναι το floyd ... λοιπον θα κανεις το εξής

 

Ξεβίδωσε τελείως τις βίδες του nut.

Χαλάρωσε τις χορδες έτσι που η γεφυρα να παέι να πατήσει πάνω στο σώμα

Αφησε 3 ελατήρια και ρύθμισε τις 2 πισω βίδες περίπου ένα ποντο απο το ξύλο.

Πάρε ένα μολυβι και βάλτο κάτω απο την γέφυρα ετσι που να είνα σταθερή (αν έχεις το μοντέλο της κιθάρας ή φωτο θα με βοηθήσεις)

Κουρδισε την κιθάρα σωστά όλες τις χορδές

Βγάλε με προσοχή το μολύβι απο κάτω

Θα δείς προς τα που τραβάει η γέφυρα.

Αν είναι πρός τα πάνω, σαν να κανεις dive δλδ, θέλόυν οι πισω βίδες σφίξιμο

Βιδωσέ τις 1/4 της στροφής και κουρδισε την κιθάρα. Κανε το ίδιο ξανα και ξανα όσες φορές χρειαστεί μέχρι η γεφυρα να έρθει ίσια

Αν τραβαει προς τα κάτω κανε το ανάποδο

 

Αφησε την κιθάρα μια μέρα ολόκληρη και την άλλη μέρα ξανακούρδισε και δες αν έχει φύγει το τρέμολο απο την ευθεία. Ρυθμισέ το και τότε μόνο βίδωσε τις βίδες του nut

 

Αν αλλαξεις μάρκα χορδες, ακόμα και αν είναι το ίδιο νούμερο, θα πρέπει να κάνεις το ίδιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου