Προς το περιεχόμενο

Κολλήματα Cubase


philippe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια εχω μητρικη asus p5b-vm με δυνατοτητα δυπυρινου cpu,επεξεργαστη μονοπυρινο pentium 4 3ghz ,ram dd2 512(λεω να παρω +1giga),ανοιγω μια δουλεια στο cubase και χωρις να παιζει μονο που ειναι ανοιχτο βλεπω στη διαχειρηση win στις επιδοσεις να ειναι η χρηση του cpu 70% 8O ,στο κομματι εχω βαλει δυο vst και αρκετα εφε απο waves για τα φωνητικα.συνολο δηλαδη 3-4 track midi tracks και 15 περιπου audio tracks.μηπως το παραφορτωσα;μηπως με ενα giga ram επιπλον θα φτιαξει να μη κολλαει;

τι να πω ποια;;

υπαρχει καμια ρυθμιση στο cubase για καλυτερες επιδοσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ….να βάλεις 1giga ram και θα είσαι οκ.

 

Όχι, το πρόβλημα που αναφέρι ο φελίπε δεν έχει σχέση με μνήμη. Μόνο με (αρκετά) ταχύτερο επεξεργαστή θα πάψεις να βλέπεις το 70%, αλλά μάλλον είναι απλούστερο να αρχίσεις τα freeze.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας το load του συστήματος κοίταζε το πιο εύκολα από το αντίστοιχο
meter που έχει το Cubase


Εμένα μου φαίνεται οτι το έχεις φορτώσει λίγο(έως πολυ),μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κάνεις freeze κάποιο (ή όλα τα VST Instruments),όπως μπορείς και να κάνεις freeze κάποια από τα audio tracks που δεν κάνεις edit. Με τον τρόπο αυτό θα γλιτώσεις αρκετή cpu.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν γίνεται να μην πολυχρησιμοποιείς τα plugins της waves γιατί είναι και θεόβαρα. Βάλε για παράδειγμα κομπρέσορα και eq από sonalksis που είναι πάρα πολύ καλά και ελαφριά και είσαι κομπλε.

Τα waves βάλτα περισσότερο στο master κανάλι, παρά να ανοίγεις πολλά σε διάφορα κανάλια, γιατί πεινούν πολύ!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sx καποιοι μου ειπαν ομως οτι το 2.2 ειναι πιο σταθερο

 

Δε θυμάμαι αν το SX είχε freeze, οπότε αναβαθμίσου.

Το Freeze είναι μία λειτουργία όπου ένα audio κανάλι ή κανάλι από soft synth "παγώνουν": μετατρέπονται προσωρινά σε audio ώστε να μην ξοδεύουν πλέον πόρους από τον επεξεργαστή. Η διαφορά ανάμεσα στο να τα κάνεις freeze από τα να τα κάνεις απλά mixdown είναι ότι στην πρώτη περίπτωση μπορείς να τα κάνεις un-freeze, να εργαστείς λίγο πάνω τους (π.χ. να αλλάξεις μία μίντι νότα) και μετά να τα ξανακάνεις freeze. Με αυτό τον ύπουλο τρόπο μπορείς να έχεις πιο πολλά vst όργανα από εκείνα που "κανονικά" θα "σήκωνε" ο υπολογιστής σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου